Wielka Sobota – rezurekcja

30 marca, 2024

Wielka Sobota – rezurekcja

Alleluja !!! W sobotę o 20:00 rozpoczęliśmy uroczyste świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia rozpoczęła się od procesji światła, wraz ze śpiewem orędzia wielkanocnego, wyjątkowo bogata bo złożona z 8 czytań Liturgia Słowa zakończyła się odczytaniem Ewangelii o zmartwychwstaniu. Wielka Sobota w starożytnej tradycji chrześcijańskiej była także dniem kiedy poprzez chrzest włączano nowych członków do wspólnoty Kościoła, dlatego została pobłogosławiona woda i odnowione przyrzeczenia chscielne. Liturgię zakończyła uroczysta procesja Rezurekcyjna wyrażająca radość że zmartwychwstania, które stało się źródłem naszej odkupienia.

Czytaj więcej...

Wielki Piątek – liturgia mękki Pańskiej

29 marca, 2024

Wielki Piątek – liturgia mękki Pańskiej

„Dokonało się”… Kościół w celebracji która, stała się dzisiaj naszym udziałem nie odprawia pogrzebu ale celebruje zwycięską śmierć Pana. Tą celebracją rozpoczęliśmy liturgicznie Wielką Sobotę. Centralnym punktem dzisiejszej liturgii była adoracja Krzyża, trwająca również w nocy i przez sobotę aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Czytaj więcej...

Wielki Czwartek – msza wieczerzy Pańskiej

28 marca, 2024

Wielki Czwartek – msza wieczerzy Pańskiej

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. Podczas liturgii, która w sposób szczególny upamiętnia wydarzenia z wieczernika – ostatnią wieczerzę dającą początek eucharystii, mogliśmy usłyszeć o miłości i miłosierdziu jakim nieustannie obdarza nas Chrystus. Dzisiejszy dzień to także pamiątka ustanowienia Sakramentu kapłaństwa, dlatego na zakończenie naszym księżom złożono życzenia oraz ofiarowano “Margaretkę” – dar modlitwy za kapłanów. Na koniec Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy.

Czytaj więcej...

Pogrzeb pani Władysławy Matuszek

26 marca, 2024

Pogrzeb pani Władysławy Matuszek

26 marca, w Wielki Wtorek, odbyły się w naszej parafii uroczystości pogrzebowe śp. Władysławy Matuszek, mamy ks. Ryszarda i ks. Mariana. Mszy Św. przewodniczył biskup pomocznicy olsztynski Janusz Ostrowski, wraz z kapłanami, kolegami rocznikowymi ks. Ryszarda i ks. Mariana. Mszę Św. sprawowało ponad 60 kapłanów. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie. Amen

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa

24 marca, 2024

Niedziela Palmowa

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień – najważniejszy czas w Kościele. Z tej okazji w czasie Mszy zostały poświęcone palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Na zakończenie Mszy o godz. 11:00 przy słonecznej pogodzie odbył się jak co roku konkurs palm. Tym razem nagrodzono trzy najładniejsze a wszyscy uczestnicy otrzymali małe pamiątki.

Czytaj więcej...

Parafialna droga krzyżowa

24 marca, 2024

Parafialna droga krzyżowa

Wieczór Niedzieli Palmowej, jak co roku,spędziliśmy na Parafialnej Drodze Krzyżowej w Nielepicach. W jej trakcie rozważaliśmy życie rodzinne, zarówno chwile dobre, jak i trudne, które stają się dla nas krzyżem codzienności. Na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej włączyliśmy się w ostatni dzień nowenny za Ojczyznę.

Czytaj więcej...

Wybory do Rady Parafialnej 2023

11 lutego, 2024

Wybory do Rady Parafialnej 2023

W niedzielę 4 lutego odbyły się wybory do Rady Parafialnej. Wybrano 8 osób, które wraz z osobami, które zostały nominowane do Rady decyzją Księdza Proboszcza oraz osobami, które wchodzą do Rady z urzędu (jak na przykład osoby konsekrowane), będą tworzyły Radę Parafialną. Skład Rady prezentuje się następująco: 1. Księża pracujący w parafii 2. Siostra Przełożona Domu Sióstr Służebniczek Starowiejskich 3. Władysław Nęcka (nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej) 4. Józef Wąchal (kościelny) 5. Tomasz Drażniowski (Brzezinka) 6. Jan Szczepański (Brzezinka) 7. Mariusz Koźbiał (Kochanów) 8. Wacław Kucia (Młynka) 9. Zbigniew Kasprzyk (Nielepice) 10. Marzena Żak – Węgrzyn (Niegoszowice) 11. Adam Figurny (Pisary) 12. Adrianna Witek – Perek (Pisary) 13. Marcin Cieślak (Rudawa) 14. Andrzej Korzycki (Rudawa) 15. Zbigniew Kurnik (Rudawa) 16. Zbigniew Matuszek (Rudawa) 17. Renata Minior (Rudawa) Gratulujemy wybranym i życzymy błogosławieństwa Bożego w pracy społecznej w naszej parafii.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE GRUP MODLITEWNYCH

28 stycznia, 2024

SPOTKANIE GRUP MODLITEWNYCH

28 stycznia 2024 roku, w czwartą niedzielę zwykłą, grupy modlitewne naszej parafii spotkały się na plebanii na tradycyjnym „opłatku”. Zaroiło się od pań z Róź Różańcowych, Kręgu Biblijnego, Zespołu Charytatywnego. Po raz pierwszy w opłatku uczestniczyły Kręgi Domowego Kościoła. Spotkanie zostało rozpoczęte śpiewem kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Po powitaniu uczestników spotkania ks. proboszcz odmówił modlitwę (pobłogosławił opłatki) a następnie złożył wszystkim uczestnikom okolicznościowe życzenia, po których nastąpiło łamanie opłatkiem i życzenia indywidualne. Śpiew kolęd roznosił się po całej plebanii. Do śpiewania zagrzewał pan Piotr na swoim instrumencie. Zostały przypomniane piękne kolędy i rzadko śpiewane pastorałki. Nasze kochane panie, jak zwykle – spisały się na medal. Pochwaliły się swoimi wypiekami. A było w czym smakować! „Palce lizać”. I tak przy ciastku i herbacie snuły się rozmowy i śpiewy kolęd. Do następnego spotkania. Niech spełniają się słowa kolędy „Podnieść rączkę Boże Dziecię …” na drogach nowego roku w naszej parafii

Czytaj więcej...

JASEŁKA

20 stycznia, 2024

JASEŁKA

W sobotę 20 stycznia br. w Rudawskim Centrum Kultury, zostały wystawione Jasełka pt. Figury Bernarda, wystawione przez młodzież Szkoły Podstawowej w Rudawie. Dziękujemy i gratulujemy młodym artystom za dostarczone piękne wrażenia i emocje. Życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Czytaj więcej...

KSIĄDZ TADEUSZ ISAKOWICZ- ZALESKI SPOCZĄŁ NA CMENTARZU W RUDAWIE

18 stycznia, 2024

KSIĄDZ TADEUSZ ISAKOWICZ- ZALESKI SPOCZĄŁ NA CMENTARZU W RUDAWIE

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski spoczął na cmentarzu w Rudawie. „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen” Dobiegły końca dwudniowe uroczystości pogrzebowe ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. Po zakończeniu Mszy Św. pogrzebowej odprawionej przez ks. biskupa Damiana Muskusa, został odprowadzony na miejsce doczesnego spoczynku w Rudawie. W ostatniej drodze towarzyszyli zmarłemu ks. Tadeuszowi towarzyszyły tysiące wiernych, przyjaciół, wychowanków z różnych stron naszej ojczyzny.

Czytaj więcej...

RADWANOWICE DZIĘKUJĄ I ŻEGNAJĄ KS. TADEUSZ ISAKOWICZA- ZALESKIEGO

17 stycznia, 2024

Radwanowice żegnają i dziękują. Niepełnosprawni z Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic żegnają księdza Tadeusza. W styczniowy, słoneczny dzień (17.01.2024 r.) podopieczni z niepełnosprawnością intelektualną z różnych domów i schronisk im. Brata Alberta, rozsianych po całej Polsce, zjechali do Radwanowic, aby pożegnać swego przyjaciela, opiekuna i duchowego ojca. Stanęli wraz z wychowawcami i pracownikami Fundacji im. Brata Alberta przy trumnie ks. Tadeusza, aby wypowiedzieć to jedno słowo „dziękujemy” za Twoją dobroć i obecność księdzu Tadeuszu pośród nas. W tym słowie zawarli swoją wdzięczność i pamięć. Mszy Świętej pogrzebowej śp. zmarłego ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego przewodniczył ks. biskup Roman Pindel ordynariusz diecezji Bielsko – Żywieckiej wraz liczni zgromadzonymi kapłanami. Uroczystości pogrzebowe śp. + ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego potrwają jeszcze do jutra. Ciało zmarłego kapłana spocznie na cmentarzu w Rudawie. „Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne odpoczywanie”

Czytaj więcej...

ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia, 2024

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Przed wiekami, trzech mędrców przybyło z różnych stron świata by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Dzisiaj na pamiątkę tego wydarzenia również przybyło trzech mędrców ale… z różnych stron naszej parafii. Towarzyszyło im mnóstwo parafian a na zakończenie odbył się krótki koncert oraz uroczysta Msza Św. Nasz Orszak był jednym z tysięcy, które dzisiaj odbywały się w całej Polsce. Dziękujemy za liczny udział oraz piękne stroje a szczególnie wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

OSTATNI DZIEŃ ROKU KALENDARZOWEGO 2023

31 grudnia, 2023

OSTATNI DZIEŃ ROKU KALENDARZOWEGO 2023

W ostatni dzień roku kalendarzowego 2023 roku, kiedy w liturgii Kościoła świętujemy Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, pary małżeńskie świętujące 25, 50 lat wspólnego życia w naszej wspólnocie parafialnej uczestniczyły we Mszy Św. Dziękczynnej. Wszyscy małżonkowie obecni na Eucharystii odnowili przyrzeczenia małżeńskie. „Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Chcę wytrwać w małżeństwie z Tobą w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli” – mówili, trzymając się za ręce. „Warto pokazywać jubilatów, którzy pięknie dzielą się miłością. Gratulujemy Wam pięknych jubileuszów małżeńskich i trwania ze sobą, w czasach, kiedy nawiedzeni propagandziści nowomodny próbują wykreślić tradycyjną rodzinę ( związek mężczyzny i kobiety) ze współczesnej debaty. Szczególne gratulacje składamy na ręce: Złotych Jubilatów Kazimiera i Marek Kołacz (Rudawa) Maria i Włodzimierz Faryna (Brzezinka) Srebrnych Jubilatów Lucyna i Paweł Stryczek (Pisary) Maria i Waldemar Kowalski (Brzezinka) Życzymy błogosławieństwa Bożego w dalszej wspólnej drodze do nieba Modlitwa Św. Jana Pawła II za rodziny: Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi. Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem. Spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa narodzonego z Niewiasty, i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przykładem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń. Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie. Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości. Spraw, aby miłość umacniana łaską Sakramentu Małżeństwa okazywała się mocniejsza od…

Czytaj więcej...

Uroczystość Wszystkich Świętych

31 października, 2023

Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych to także dla naszej wspólnoty ważny czas Odpustu Parafialnego. Świętowanie jak co roku rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św. w wigilię uroczystości – 31 października. Kazanie wygłosił o. Jacek – Karmelita z Czernej zwracając uwagę, że nasza parafia jest wyjątkowa ponieważ nie ma jednego patrona ale jej patronem są Wszyscy Święci. Przypomniał także, że chociaż mamy w życiu różne powołania to naszym najważniejszym powołaniem jest świętość i nic nie powinno nam tego celu przysłonić. Uroczystość była także okazją do corocznej Mszy na cmentarzu w intencji zmarłych parafian i procesji z wypominkami. W tym dniu wszystkim Parafianom życzymy wstawiennictwa Świętych patronów i zapraszamy do wspólnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych w Dzień Zaduszny.

Czytaj więcej...

Fatima

13 października, 2023

Fatima

13 października br. odbyło się w naszej parafii ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Na ostatnim nabożeństwie kaznodzieja zwrócił uwagę na zło, które coraz bardziej się w nas zakorzeniło i które powinniśmy również zwalczać poprzez spowiedź. Dziękujemy wszystkim, którzy ubogacili tegoroczne nabożeństwa, a szczególnie ks. Jackowi za głoszone słowo, Różom Żywego Różańca za przygotowywanie rozważań modlitewnych i prowadzenie modlitwy różańcowej, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Siostrom Służebniczkom a nade wszystko Wam, Drodzy Parafianie, za obecność i wspólną modlitwę podczas tegorocznych spotkań z Matką Bożą Fatimską

Czytaj więcej...

Dożynki parafialne

3 września, 2023

Dożynki parafialne

Wrzesień wielu osobom kojarzy się z końcem wakacji, a co za tym idzie również z końcem okresu wypoczynku. To jednak dla wielu również koniec ciężkiej pracy w polu przy tegorocznych zbiorach. W wielu parafiach w całej Polsce we wrześniu obchodzi się Dożynki. Również my spotkaliśmy się w pierwszą niedzielę września na Mszy o godz. 9:30 by podziękować Bogu za plony zebrane w tym roku oraz wszystkim tym, których praca przyczyniła się do tych zbiorów. W czasie Mszy zostały poświęcone tradycyjne wieńce dożynkowe z poszczególnych sołectw.

Czytaj więcej...

35 – lecie kapłaństwa Księdza Proboszcza

30 lipca, 2023

35 – lecie kapłaństwa Księdza Proboszcza

W uroczystość odpustową ku czci św. Anny ks. Proboszcz Andrzej Badura dziękował za 35 leci kapłaństwa, o czym na wstępie powiedział drżącym głosem czcigodny Jubilat. Wokół ołtarza polowego licznie zgromadzili się parafianie. Kolorytu dodawały osoby ubrane w stroje ludowe. Na zakończenie Eucharystii ustawiła się długa kolejka wiernych z życzeniami do ks. Proboszcza. Były słowa mówione, wierszyki, rymowanki, piosenki. A wszystko zawierało jedno słowo – Dziękujemy i zapewniamy o pamięci w modlitwie. Całość zakończyła procesja wokół kościoła ze śpiewem litanii do Świętej Anny.

Czytaj więcej...

Rocznica pacyfikacji Radwanowic

21 lipca, 2023

Rocznica pacyfikacji Radwanowic

W piątek 21 lipca minęło równe 80 lat od tragicznego wydarzenia jakim była pacyfikacja mieszkańców Radwanowic przez niemieckich żołnierzy. Uroczystą Mszę Świętą sprawował i wygłosił okolicznościowe kazanie o. Robert Wawrzyniecki OMI. Na początku Eucharystii wyczytał imiona i nazwiska wszystkich pomordowanych. Następnie udano się na cmentarz, gdzie odbyła się modlitwa przed pomnikiem. Odśpiewano uroczyście „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Przedstawiciele władz gminy, sołectw i rodzin złożyli wiązanki kwiatów.

Czytaj więcej...

Sakrament Bierzmowania

7 czerwca, 2023

Sakrament Bierzmowania

W tym roku uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania przeżywaliśmy w przeddzień uroczystości Bożego Ciała. Trzyletnią formacją młodzieży zajmował się ks. Robert Pochopień. Szafarzem był ks. bp Damian Muskus, który gościł w naszej parafii po raz pierwszy. Zwracając się do młodych przypomniał im kolejne etapy wzrastania w wierze, poczynając od chrztu przez Eucharystię. „Dziś jest ten kolejny stopień – czas na doświadczenie mocy Ducha Świętego. Niech stąpi na was i obdarzy swoimi darami”. Na zakończenie ks. Biskup poświecił krzyże i prosił, by każdy zawiesił go w swoim pokoju na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Pierwsza Komunia Święta

21 maja, 2023

Pierwsza Komunia Święta

W niedzielę 21 maja 58 trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej w Rudawie i Nielepicach po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swojego serca. W tym roku wszystkich uczniów katechizował ks. Piotr Ciężobka. Na wstępie tradycyjnie już wypuszczono białe gołębie – symbol pokoju ku wielkiej radości dzieci. Ksiądz Proboszcz życzył dzieciom i całym ich rodzinom Bożego Błogosławieństwa. Już dawno nie było tylu wiernych w kościele na uroczystości. Bogu niech będą dzięki za ten piękny, słoneczny dzień.

Czytaj więcej...

Nabożeństwo Fatimskie

13 maja, 2023

Nabożeństwo Fatimskie

Już siódmy rok z kolei spotykamy się na Nabożeństwie Fatimskim. Stajemy u stóp Pięknej Pani z Nieba, by dziękować i wypraszać potrzebne łaski dla każdego z nas i całego Kościoła. Tegoroczne kazania głosi ks. Jacek Szydło z Siedlca w oparciu o tajemnice różańca. Po zakończeniu Eucharystii odmówiono różaniec i udano się w procesji ze świecami wokół kościoła. Matko Boża z Fatimy módl się za nami.

Czytaj więcej...

Święty Florian

3 maja, 2023

Święty Florian

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w majowy piękny poranek wierni zebrali się na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. To nasz obowiązek modlić się za naszą Ojczyznę, szczególnie gdy za jej granicami trwa wojna – zaznaczył na wstępie ks. Proboszcz. Jak co roku w Eucharystii uczestniczyli strażacy z OSP całej parafii. Na zakończenie poświecono drewnianą figurkę świętego Floriana, którą umieszczono u szczytu bramy wejściowej do kościoła.

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa

2 kwietnia, 2023

Niedziela Palmowa

Od Niedzieli Palmowej wspominającej wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy rozpoczęliśmy najważniejszy czas dla Kościoła – Wielki Tydzień. W tym roku z racji padającego deszczu nie odbyła się procesja z palmami od ołtarza polowego. Wierni od razu gromadzili się w kościele, gdzie miało miejsce poświecenie palm. Wieczorem wierni z całej parafii zgromadzili się w Nielepicach gdzie została odprawiona Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Badura. W tym szczególnym dniu modląc się przy poszczególnych stacjach odczytywano rozważania napisane przez św. Jana Pawła II. Na zakończenie pod krzyżem na Skale odśpiewano „Barkę”.

Czytaj więcej...

Opłatek na plebanii

29 stycznia, 2023

Opłatek na plebanii

W niedzielne popołudnie 29 stycznia na plebanii, po dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem odbyło się spotkanie opłatkowe. Przybyli na nie przedstawiciele grup modlitewnych – Róż Różańcowych, Domowego Kościoła, Kręgu Biblijnego i Rady Parafialnej. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się modlitwą do Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem ks. Proboszcza. Głównym punktem był tradycyjnie ceremoniał dzielenia się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Cała plebania rozbrzmiewała radosnym śpiewem kolęd pod przewodnictwem organisty Piotra Bycia.

Czytaj więcej...

ŚMIERĆ PAPIEŻA BENEDYKTA XVI

31 grudnia, 2022

W wieku 95 lat zmarł Benedykt XVI, emerytowany papież. Joseph Ratzinger swój urząd sprawował od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku, kiedy to zrezygnował z posługi biskupa Rzymu i przeszedł na emeryturę. W maju 2006 r. podczas pielgrzymki do Polski odwiedził również Kraków. Kardynał Józef Ratzinger został wybrany papieżem po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, wybrał sobie wówczas imię Benedykta XVI. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Czytaj więcej...

BOŻE NARODZENIE

25 grudnia, 2022

„Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.” (J 1, 10 – 14) Mszą o północy rozpoczęliśmy obchody jednych z najważniejszych świąt w Kościele – Bożego Narodzenia. Pełni radości z tego, że Bóg stał się człowiekiem życzymy wszystkim Parafianom błogosławieństwa Nowonarodzonego Chrystusa oraz spokojnego świętowania w gronie najbliższych.

Czytaj więcej...

ODPUST PARAFIALNY

31 października, 2022

W Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych zgromadziliśmy się na Eucharystii, aby wspominać i modlić się do tych wszystkich, którzy przebywszy trud ziemskiego pielgrzymowania, cieszą się chwałą zbawionych w niebie. Jest to również dzień naszego Odpustu Parafialnego. Podczas kazania został przybliżony obraz Świętych jako tych, którzy kochają doskonale oraz pomagają nam w naszym codziennym życiu. Na zakończenie śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych udaliśmy się na procesję wokół kościoła. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę w dniu Odpustu oraz życzymy wstawiennictwa naszych świętych patronów.

Czytaj więcej...

OSTATNIE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 października, 2022

W czwartek 13 października zostało odprawione ostatnie Nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Tematem przewodnim kazania Ks. Mateusza, było osiem błogosławieństw. Po Mszy odmówiliśmy różaniec prowadzony przez Męską Róże Różańcową zakończony procesją wokół kościoła. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych nabożeństw.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTO RUDAWY

30 lipca, 2022

Uroczystości rozpoczęliśmy od Mszy Świętej polowej o godzinie 16.00 podczas, której w swojej homilii Ks. Prof. Andrzej Zwoliński przypomniał historię Rudawy z początku XX w., założenie Rudawskiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz postać Ks. Józefa Łobczowskiego, który się do tego przyczynił. Po Mszy udaliśmy się na Rynek przed nowy budynek Rudawskiego Centrum Kultury gdzie odbyło się jego poświęcenie wraz z płytą rynku, nowym wozem oraz sztandarem. W uroczystościach wzięły udział licznie zgromadzone jednostki OSP, przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej oraz mieszkańcy Rudawy i okolicznych miejscowości. Niedziela była drugim dniem Święta Rudawy a zarazem dniem Odpustu ku czci św. Anny. Na uroczystej sumie o godzinie 11:30 ks. prof. Andrzej Zwoliński obchodził swój jubileusz 40 lat kapłaństwa. W homilii Ks. Rafał Borowiejski przybliżył życiorys Jubilata zwracając szczególną uwagę na jego wytrwałą służbę Kościołowi i drugiemu człowiekowi. W Mszy św. wzięli także udział Księża pochodzący z naszej parafii. Po Mszy św. parafianie złożyli ks. Andrzejowi życzenia. Pogoda nie dopisała, padał deszcz zarówno w pierwszym jak i w drugim dniu, stąd frekwencja mieszkańców Rudawy na przygotowanych atrakcjach była niewielka.

Czytaj więcej...

BOŻE CIAŁO

16 czerwca, 2022

W Uroczystość Bożego Ciała, przeszliśmy ulicami Rudawy z Najświętszym Sakramentem. Była to nie tylko okazja, by spotkać się z Chrystusem Eucharystycznym przy naszych domach, ale także świadectwo naszej wiary. Cały tydzień trwaliśmy w oktawie tej uroczystości uczestnicząc w procesjach. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

15 maja, 2022

W niedzielę15 maja br. tradycyjnie w naszej parafii odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. 47 dzieci po raz pierwszy przystąpiło do Komunii. Dzieci przez cały tydzień przychodziły do kościoła, dziękując za dar Eucharystii i możliwość spotkania się z Panem Jezusem w komunii świętej. Jeszcze raz gratulujemy dzieciom, które przyjęły Chrystusa do swego serca i życzymy im oraz ich rodzinom błogosławieństwa Bożego.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 maja, 2022

13 maja br. po raz kolejny rozpoczęliśmy w naszej parafii Nabożeństwo Fatimskie. W dniu dzisiejszym mija dokładnie 105 lat od pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Tegoroczne kazania głosi ks. Mateusz Hosaja, proboszcz z Krakowa. Podczas tegorocznych nabożeństw, jak zaznaczył kaznodzieja będzie dotykał tematyki Ośmiu Błogosławieństw na Górze.

Czytaj więcej...

TRIDUUM PASCHALNE

14 kwietnia, 2022

Wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. Wielki Czwartek jest dniem, w którym wspominamy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Z tej okazji pod koniec Mszy grupy parafialne złożyły naszym księżom życzenia, dziękując za ich codzienną posługę. Po Mszy Świętej uczestnicy nabożeństwa trwali w adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. W Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Chrystusa. Liturgii przewodniczył ks. Piotr Ciężobka. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie przez całą noc trwała adoracja modlitewna parafian. Grobu pilnowali strażacy z OSP z Rudawy, Brzezinki, Nielepic i Niegoszowic. Wyrazy szczególnego podziękowania kierujemy na ręce siostry Renaty Podoluk za przygotowanie dekoracji. Wielka Sobota była ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Jest to szczególny dzień w życiu Kościoła oczekującego na najważniejsze wydarzenie – Zmartwychwstanie Pańskie. Przed południem we wszystkich miejscowościach parafii miało miejsce tradycyjne święcenie pokarmów a o godzinie 20:00 rozpoczęliśmy świętowanie Wigilii Paschalnej, którą zakończyła procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Dzwony oznajmiły radosną nowinę, że Jezus zmartwychwstał. Dziękujemy strażakom za uświetnienie uroczystości i wszystkim parafianom za wspólna modlitwę. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy bez ograniczeń sanitarnych uczestniczyć w najważniejszym wydarzeniu roku liturgicznego. Alleluja! Jezus żyje!

Czytaj więcej...

NADZWYCZAJNY SZAFARZ KOMUNII ŚWIETEJ

9 kwietnia, 2022

W sobotę 9 kwietnia br. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski pobłogosławił 34 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Wśród nich był nasz parafianin Tomasz Sumera z Rudawy. To już trzeci „pomocnik” Komunii Świętej w parafii. Cieszymy się z nowego nadzwyczajnego szafarza komunii świętej w naszej wspólnocie parafialnej a szczególnie radują się nasi chorzy, którym będzie mógł posługiwać w przynoszeniu Pana Jezusa w komunii świętej.

Czytaj więcej...

BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY

6 kwietnia, 2022

W środę 6 kwietnia br. ks. bp. Robert Chrząszcz przybył do naszej parafii, aby udzielić sakramentu bierzmowania młodzieży klas 8 z parafii Rudawa i Radwanowic. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło ponad 70 młodych ludzi. Ks. biskup zwracając się do młodzieży w homilii pokreślił, że „od teraz sami będą zarządzać swoją wiarą” oraz zachęcał ich do otwarcia się na dary Ducha Świętego, aby ich mocą dokonywać trafnych wyborów w tym trudnym , dzisiejszym świecie. Na zakończenie Eucharystii przy ołtarzu polowym młodzież zrobiła sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z biskupem Robertem.

Czytaj więcej...

REMONT DZWONNICY

5 kwietnia, 2022

Przed Świętami Wielkanocnymi dobiegły końca prace renowacyjne naszej dzwonnicy. Zabytkowa dzwonnica odzyskała swój blask i piękno. Dziękujemy Drogim Parafianom, którzy wsparli finansowo to dzieło w naszej wspólnocie.

Czytaj więcej...

Rekolekcje Wielkopostne ze Świętą Rodziną

1 kwietnia, 2022

Rekolekcje Wielkopostne ze Świętą Rodziną

W tym roku rekolekcje wielkopostne nietypowo rozpoczęły się w naszej wspólnocie, w piątek wieczorną eucharystią. Było to spowodowane przygotowaniem się do przyjęcia Ikony Świętej Rodziny, peregrynującej po parafiach archidiecezji krakowskiej. Nasza parafia jako jedna z czterech dekanatu krzeszowickiego dostąpiła zaszczytu goszczenia Ikony. Rekolekcje poprowadził ks. Jerzy Krupa, redemptorysta. W niedzielę o godzinie 16:00 powitaliśmy w naszej parafii Ikonę Świętej Rodziny, która pozostała z nami do poniedziałku. Ikona przybyła do Rudawy w asyście wozów strażackich i została uroczyście powitana na Skwerze Bukowińskiego. Obraz wnieśli do kościoła mieszkańcy Brzezinki ubrani w stroje ludowe. Kulminacyjnym punktem peregrynacji obrazu była wieczorna Eucharystia w intencji rodzin naszej wspólnoty. Przez cały poniedziałek trwała modlitewna adoracja przy Ikonie. Koronką do Bożego Miłosierdzia i Litanią do Świętej Rodziny pożegnaliśmy Ikonę, która spędziła z nami całą dobę. Samochód kaplica wraz z Ikoną odjechał do parafii Tenczynek. Dziękujemy Dobremu Bogu za spotkanie z Matką Bożą w Ikonie Świętej Rodziny, mając nadzieję, że ten czas przyczyni się do wzrostu wiary w naszych rodzinach.

Czytaj więcej...

Dzień Świętości Życia

25 marca, 2022

Dzień Świętości Życia

25 marca br. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego na wieczornej Eucharystii nasi parafianie przystąpili do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Niestety niewielu naszych parafian podjęło to piękne dzieło ratowania zagrożonego życia. Także w tym dniu papież Franciszek dokonał poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi po wtargnięciu wojsk rosyjskich na teren Ukrainy.

Czytaj więcej...

Dzień Życia Konsekrowanego 2022

2 lutego, 2022

Dzień Życia Konsekrowanego 2022

W środę 2 lutego zgromadziliśmy się w kościele aby przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego, które przypomina nam, że Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Jest to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego dlatego szczególną modlitwą otaczamy Siostry Służebniczki, dziękując za ich trud całorocznej posługi w naszej parafii.

Czytaj więcej...

IV Rudawski Orszak Trzech Króli

6 stycznia, 2022

IV Rudawski Orszak Trzech Króli

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną powszechnie jako Święto Trzech Króli odbył się w naszej parafii IV Rudawski Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy Rudawy i sąsiednich miejscowości w koronach na głowie, wyruszyli z trzech miejsc, aby wspólnie oddać pokłon czekającemu przed kościołem nowo narodzonemu Chrystusowi. Na zakończenie została odprawiona uroczysta Msza św. Również mieszkańcy Nielepic po Mszy w kaplicy udali się w orszaku do parku, gdzie czekała żywa szopka. Także w Brzezince i Niegoszowicach miało miejsce wspólne kolędowanie.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2021

31 grudnia, 2021

Podsumowanie roku 2021

Dostrzegamy, że dni odchodzą bezpowrotnie, mijają niepostrzeżenie, jak niepostrzeżenie rośnie trawa, nagle okazuje się, że już urosła i obumarła. Jesteśmy coraz starsi, nawet jeśli, czujemy się młodzi. Jako ludzie wierzący wiemy; że, „w świetle wiary, czas zyskuje znaczenie religijne. Chrystus jest Panem czasu. Każda chwila ludzkiego czasu pozostaje pod znakiem Odkupienia Chrystusa”. Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń: w Kościele, w Ojczyźnie, w naszej parafii, i zapewne w naszym życiu osobistym, rodzinnym. I tak w naszej parafialnej księdze chrztów dokonaliśmy w tym minionym roku 50 wpisów, rok wcześniej 58. A więc mniej było chrztów. Choć kilkoro dzieci było ochrzczonych z poza parafii. Sakrament małżeństwa przyjęło w naszej parafii tylko 14 par. W mijającym roku do wieczności odeszło z naszej parafii 74 parafian. Zdecydowanie mniej niż ubiegłym roku. Mistrz Eckhart powiedział, że: „Gdyby jedyną modlitwą, jaką odmówisz w życiu było słowo Dziękuję – to wystarczy. Panie Boże dziękuję!”

Czytaj więcej...

Pasterka 2021

25 grudnia, 2021

Pasterka 2021

W piątek, 24 grudnia, zgromadziliśmy się w naszym kościele, aby wspólnie radować się z narodzenia naszego Zbawiciela. Mszę św. odprawił ks. Proboszcz wraz z księżmi wikariuszami. Tegoroczna pasterka po raz pierwszy miała bardziej regionalny charakter, który podkreśliła Liturgiczna Służba Ołtarza w strojach krakowskich oraz śpiew Klubu Seniora z Rudawy.  

Czytaj więcej...

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

8 grudnia, 2021

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia, dzieciom, które przygotowują się do I Komunii Świętej, zostały wręczone pobłogosławione medaliki, które mają być pamiątką tego szczególnego czasu w ich życiu. Jest to znak przynależności do Boga i do Jego Matki. Ma on być także pamiątką tego, co się dokonało podczas chrztu św., kiedy staliśmy się dziećmi Bożymi i zobowiązaliśmy się do dawania świadectwa o Bogu w swoim codziennym życiu.

Czytaj więcej...

Św. Mikołaj w Rudawie

6 grudnia, 2021

Św. Mikołaj w Rudawie

Jak co roku, 6 grudnia, w naszym kościele wyczekiwaliśmy przybycia św. Mikołaja. Przybyły gość spotkał się z dziećmi, wytrwale chodzącymi na roraty i wręczył im prezenty.

Czytaj więcej...

11 listopada – Święto Niepodległości

11 listopada, 2021

11 listopada – Święto Niepodległości

W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości została odprawiona w naszej parafii uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminy i lokalnych samorządów, strażacy, poczty sztandarowe szkół z Rudawy i Nielepic a także licznie zgromadzeni parafianie. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na cmentarz, gdzie zostały złożone okolicznościowe wiązanki dla uczczenia pamięci tych, którzy oddali życie walcząc w obronie ojczyzny.

Czytaj więcej...

Odpust Parafialny 2021

31 października, 2021

Odpust Parafialny 2021

W Niedzielę 31 października – Wigilię uroczystości Wszystkich Świętych – zgromadziliśmy się na uroczystej Mszy Odpustowej aby wspominać i modlić się do tych wszystkich, którzy przebywszy trud ziemskiego pielgrzymowania, cieszą się chwałą zbawionych w niebie a także przypomnieć sobie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Mszy św. przewodniczył o. Jacek Burnus, redemptorysta który w wygłoszonej homilii mówił o świętości i jak możemy do niej dążyć, zachęcając by nasze życie było świadectwem świętości. Po Eucharystii wyruszyliśmy wspólnie na procesję wokół kościoła śpiewając litanię do Wszystkich Świętych – patronów parafii i każdego z nas.

Czytaj więcej...

Procesja Różańcowa

3 października, 2021

Procesja Różańcowa

W pierwszą Niedzielę października, jak co roku miała, miejsce w naszej parafii procesja różańcowa do pięciu ołtarzy. Na początku ks. Proboszcz poświęcił i rozdał różańce dzieciom z klas III przygotowujących się do pierwszej Komunii, które w czasie procesji prowadziły modlitwę różańcową.    

Czytaj więcej...

Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik

25 września, 2021

Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik

W sobotę, 25 września br. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach przybyła 12. Pielgrzymka Żywego Różańca. Wielka rzesza czcicieli Matki Bożej przybyli różnych stron naszej Archidiecezji, aby dziękować Bogu za wszelkie łaski uproszone przez wstawiennictwo Maryi na modlitwie różańcowej. Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego poprzedziła modlitwa różańcowa, którą poprowadziły dzieci przedszkolne ze Skawiny. Abp Marek Jędraszewski w homilii nawiązał do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”. Metropolita krakowski stwierdził: Zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec”. Zelatorzy, którzy w Różach Różańcowych posługują trzydzieści trzy lata i dłużej zostali odznaczeni Złotymi Medalami św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

Czytaj więcej...

Parafialne dożynki 2021

19 września, 2021

Parafialne dożynki 2021

W Niedzielę 19 września br. przeżywaliśmy Parafialny Dzień Dziękczynienia za tegoroczne zbiory. W procesji wejścia zostały wniesione do kościoła wieńce dożynkowe i inne zbiory, które zostały przygotowane przez poszczególne sołectwa naszej parafii. Mszy św. podczas której zostały poświęcone przyniesione plony przewodniczył ks. Proboszcz wraz z ks. Jackiem który wygłosił okolicznościowe kazanie. Dziękujemy przedstawicielom sołectw za przygotowane wieńce, a także uświetnienie uroczystości strojami regionalnymi.  

Czytaj więcej...

Odpust w Brzezince

14 sierpnia, 2021

Odpust w Brzezince

W sobotę 14 sierpnia, została odprawiona Msza św. odpustowa ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego – patrona kaplicy w Brzezince. Liturgii przewodniczył o. Robert, który wygłosił kazanie o świętym a także kard. Stefanie Wyszyńskim. Na Mszy Świętej zgromadzili się licznie mieszkańcy Brzezinki, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach regionalnych, Panowie w strojach krakowskich oraz strażacy z Pocztem Sztandarowym. Po Mszy wspólnie odmówiliśmy litanię do św. Maksymiliana Kolbego, a następnie wyruszyliśmy na procesję z Najświętszym Sakramentem.

Czytaj więcej...

Odpust ku czci św. Anny

25 lipca, 2021

Odpust ku czci św. Anny

W Niedzielę 25 lipca przeżywaliśmy Odpust ku czci św. Anny. W czasie uroczystej Sumy o godzinie 11:00 dziękowaliśmy za wszelkie łaski otrzymane za wstawiennictwem Naszej patronki. O. Janusz Urban – redemptorysta w swojej homilii zwrócił uwagę na wielką wagę rodziny. Dzisiejszy dzień był także okazją do podziękowania Ks. Proboszczowi za Jego 10 lat posługi duszpasterskiej w naszej parafii, co na zakończenie Eucharystii uczynili przedstawiciele grup parafialnych. Po Mszy miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół kościoła. W uroczystości wzięły udział liczne grupy w strojach regionalnych i parafianie.

Czytaj więcej...

78 rocznica pacyfikacji Radwanowic

21 lipca, 2021

78 rocznica pacyfikacji Radwanowic

W środę 21 lipca zgromadziliśmy się w naszym kościele aby uczcić 78 rocznicę pacyfikacji Radwanowic. Mszę św. sprawował ks. Proboszcz wraz z ks. Januszem Zwolińskim i ks.prof. Andrzejem Zwolińskim. Ks. prof. Zwoliński w homilii przedstawił wydarzenia, które miały miejsce w czasie pacyfikacji podkreślając, że nasza pamięć uobecnia ofiary a modlitwę którą oni rozpoczęli przed rozstrzelaniem, my dopowiadamy do końca. Po Mszy nastąpiła procesja na cmentarz, gdzie zostały złożone wieńce na grobie zamordowanych. W uroczystościach wzięła udział Pani Wójt z przedstawicielami władzy gminy i poczty sztandarowe szkoły w Rudawie i Nielepicach.

Czytaj więcej...

Msza w Pisarach

17 lipca, 2021

Msza w Pisarach

W sobotę 17 lipca o godzinie 9:00 jak co roku zgromadziliśmy się przy Lamusie w Pisarach, aby pomodlić się w intencji rychłej kanonizacji bł.ks. Władysława Bukowińskiego. Mszę św. sprawował ks. Janusz Zwoliński – misjonarz pochodzący z naszej parafii wraz z ks. Proboszczem i ks.prof. Andrzejem Zwolińskim. Ks.prof. Zwoliński w homilii przedstawił codzienność z jaką mierzył się ks. Bukowiński pełniąc swą posługę w Kazachstanie a także zaznaczył, jak ważną rolę pełniły i pełnią babcie w życiu religijnym rodzin. W Mszy uczestniczyli przedstawiciele gminy a także mieszkańcy Pisar.

Czytaj więcej...

Procesja Bożego Ciała

3 czerwca, 2021

Procesja Bożego Ciała

W piękny czerwcowy dzień w Rudawie odbyła się procesja Bożego Ciała. Po raz drugi pandemiczna. Przy słonecznej pogodzie Pan Jezus eucharystyczny wędrował po naszej parafii. I zaglądał w nasze domy, zagrody, błogosławił chorych, uświęcał miejsca, gdzie żyjemy, pracujemy i spotykamy się. Z naszych serc płynęła wdzięczna modlitwa dziękczynienia za dar Jego obecności Żywego Boga pośród nas. Pozostał z nami w tajemnicy Eucharystii. Uroczystość uświetnili parafianie w strojach regionalnych.  

Czytaj więcej...

Prymicje ks. Rafała Borowiejskiego

30 maja, 2021

Prymicje ks. Rafała Borowiejskiego

W Niedzielę 30 maja 2021r. ks. Rafał Borowiejski odprawił w Rudawie swoją Mszę prymicyjną. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 2020 roku w katedrze św. Agnieszki w Nowym Jorku z ręki Ks. biskupa Jana O. Barresa (diecezja Rockville Centre). Po błogosławieństwie rodziców w domu, w Niegoszowicach ks. Rafał przybył w uroczystej procesji do kościoła gdzie został powitany przez ks. Proboszcza. Przedstawiciele parafii złożyli ks. Prymicjantowi okolicznościowe życzenia. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Andrzej Zwoliński, w której przedstawił sylwetkę prymicjanta oraz Jego drogę do kapłaństwa. Na zakończenie ks. Rafał podziękował wszystkim osobom które wspierały go na drodze do kapłaństwa a także udzielił prymicyjnego błogosławieństwa wszystkim zebranym.      

Czytaj więcej...

Pogrzeb ks. Kanonika Ludwika Wąchala

1 maja, 2021

Pogrzeb ks. Kanonika Ludwika Wąchala

1 maja 2021 r., odbył się w Dzianiszu pogrzeb, ks. kanonika Ludwika Wąchala – seniora Rudawskich kapłanów. Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks.bp Jan Zając w otoczeniu licznie zebranych kapłanów przy ołtarzu. Słowo okolicznościowe wygłosił ks. Infułat Stanisław Olszówka, kolega rocznikowy. Przypomniał piękne karty z życia zmarłego ks Ludwika, które pozostawił w sercach swoich parafian i dziełach gospodarczych, które pozostały śladem jego długiej duszpasterskiej pracy. Na zakończenie Eucharystii w wzruszających słowach swojego „dobrego pasterza” pożegnali w przedstawiciele parafii i wójt Gminy Kościelisko. Ciało zmarłego ks. Ludwika spoczęło na parafialnym cmentarzu. Ksiądz Ludwik Wąchal urodził się 2 kwietnia 1939 r. w Rudawie. Sakrament chrztu świętego otrzymał w Białą Niedzielę 16 kwietnia w kościele pw. Wszystkich Świętych. Był drugim w kolejności synem Piotra i Magdaleny z domu Baster. Najstarszym był Stanisław, a najmłodszym Andrzej. W roku 1958 po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Święcenia subdiakonatu otrzymał 24 listopada 1963 r. prawdopodobnie z rąk bp Juliana Groblickiego. Święceń kapłańskich udzielił mu natomiast 21 czerwca 1964 r. arcybiskup Karol Wojtyła. Tydzień później ksiądz Ludwik odprawił swoją mszę prymicyjną w kościele w Rudawie. Na pierwszą placówkę został skierowany do parafii Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie. Pełnił w niej posługę dwa lata, a następnie został przeniesiony do Nowego Targu do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na lata 1969-1971 przypada okres posługi w parafii pw. św. Wojciecha w Jeleśni. Po niej natomiast ksiądz Ludwik był wikarym w Oświęcimiu i Andrychowie. W roku 1976 został mianowany wikariuszem ekonomem, a następnie w roku 1982 proboszczem w parafii pw….

Czytaj więcej...

Bierzmowanie 2021

30 kwietnia, 2021

Bierzmowanie 2021

W piątek 30 kwietnia ks. biskup Robert Chrząszcz udzielił młodzieży klas ósmych sakramentu Bierzmowania. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zostały odprawione dwie Msze Święte a w kościele znajdowali się sami Bierzmowani. W czasie pierwszej Mszy biskup zwracając się do młodzieży porównał Ducha Świętego do nawigacji, która pomaga utrzymać się na drodze którą jest Jezus Chrystus. Mówił, że nasze życie nie może być wejściem do byle jakiego pociągu lecz musimy wiedzieć w co wchodzimy, by ten pociąg zwany życiem dowiózł nas do właściwego celu. Swoją homilię zakończył opowieścią o orle wychowanym przez kury. Zaznaczył, że nie możemy żyć jak kury i jeść tylko to co rzuci nam świat, lecz z natury jesteśmy stworzeni by latać wysoko jak orły, blisko Pana Boga. W czasie drugiej Mszy biskup zachęcał do radości z bycia katolikami, podobnie jak odczuwają ją mieszkańcy Brazylii gdzie przez 15 lat posługiwał jako misjonarz. Mówił, że w każdym z nas jest obecny Duch Święty ale to od każdego z nas zależy co z tą obecnością zrobimy i czy damy jej świadectwo. Na zakończenie wskazał, że codziennie musimy prosić Ducha Świętego o to by przemieniał nasze serca.

Czytaj więcej...

Błogosławieństwo lektorów

18 kwietnia, 2021

Błogosławieństwo lektorów

W niedzielę 18 kwietnia – Niedzielę Biblijną po półrocznym przygotowaniu w dekanacie dwóch członków Liturgicznej Służby Ołtarza zostało lektorami. Podczas uroczystej Mszy o godzinie 11:00 ks. Proboszcz udzielił im Błogosławieństwa do pełnienia nowej funkcji. W czasie obrzędu otrzymali Pismo Święte, które odtąd będą przekazywać w czasie Mszy i nie tylko.

Czytaj więcej...

Triduum Paschalne 2021

4 kwietnia, 2021

Triduum Paschalne 2021

Triduum Paschalne w Rudawie. Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. WIELKI CZWARTEK Od Wielkiego Czwartku, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.     WIELKI PIĄTEK Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Sw. Jest to dzień postu ścisłego. W naszej parafii Droga Krzyżowa została odprawiona o godz. 15.00. Adoracja Pana Jezusa w Grobie trwała całą noc.   WIELKA SOBOTA Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 20.00. Na zakończenie odbyła się Procesja Rezurekcja.  

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa 2021

28 marca, 2021

Niedziela Palmowa 2021

Niedziela Palmowa. W tym roku podobnie jak w poprzednim przeżywana była w reżimie sanitarnym. Pandemiczna w maseczkach i bez konkursu palm.

Czytaj więcej...

Rekolekcje Wielkopostne 2021

21 marca, 2021

Rekolekcje Wielkopostne 2021

Dobiegły końca rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Dziękujemy za łaskę spotkania z Zmartwychwstałym Panem w sakramencie pokuty i pojednania oraz eucharystii. W tej niepewności i lęku, który doświadczamy każdego dnia, tylko On (Chrystus) jest razem z nami i daje nadzieję, ze ostatnie słowo należy do Niego a nie do wszechobecnego wirusa. Dziękujemy za czas rekolekcji, za słowo Boże wygłoszone przez o. Jacka Burnusa. Przewodnikiem tegorocznych ćwiczeń wielkopostnych – jak zaznaczył rekolekcjonista – był Święty Józef Oblubieniec. Nie przypadkowo został wybrany za przewodnika tegorocznych ćwiczeń wielkopostnych. Papież Franciszek ogłosił w Rok Św. Józefa w Kościele, który rozpoczął się właśnie 19 marca w uroczystość Oblubieńca NMP.

Czytaj więcej...

POGRZEB KS. PRAŁATA BRONISŁAWA SIEKIERSKIEGO 31.12.2021

31 grudnia, 2020

POGRZEB KS. PRAŁATA BRONISŁAWA SIEKIERSKIEGO 31.12.2021

W ostatni dzień roku kalendarzowego w samo południe miały miejsce w Rudawie uroczystości pogrzebowe ks. Prałata Bronisława Siekierskiego – naszego rodaka, byłego proboszcza parafii św. Józefa w Olsztynie, ekonoma kurii diecezji warmińskiej. Ksiądz Bronisław zmarł 27 grudnia 2020 r w 84 roku życia i 54 roku kapłaństwa. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia trumny do kościoła, gdzie podczas różańca prowadzonego przez Róże Różańcowe parafianie mieli możliwość pożegnać się ze zmarłym. Mszę Świętą odprawił ks. Marian Matuszek ( nasz rodak, proboszcz w Olsztynie) wraz z ks. Proboszczem Andrzejem Badurą, księżmi Archidiecezji Warmińskiej i księżmi Rodakami. Po Ewangelii został odczytany list abp Józefa Górzyńskiego – metropolity warmińskiego, w którym podkreślił wielką gorliwość duszpasterską zmarłego. Ks. Matuszek w homilii zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie ks. Prałata o ludzi potrzebujących. Pod koniec Mszy Świętej ks. Proboszcz podziękował zmarłemu za liturgie, które sprawował ilekroć przyjeżdżał do rodzinnej parafii oraz za świadectwo wiary, które dawał swoim życiem. „Byłeś Księże Prałacie dla nas Seniorem, Nestorem i Ambasadorem rudawskiej ziemi. Po Mszy Świętej złożono ciało w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym. Deo gratias !

Czytaj więcej...

ODPUST KU CZCI WSZYSTKICH ŚWIETYCH 2020

30 października, 2020

ODPUST KU CZCI WSZYSTKICH ŚWIETYCH 2020

Jakże tegoroczna uroczystość odpustowa była inna niż zwykle. Nasze spotkanie ze Świętymi rozpoczęliśmy w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Sumie odpustowej o godz. 18.00 przewodniczył nasz rodak ks. dr Grzegorz Wąchol, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Wspólną modlitwę zakończyliśmy procesją wokół kościoła przy śpiewie litanii do naszych Świętych Patronów. Pan Jezus Eucharystyczny szedł i błogosławił naszym rodzinom w tym szczególnym dniu naszej parafii. Z racji pandemii władze rządowe w ostatniej chwili pozamykały cmentarze. Toteż tradycyjna Msza Święta za zmarłych parafian została odprawiona 1 listopada w kościele o godzinie 14.00. Po jej zakończeniu modliliśmy się za zmarłych wypominając ich imiona i nazwiska w czasie procesji wokół kościoła. Tak jeszcze nigdy nie było. Tegoroczne Wszystkich Świętych przejdzie do historii. Zamknięte cmentarze, modlitwy w kościele zamiast przy grobach, wirtualne kwesty. Jeszcze raz doświadczyliśmy trudnej prawdy, że nasze drogi, myśli, plany nie zawsze są zgodne z wolą Boga.

Czytaj więcej...

DOŻYNKI PARAFIALNE 20.09.2021

20 września, 2020

DOŻYNKI PARAFIALNE 20.09.2021

Pomimo panującej pandemii udało się zorganizować w naszej wspólnocie Parafialny Dzień Dziękczynienia za tegoroczne zbiory. Przy słonecznej pogodzie została odprawiona Msza Święta przy ołtarzu polowym. Uroczystą Eucharystię sprawowali: ks. Andrzej Badura i ks. Jacek Szydło, który wygłosił okolicznościowe kazanie. W korowodzie przedstawiciele sołectw: Brzezinki, Niegoszowic, Nielepic, Pisar i Rudawy przynieśli do ołtarza chleb, wieńce dożynkowe, kosze owoców i warzyw. Widok parafian w strojach ludowych dodawał uroczystości odświętnego charakteru. Po zakończonej uroczystości wieńce dożynkowe zostały zaniesione do kościoła.

Czytaj więcej...

Wrześniowa Fatima 2020

13 września, 2020

Wrześniowa Fatima 2020

W słoneczną niedzielę 13 września br. zostało odprawione kolejne nabożeństwo fatimskie w naszej parafii. Rudawska świątynia licznie wypełniła się czcicielami Matki Bożej. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Robert Pochopień. Nasze nabożeństwo zostało ubogacone wprowadzeniem do kościoła obrazu bł. Władysława Bukowińskiego z okazji czwartej rocznicy Jego beatyfikacji. Został on namalowany przez malarkę Halinę Wasyl. Fundatorami obrazu są Róże Żywego Różańca oraz sponsorzy z naszej parafii. Błogosławiony Władysławie mód się za nami !

Czytaj więcej...

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚWIĘTEJ ANNY

26 lipca, 2020

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚWIĘTEJ ANNY

W niedzielę 26 lipca obchodziliśmy w naszej wspólnocie parafialny odpust ku czci Św. Anny. Dziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski otrzymane za Jej wstawiennictwem w naszej wspólnocie parafialnej. Uroczystą Eucharystię celebrowali: ks. Proboszcz Andrzej Badura, o. Robert Wawrzeniecki OMI oraz ks. dr Tomasz Bajer (bratanek byłego rudawskiego proboszcza Juliana Bajera). W homilii ks. Tomasz zwrócił uwagę na rolę rodziny w dzisiejszym trudnym czasie pandemii, prosił by zawsze było w niej miejsce dla Pana Jezusa. Zachęcał, byśmy korzystali z mądrości i rad babć i dziadków na wzór naszej Patronki. Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim za liczny udział. „Cieszę się, że jest Was tak dużo” oraz złożył parafianom życzenia – „Niech św. Anna nasza patronka nam błogosławi i niech podprowadza każdego z nas do Pana Jezusa”.

Czytaj więcej...

POŚWIĘCENIE PLASKORZEŻBY BŁOGOSŁAWIONEGO WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

12 lipca, 2020

POŚWIĘCENIE PLASKORZEŻBY BŁOGOSŁAWIONEGO WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

W niedzielę 12 lipca br. kiedy w naszej Ojczyźnie wybieraliśmy Prezydenta Rzeczypospolitej, w Rudawie została odprawiona uroczysta Msza Św. z okazji 89. rocznicy prymicji bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Uroczystą Eucharystię celebrowali: ks. Proboszcz Andrzej Badura, ks. prof. Andrzej Zwoliński, ks. Janusz Zwoliński. W homilii ks. Profesor przypomniał trudną drogę do świętości ks. Władysława. Na zakończenie uroczystości została poświęcona drewniana płaskorzeźba przedstawiająca błogosławionego. została zamontowana w ołtarzu polowym. Fundatorem płaskorzeźby są Państwo Elżbieta i Jan Jaroń z Brzezinki.

Czytaj więcej...

PIERWSZA KOMUNIA SW.

28 czerwca, 2020

PIERWSZA KOMUNIA SW.

Zdjęcia z I Komunii Świętej wykonane przez fotografa można zobaczyć na stronie Foto Studio KAMA Krzysztof Walus ( poniżej link do strony). Jest tam również instrukcja w jaki sposób można zamówić zdjęcia. http://fotokama.pl/i-komunia-sw-2020/

Czytaj więcej...

KS. BISKUP JANUSZ MASTALSKI W RUDAWIE

12 czerwca, 2020

KS. BISKUP JANUSZ MASTALSKI W RUDAWIE

W piękny piątkowy wieczór – 12 czerwca – miała miejsce w naszej parafii uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży klas ósmych. Z posługą pasterską przybył do Rudawy ks. biskup Janusz Mastalski. Jako biskup krakowski przekroczył po raz pierwszy progi naszej świątyni. Uczynił to z wielką radością – jak zaznaczył – podczas powitania. Sama Eucharystia też była wyjątkowa i niepowtarzalna przez fakt, że w kościele z racji obostrzeń sanitarnych mogli być obecni sami bierzmowani. Ich rodzice i świadkowie zgromadzeni wokół kościoła łączyli się duchowo we wspólnej modlitwie. Ks. biskup w słowie skierowanym do młodzieży bierzmowanej, zwrócił się z prośbą, aby „swoje życie wygrali dla Boga, dla rodziców i siebie”. Nawiązując do setnej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła Wielkiego, zachęcił bierzmowanych do „wstawiania sobie wysokich wymagań”. Sam obrzęd udzielenia sakramentu bierzmowania miał miejsce na zewnątrz świątyni. W blaskach zachodzącego słońca Duch Święty zstępowali na najmłodsze pokolenie naszych parafian. „Jesteśmy wdzięczni ks. biskupowi, że znalazł czas dla nas w tym trudnym doświadczeniu pandemii i udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej kolejnemu pokoleniu parafian” – powiedział na zakonczenie ks. Proboszcz

Czytaj więcej...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA

11 czerwca, 2020

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA

Dziękujemy wszystkim uczestnikom procesji Bożego Ciała w Rudawie. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą, posługą i darem modlitwy uświetnili uroczystość Bożego Ciała. Dziękujemy za piękne ołtarze, piękna pogodę a nade wszystko za Miłość Tego, Który pozostał pośród nas, bo nas kocha. Moi kochani 😇 tradycji stało się zadość 😇😇😇 Pan Jezus przeszedł pośród naszych domów, w tym trudnym doświadczeniu pandemii, zaglądając do naszych domów, naszych zagród, tam gdzie mieszkamy, pracujemy i zdobywamy chleb i niebo 😇. Dziękujemy za święto wiary i odwagi.

Czytaj więcej...

100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

18 maja, 2020

100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

To był piękny, słoneczny , majowy dzień. Cała Polska świętowała urodziny Wielkiego Rodaka. Przygotowania do tej uroczystości trwały od kilku miesięcy – miały być koncerty, panele dyskusyjne, wystawy i oczywiście uroczysta Eucharystia w Wadowicach i w Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach. Ale stało się inaczej. Z racji panującej pandemii i obostrzeń cały program świętowania uległ zmianie. Rano o godzinie 7.00 za pośrednictwem TV wierni uczestniczyli we Mszy Świętej, którą odprawił papież Franciszek przy grobie Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Środki masowego przekazu przypominały wydarzenia , filmy, spotkania, homilie. Również i nasza parafia włączyła się w tą piękna uroczystość. W Nielepicach w Parku Pileckiego zorganizowano pokonkursową wystawę prac plastycznych, których bohaterem był Święty Jan Paweł II. W niedzielę 17 maja wieczorem w Brzezince mieszkańcy ubrani w stroje krakowskie zebrali się pod kapliczką, którą w 1973 roku poświęcił Karol Wojtyła. Odśpiewali majówkę a następnie odmówili Litanię do Świętego Jana Pawła II. Na parafialnym facebooku ksiądz Proboszcz umieszczał ciekawostki z życia Papieża, urywki homilii i zapowiedzi internetowych wydarzeń. W tym dniu po raz kolejny doświadczyliśmy cudu za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II. Władze telewizji ogłosiły, że od dnia dzisiejszego, codziennie o godzinie 15.00 będzie transmitowana Koronka do Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik na antenie TVP3.W naszej parafii o godzinie 17.30 odprawiono nabożeństwo majowe z litania do Jana Pawła II. Po nim odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Badura i ks. Piotr Ciężobka. W homilii ks. Proboszcz wspominał Jana Pawła II i zachęcał do…

Czytaj więcej...

POCZĄTEK NABOŻEŃSTW FATIMSKICH

16 maja, 2020

POCZĄTEK NABOŻEŃSTW FATIMSKICH

W środę 13 maja 2020 r. już po raz czwarty rozpoczęliśmy w naszej parafii Nabożeństwa Fatimskie. Nabożeństwo rozpoczęło się Eucharystią o godzinie 18:00 której przewodniczył ksiądz Proboszcz Andrzej Badura. ” Mamy połowę maja, zimnych ogrodników ale dla nas ludzi maryjnych 13 maja kojarzy się z nabożeństwem fatimskim. Dzisiaj rozpoczynamy kolejne nabożeństwo fatimskie w naszej parafii” – tymi słowami Ks. Robert Pochopień rozpoczął homilię, w której nawiązał do obrazu Chrystusa jako winnej latorośli a także do zamachu na Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja. Po Eucharystii odmówiliśmy różaniec, który poprowadziła  Róża Żywego Różańca Matki Bożej Fatimskiej a na zakończenie nabożeństwa udaliśmy się w procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Czytaj więcej...

Wielka Sobota – Triduum Paschalne

11 kwietnia, 2020

Wielka Sobota – Triduum Paschalne

To była piękna, słoneczna i ciepła sobota. Niezwykła z racji panującej pandemii. Nie odbyło się  w kościele poświęcenie pokarmów  wielkanocnych. Parafianie w tym dniu nie nawiedzali z koszyczkami naszego kościoła. Pozostali w domu. O godzinie 11.00 Ks. Proboszcz  z rudawskiego kościoła poświecił za pośrednictwem transmisji on – line pokarmy na stół wielkanocny. Po zakończonej modlitwie księża korzystając z pomocy strażaków, wyruszyli w różne części naszej parafii, aby pobłogosławić rodziny, domostwa i pokarmy. Kochani Parafianie zgromadzeni na swoich posesjach oczekiwali cierpliwie na przyjazd kapłana. Zachowując wszelkie środki ostrożności wyczekiwali na przyjazd księdza. Obecność i bliskość duszpasterzy wywołały u wielu parafian wzruszenie i łzy radości. Był to czas błogosławieństwa bożego, jak i życzeń świątecznych. Były to niezapomniane chwile, które głęboko zapadły w serca naszych parafian. Dziękowaliśmy Bogu za łaskę spotkania i bycia razem.  W ten sposób pragnęliśmy rozpocząć nasze świętowanie Wielkiej Nocy. Z serca wydobywał się głos; „do zobaczenia w kościele! Alleluja !!!” W tym roku obchody Wigilii Paschalnej rozpoczęły się późno, o godzinie 20.00. „Mimo ograniczeń wynikających z pandemii chcemy tę noc  przeżyć jak najpiękniej” – powiedział na wstępie Ks. Proboszcz, główny celebrans. „Zaglądamy dziś do waszych domów, aby razem przeżywać tę najważniejszą noc”. W liturgię Wigilii Paschalnej pięknie włączyła się Liturgiczna Służba Ołtarza, schola młodzieżowa. A przy ołtarzu posługę pełnili dorośli mężczyźni, kiedyś ministranci i lektorzy. Po zapaleniu Paschału w kościele uroczyście wybrzmiała pieśń „Exultet”. Kazanie okolicznościowe wygłosił Ks. Proboszcz. Parafianie zgromadzeni w kościele, jak i ci łączący się duchowo z różnych miejsc naszej parafii, odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Uwieńczeniem Eucharystii…

Czytaj więcej...

Wielki Piatek – Triduum Paschalne

10 kwietnia, 2020

Wielki Piatek – Triduum Paschalne

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się o godzinie 18.00. Za pomocą transmisji internetowej parafianie łączyli się na wspólnej modlitwie. Głównym celebransem był ks. Piotr Ciężobka. Do uroczystej modlitwy wiernych, dołączono w tym roku dodatkową prośbę o ustanie epidemii na świecie. Centralnym punktem była adoracja Krzyża. W tym roku wyjątkowa bez parafian i bez pocałunku krzyża. Księża i asysta oddali pokłon Krzyżowi w kościele a wierni ucałowali Krzyż w swoich domach rodzinnych. Na zakończenie liturgii przeniesiono Ciało Pańskie do Grobu. Parafianie adorowali w ciszy Pana Jezusa przez cała noc, według zapisów na listę umieszczoną w internecie. Z racji obostrzeń wielu parafian nie mogło bezpośrednio uczestniczyć w adorowaniu Pana Jezusa. Strażacy z OSP nie pełnili straży przy grobie, nie było również ministrantów. W kościele było pusto i smutno.

Czytaj więcej...

Wielki Czwartek – Triduum Paschalne

9 kwietnia, 2020

Wielki Czwartek – Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek rozpoczęliśmy przeżywanie Triduum Paschalnego. W tym roku był to wyjątkowy czas. Na świecie panuje pandemia koronawirusa. Ale my przeżyjemy ten czas najpiękniej jak potrafimy. „Nikt nie odbierze nam Świąt!” – zwrócił się do wiernych na wstępie ks. Robert. Pierwszy raz w historii parafii rudawskiej przeżywaliśmy Triduum Sacrum razem ale osobno. Łącząc się o godzinie 18 za pośrednictwem transmisji on – line – sercem i duchem tworzyliśmy wspólnotę parafialną. Głównym celebransem był ks. Robert Pochopień wraz z ks. Proboszczem Andrzejem Badurą i ks. Piotrem Ciężobką. W homilii kaznodzieja podkreślił, że „w tym pustym, zamkniętym kościele doświadczamy siły i mocy. Łącząc się razem My i Wy tworzymy piękna wspólnotę Kościoła”. Dziś jeszcze dobitniej brzmią słowa Ewangelii „Dziś u Ciebie chcę urządzić Paschę”. Tradycyjnie na zakończenie Eucharystii przedstawiciele parafian złożyli Kapłanom życzenia. Nie zabrakło kwiatów, dobrych słów i zapewnień o modlitwie. Dziękując Ksiądz Proboszcz wraz z Księżmi Wikariuszami rozwinęli spod ołtarza transparent : „TĘSKNIMY ZA WAMI”. Słowa te wywołały pozytywne emocje wśród parafian. Dali oni temu wyraz wypisując pozytywne komentarze na parafialnej stronie internetowej.

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa

5 kwietnia, 2020

Niedziela Palmowa

Tegoroczna Niedziela Palmowa przypadła 5 kwietnia br. Ze względu na rządowe obostrzenia miała bardzo okrojony przebieg. Msza Św. z poświęceniem palm odbyła się o godz. 11 z udziałem kilku osób. Przewodniczył jej Ks. Proboszcz Andrzej Badura. Palmy zostały poświęcone za pośrednictwem transmisji on- line. Wielu parafian własnoręcznie wykonało palmy, w ten sposób została podtrzymana piękna tradycja wykonywania palm w naszej parafii. Smutna to była niedziela. Brak wiernych w kościele a nade wszystko dzieci z palmami, brak procesji, konkursu palm… pobudzało serca do głębszej refleksji, niż zazwyczaj. Wielki Tydzień a później Triduum Sacrum rozpoczęliśmy w naszych domach, w naszych rodzinach. W tym roku nasze rodziny miały stać się prawdziwymi Domowymi Kościołami, w których mieliśmy przeżywać najważniejsze prawdy naszej wiary.  Hosanna Synowi Dawidowemu! – śpiewano w swoich rodzinnych domach, łącząc się duchowo z rudawską świątynią na wspólnej modlitwie.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne. Inne niż zazwyczaj…

2 kwietnia, 2020

Rekolekcje wielkopostne. Inne niż zazwyczaj…

Kiedy rozpoczynaliśmy Wielki Post w Środę Popielcową, dając sobie posypać głowę popiołem, tego jeszcze nikt nie mógł  przewidzieć, że tegoroczny Wielki Post wywrócili wszystko do góry nogami. W związku na zaistniałą sytuację pandemiczną, tegoroczne rekolekcje zostały odwołane. Ks. Paweł misjonarz oblat, który miał głosić słowo Boże w naszej parafii powrócił do domu. W zamian zorganizowaliśmy w parafii mini rekolekcje tak zwane „Wielkopostne Rozmyślania”. Przez trzy kolejne dni poczynając od poniedziałku 30 marca br. parafianie uczestniczyli we Mszy Św. on- line, podczas których słowo Boże głosił nam ks. Robert Pochopień. Kaznodzieja nawiązując do obecnej sytuacji mówił o grzechu, akcie żalu doskonałego i komunii duchowej. Parafianie przyjęli z ogromną radością te modlitewne spotkania. Codziennie coraz większa grupa osób brała w internetowych rekolekcjach. Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował Ks.  Robertowi za przybliżanie słów z Biblii i krzepiące słowa wlane w serca parafian.

Czytaj więcej...

OBRAZ BŁOGOSŁAWIONEGO WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO APOSTOŁA KAZACHSTANU

15 marca, 2020

OBRAZ BŁOGOSŁAWIONEGO WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO APOSTOŁA KAZACHSTANU

Czekamy na wprowadzenie do naszego kościoła obrazu błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego. Obraz został zamówiony jako dziękczynienie za dar beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego. Błogosławiony ks. Władysław Bukowiński (1904-1974) misjonarz na wzór św. Pawła, przeżył trzynaście i pół roku ciężkich łagrów, niosąc Chrystusa tam, gdzie ludzie byli pozbawiani nadziei i godności. W 1955 r. dokonał świadomego wyboru przyjęcia obywatelstwa radzieckiego, aby móc pozostać z ludźmi spragnionymi posługi kapłańskiej w dalekim Kazachstanie, przez niektórych nazywanym „nieludzką ziemią”. Pod osłoną nocy potajemnie udzielał sakramentów i odprawiał Msze św. w prywatnych mieszkaniach. Podjął kilka wypraw misyjnych na południu ZSRR. „Jestem właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – mówił o sobie. 11 września 2016 r. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie pod przewodnictwem kard. Angela Amato odbyła się jego uroczysta beatyfikacja.

Czytaj więcej...

28. ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

7 marca, 2020

28. ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Światowy Dzień Chorego w 1992 roku zainicjował Ojciec Święty Jan Paweł II. Co roku przypada w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest to szczególny dzień, kiedy zwracamy uwagę na to, jak wielkim i cennym darem w Kościele katolickim są chorzy, którzy nie tylko ofiarują swoją modlitwę, ale ofiarują także swoje cierpienie.

Czytaj więcej...

JUBILEUSZ

3 marca, 2020

JUBILEUSZ

Dnia 3 marca 2020 roku, 21 par małżeńskich z terenu gminy Zabierzów obchodziło jubileusz 50-lecia pożycia związku małżeńskiego,  czyli „Złote Gody” , a także pary małżeńskie, które  świętowały diamentowe jubileusze. Wśród  tych ostatnich znaleźli się nasi parafianie Państwo Janina i Stanisław Pogan.

Czytaj więcej...

Wielki Post 2020.

1 marca, 2020

Wielki Post 2020.

Wielki Post w tym roku był wyjątkowy. Pandemia koronawirusa ogarnęła cały świat. Wprowadzono wiele ograniczeń i ogłoszono stan epidemiczny. Przewodniczący Episkopatu Polski udzielił dyspensy od uczestnictwa w nabożeństwach osobom starszym i dzieciom. W niedzielę 15 marca br. w naszym kościele było bardzo mało osób. Wierni dostosowali się do zaleceń biskupów. Po każdej Mszy Św. modlono się o ustanie epidemii, śpiewając Suplikacje. Po południu odśpiewano Gorzkie Żale z garstką wiernych. Czegoś takiego, nie byliśmy jeszcze świadkami. Po raz pierwszy w historii parafii staraniem Księdza Proboszcza zostały uruchomione łącza internetowe do transmitowania nabożeństw z naszej świątyni. Parafianie nie wychodząc z domu będą mogli łączyć się duchowo w codziennej modlitwie.

Czytaj więcej...

NAUCZYCIELE Z KOLĘDĄ NA PLEBANI

21 stycznia, 2020

NAUCZYCIELE Z KOLĘDĄ NA PLEBANI

Tradycji stało się zadość! Nauczyciele z kolędą na ustach przybyli na plebanię na tradycyjne spotkanie z „plebanem” rudawskim. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w kościele. W „Godzinie Miłosierdzia” odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego, prosząc o błogosławieństwo Boże dla naszych nauczycieli i wychowawców. Druga cześć spotkania odbyła się przy stole na plebanii. Potkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem. Ks. Proboszcz podziękował nauczycielom na ręce Pani Dyrektor Jadwigi Kołodzińskiej za obecność i dobrą współpracę szkoły i parafii w dziele kształtowania serca i umysłu młodego człowieka w szkole. Szczęść Boże!!!

Czytaj więcej...

II RUDAWSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia, 2020

II RUDAWSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

Orszak Trzech Króli 2020 to już historia! Za Trzema Królami do Stajenki podążało 1 300 000 osób w 872 miejscowościach!!! W tym nasza parafia Rudawa. Hasłem tegorocznego wędrowania kolędników w całej Polsce były słowa kolędy: „Cuda, cuda ogłaszają…!’.

Czytaj więcej...

URODZINY KSIĘDZA JUBILATA PRAŁATA BRONISŁAWA SIEKIERSKIEGO

6 stycznia, 2020

URODZINY KSIĘDZA JUBILATA PRAŁATA BRONISŁAWA SIEKIERSKIEGO

Dzisiaj, nasz rodak Ks. Prałat Bronisław Siekierski obchodził swoje 84 urodziny. Z tej okazji została odprawiona w jego intencji Msza Św. Służba liturgiczna ołtarza złożyła dostojnemu jubilatowi okolicznościowe życzenia. Życzymy obfitości łaski drogiemu jubilatowi.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

29 grudnia, 2019

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

ZŁOTY JUBILEUSZ MAŁŻEŃSTWA

26 grudnia, 2019

ZŁOTY JUBILEUSZ MAŁŻEŃSTWA

W święto św. Szczepana (26.12.2019) byliśmy świadkami niecodziennej uroczystości. Do naszego kościoła przywędrowali Czcigodni Jubilaci, małżonkowie, którzy w tym roku świętowali w naszej wspólnocie parafialnej 50 lat życia małżeńskiego. Na Mszy św. o 9.30 dziękowali Panu Bogu za 50 lat przeżytych w małżeństwie. Ważnym wydarzeniem podczas Mszy św. było odnowienie przysięgi małżeńskiej. Był to szczególnie wzruszający moment nie tylko dla Jubilatów, ale i także dla bliskich.

Czytaj więcej...

PASTERKA

24 grudnia, 2019

PASTERKA

Pasterka, Msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. „Pasterka”, czyli Msza Bożego Narodzenia odprawiana o północy, otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat. W naszej parafii w dzień Wigilii 24 grudnia – odbywają się dwie Msze nazwane pasterkami. Jedna Eucharystia w kaplicach odprawiana jest o godz. 22.00, a druga o godz. 24.00 w kościele w Rudawie.

Czytaj więcej...

JASEŁKA W PARAFII

19 grudnia, 2019

JASEŁKA W PARAFII

NOWI MINISTRANCI

16 grudnia, 2019

NOWI MINISTRANCI

„Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego do Boga który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby…” Tymi słowami ministranci rozpoczynają modlitwę przed służeniem. W czasie Mszy Świętej mają niezwykle ważne zadanie do spełnienia. Pomagają kapłanowi w świętych czynnościach, swoją postawą ubogacają liturgię, pomagają ją lepiej przeżywać wszystkim wiernym zgromadzonym w kościele. W dniu 15 XII podczas Uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.00 do grona ministrantów zostało przyjętych trzech kandydatów.

Czytaj więcej...

POWRÓCIŁ NA SWOJE MIEJSCE

24 listopada, 2019

POWRÓCIŁ NA SWOJE MIEJSCE

Po wielu tygodniach renowacji powrócił do kościoła obraz wotywny pochodzący z I ćwierćwiecza XVII wieku „Ks. Wojciech Purzycki”. Obraz został poddany pełnej konserwacji. Prace konserwatorskie były wykonane przez panią Marię Sokół – Augustyńską. Obraz zawisł na swoim miejscu w zakrystii naszego kościoła.

Czytaj więcej...

MINISTRANCI Z RUDAWY WYGRALI TURNIEJ

23 listopada, 2019

MINISTRANCI Z RUDAWY WYGRALI TURNIEJ

Rozpoczęła się 15 edycja Mistrzostw Polski LSO w piłce nożnej halowej. Nasza parafia wystartowała w 2 kategoriach: Lektor młodszy i Lektor starszy.

Czytaj więcej...

JUBILEUSZ SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK W RUDAWIE

16 listopada, 2019

JUBILEUSZ SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK W RUDAWIE

.„Dnia 18 bieżącego miesiąca przybyły z Galicji do wsi Pisary pod parafią Rudawską siostry służebne w liczbie 5-ciu, ubrane w welony białe po zakonnemu z krucyfiksem na piersiach…”.

Czytaj więcej...

11 LISTOPADA OKIEM FOTOGRAFA

11 listopada, 2019

11 LISTOPADA OKIEM FOTOGRAFA

LISTOPADOWE ŚWIĘTOWANIE

11 listopada, 2019

LISTOPADOWE ŚWIĘTOWANIE

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” – Józef Piłsudski 11 listopada to szczególny dzień dla każdego Polaka patrioty. To Święto Niepodległości, które przypomina o tym, co wydarzyło się w momencie zakończenia I wojny światowej. Gdy opadał jeszcze frontowy kurz, wybitni Polacy (by wymienić tylko kilka nazwisk: Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Witosa, Korfantego i Daszyńskiego) lobbowali na rzecz suwerennej Polski i współorganizowali już nowy europejski ład, którego częścią miała być II RP. Trzeba było morza przelanej krwi, by nasz kraj powrócił na mapy świata. Wszystkim przyświecał jeden cel, który zjednoczył zwaśnione strony właśnie 11 listopada. 101 r. tamtych wydarzeń została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Na uroczystości przybyli zaproszeni goście, wśród nich byli: Pani Elżbieta Burtan –Wójt Gminy Zabierzów, Pan Andrzej Krawczyk – Przewodniczący Rady Gminy, radni, sołtysi, dyrektorzy naszych szkół oraz liczna rzesza parafian. Oczywiście nie zabrakło strażaków wraz z pocztami sztandarowymi. Po Mszy Św. w uroczystym korowodzie mieszkańcy i zaproszeni goście udali się na cmentarz, aby złożyć okolicznościowe wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”.

Czytaj więcej...

KONKURS WIEDZY O NASZYCH ŚWIĘTYCH

8 listopada, 2019

KONKURS WIEDZY O NASZYCH ŚWIĘTYCH

8 listopada br. w naszej parafii odbył się po raz pierwszy konkurs wiedzy o świętych. Do rywalizacji w trzech kategoriach wiekowych przystąpiło kilkunastu uczestników – szczególnie liczna okazała się kategoria najmłodsza.

Czytaj więcej...

ODPUST

31 października, 2019

ODPUST

W przeddzień Uroczystości Świętych, 31 października została odprawiona Msza Św. w naszej parafii z racji przypadającego odpustu parafialnego ku czci Wszystkich Świętych. To szczególna okazja, żeby wyrazić wobec Boga wdzięczność za dar naszych patronów, którzy za całą naszą wspólnotę parafialną orędują u Boga w niebie. Uroczystej liturgii przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. prof. Andrzej Zwoliński. Celebransami uroczystej Eucharystii byli nasi księża rodacy; Ks. Prałat Bronisław Siekierski, Ks. dr Grzegorz Wąchal, Ks. mgr. Szymon Miłek. Swoją obecnością zaszczycili księża z dekanatu na czele z ks. Dziekanem Andrzejem Szczotką. Po zakończonej Mszy Św. w procesji wędrowali nasi święci patronowie w relikwiach, życząc nam obfitości łask na każdy dzień naszego życia.

Czytaj więcej...

PLEBANIA PO REMONCIE

31 października, 2019

PLEBANIA PO REMONCIE

Nareszcie! Po długich tygodniach oczekiwaniach i pracach zakończył się remont plebanii. To pierwszy etap prac. Została pięknie odnowiona północna ściana plebanii. Przystępujemy do renowacji ściany wschodniej plebanii.

Czytaj więcej...

25 LAT PROFESJI SIOSTRY JOANNY BUGAŃSKIEJ

26 października, 2019

25 LAT PROFESJI SIOSTRY JOANNY BUGAŃSKIEJ

,,Wychwalajcie Boga z radością……’’ Dnia 26 października br. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rudawie przeżywała swój Jubileusz 25-lecia życia zakonnego s. Joanna Bugańska służebniczka NMP NP.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO DO PIĘCIU OŁTARZY

24 października, 2019

NABOŻEŃSTWO DO PIĘCIU OŁTARZY

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę października odbyła się w naszej parafii procesja różańcowa do Pięciu Ołtarzy. Ołtarze przygotowali rodzice dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej, które w tym roku katechetycznym przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej.Modlitwę różańcową z dziećmi poprowadził ks. Piotr Ciężobka, wikariusz. Przed procesją zostały poświęcone różańce, które dzieci otrzymały w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – PAŹDZIERNIK

13 października, 2019

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – PAŹDZIERNIK

W niedzielę, 13 października br. odbyło się ostatnie nabożeństwo fatimskie w naszym kościele.

Czytaj więcej...

DOŻYNKI PARAFIALNE

15 września, 2019

DOŻYNKI PARAFIALNE

W niedzielę, 15 września br. odbyły się doroczne dożynki parafialne. Ten dzień już od wielu lat jest w naszej parafii dziękczynieniem za otrzymane z hojności nieba plony ziemi.

Czytaj więcej...

DIAMENTOWY JUBILEUSZ SIOSTRY PETRONELI

9 września, 2019

DIAMENTOWY JUBILEUSZ SIOSTRY PETRONELI

W niedzielę, 8 września br., w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Krakowie, miała miejsce podniosła uroczystość związana z profesją siostry Petroneli Śliwińskiej. 

Czytaj więcej...

PISARY ŚWIĘTUJĄ 700 LAT

8 września, 2019

PISARY ŚWIĘTUJĄ 700 LAT

NOWY WIKARIUSZ

1 września, 2019

NOWY WIKARIUSZ

Po pożegnaniach przychodzi czas na powitania. Po odejściu z naszej parafii ks. Piotra Anielskiego, przyszedł czas powitania ks. Piotra Ciężobkę, nowego wikariusza parafii Wszystkich Świętych w Rudawie. Do Rudawy nowy wikariusz przybył z parafii Żarki, gdzie pracował 11 lat. Życzymy ks. Piotrowi błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Pani Rudawskiej w posłudze duszpasterskiej w naszej parafii. Matko Boża, Pani Rudawska módl się za nami.

Czytaj więcej...

PIERWSZY DZWONEK W SZKOLE

1 września, 2019

PIERWSZY DZWONEK W SZKOLE

Stało się! 2 września 2019 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Nowy rok szkolny i katechetyczny rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św.  w kościele. Na Mszy Św. o godz. 8.00 uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Rudawy i Szkoły Podstawowej z Nielepic. Natomiast na Mszy Św. o godz. 9.30 modliły się najmłodsze dzieciaki z naszej parafii (kasa 0 -III). Mszę Św. odprawili księża wikariusze naszej parafii Robert Pochopień i Piotr Ciężobka.

Czytaj więcej...

REKODZIĘKCZYNIENIE W KALWARII ZEBRZYDOWKSKIEJ

31 sierpnia, 2019

REKODZIĘKCZYNIENIE W KALWARII ZEBRZYDOWKSKIEJ

31.08.2019 w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas 47 pielgrzymki Ruchu Światło Życie małżeństwo z naszej parafii Agnieszka i Władysław Nęcka przyjęli z rąk arcybiskupa Marka Jędraszewskiego błogosławieństwo do posługi Pary Rejonowej Domowego Kościoła REJONU XIV. Życzymy opieki Patronki rodzin i prosimy o modlitewne wsparcie.

Czytaj więcej...

POŻEGNANIE KS. PIOTRA

27 sierpnia, 2019

POŻEGNANIE KS. PIOTRA

W piątek 23 sierpnia br.na Mszy Św. wieczornej pożegnaliśmy  ks. Piotra Anielskiego odchodzącego do pracy w parafii Żarki. Biblia mówi: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1). Był czas witania, a roku pracy przyszedł czas pożegnania. To niełatwy moment dla nas wszystkich. I chociaż smutek wkrada się do serc, to św. Paweł radzi nam : „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1 Tes 5,18). Tymi słowami ks. proboszcz Andrzej Badura żegnał ks. Piotra. Wśród żegnających ks. Piotra byli obecni przedstawiciele grup modlitewnych w parafii, dzieci, młodzież.  Życzymy ks. Piotrowi błogosławieństwa Bożego na nowej parafii i opieki Matki Bożej Rudawskiej. Szczęść Boże.

Czytaj więcej...

PO RAZ 128 WYRUSZYLI Z RUDAWY NA PIELGRZYMI SZLAK

15 sierpnia, 2019

PO RAZ 128 WYRUSZYLI Z RUDAWY NA PIELGRZYMI SZLAK

Rankiem w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia po Mszy św. odprawionej w naszym kościele o godz. 6.30 wyruszyła 128. Rudawska Piesza Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na tegoroczną pielgrzymkę zapisało się …. osób. Podążaliśmy trasą znaną pielgrzymom od wielu lat. Wieczorem strudzeni drogą, ale szczęśliwi dotarliśmy przed oblicze Kalwaryjskiej Pani.   Następnego dnia wczesnym rankiem wyruszyliśmy na Dróżki Pana Jezusa. Popołudniu uczestniczyliśmy w barwnej Procesji zaśnięcia NMP. Uroczystości Pogrzebu NMP rozpoczęły się o godz. 15.00 Nieszporami przy kaplicy Domku Matki Bożej w obecności abpa Marka Jędraszewskiego. Modlitwie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który wygłosił kazanie.   Dróżki Kalwaryjskie – urokliwa przyroda Beskidów, urzekająca barokowa i manierystyczna architektura kaplic, barwna mieszanina głosów modlitw, śpiewów i muzyki orkiestr dętych. To wszystko sprawia, że w tygodniu odpustowym w Kalwarii są tłumy pielgrzymów. Kto choć raz był w tym czasie w Kalwarii już zawsze będzie chciał tu być, zatopić się w cudownej atmosferze tego miejsca. Poczuć moc kilkuwiekowej tradycji kalwaryjskich modlitw. Czy ten wielogłos modlitw może pozostać w Niebie niezauważony…? Mamy nadzieję, że nie, bo Jezus powiedział: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.” (Mt 7,7-8). Ale myliłby się ten, kto myśli, że Kalwaria jest skostniała i zupełnie niezmienna. Przeciwnie, widać tu, że można połączyć tradycję z nowoczesnością nie ujmując nic tradycji. Można z platformy Google Play ściągnąć aplikację „Dróżki Kalwaryjskie” przygotowaną przez Ojców Bernardynów, gdzie znajdziemy mapę dróżek oraz rozważania dostosowane do współczesnych realiów życia….

Czytaj więcej...

KU CZCI ŚW. MAKSYMILIANA – UROCZYSTOŚĆ W BRZEZINCE

14 sierpnia, 2019

KU CZCI ŚW. MAKSYMILIANA – UROCZYSTOŚĆ W BRZEZINCE

W dniu 14 sierpnia Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego OFMConv, prezbitera i męczennika (1894-1941).Z tej okazji została odprawiona w kaplicy w Brzezince uroczysta Msza Św. Św. Maksymilian Kolbe patronuje mieszkańcom Brzezinki.  Eucharystię uświetnili swoja obecnością strażacy z OSP z Brzezinki, jak też pięknie ubrane panie z Zespołu Jarosze. Po Mszy Św. sołtys Brzezinki Jan Szczepański zaprosił gości na spotkanie do świetlicy wiejskiej. 

Czytaj więcej...

TA SAMA MATKA Z FATIMY I KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

13 sierpnia, 2019

TA SAMA MATKA Z FATIMY I KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

We wtorek, 13 sierpnia br., kiedy w liturgii Kościoła oddajemy chwałę Najświętszej Maryi Pannie Kalwaryjskiej, w naszej parafii zostało odprawione kolejne nabożeństwo fatimskie. Nabożeństwo rozpoczęło się Eucharystią, którą sprawowali: Ks.Andrzej Badura i Ks, Jacek Szydło, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Modlitwę i rozważania tajemnic różańcowych prowadzili członkowie Żywego Różańca w naszej parafii. Nabożeństwo zakończyło się procesją eucharystyczną wokół kościoła.

Czytaj więcej...

DUCHOWA ADOPCJA KLERYKA Z RWANDY I BURUNDI

12 sierpnia, 2019

DUCHOWA ADOPCJA KLERYKA Z RWANDY I BURUNDI

W niedzielę, 11 sierpnia br. gościła w naszej parafii s. Anna z Biura Misyjnego O. Karmelitów w Krakowie. Celem przybycia grupy misyjnej do Rudawy były przybliżenie naszej wspólnocie parafialnej działalności misyjnej O. Karmelitów w Afryce.

Czytaj więcej...

RUDAWA WITA I ŻEGNA SIOSTRY SŁUŻEBNICZKI

9 sierpnia, 2019

RUDAWA WITA I ŻEGNA SIOSTRY SŁUŻEBNICZKI

Z początkiem sierpnia, w ramach dyspozycji,  siostra Regina Mider i siostra Elżbieta Mróz zostały przeniesione na inne placówki. Siostra Regina udaje się do Spytkowic koło Chabówki a siostra Elżbieta po dwóch latach pobytu w Rudawie powraca do Zabierzowa. Dziękujemy siostrom za posługę w naszej parafii. Dziękujemy za każde dobro, które stało się udziałem naszej wspólnoty parafialnej przez posługę sióstr w Rudawie. A jednocześnie życzy Siostrom błogosławieństwa Bożego na nowych placówkach.  Informujemy, że do Domu Sióstr Służebniczek w Rudawie zostały skierowane nowe siostry: siostra Renata Podoluk i siostra Agnieszka Szczerbowska. Życzymy Siostrom dobrego pobytu w Rudawie. Niech Matka Boża Pani Rudawskiej otacza swoją łaską w posługę nowych Sióstr w naszej parafii.

Czytaj więcej...

PO DRODZE NA JASNĄ GÓRĘ ZATRZYMALI SIĘ W RUDAWIE

4 sierpnia, 2019

PO DRODZE NA JASNĄ GÓRĘ ZATRZYMALI SIĘ W RUDAWIE

W dniu 3 sierpnia br., pod hasłem „Wytrwajcie w miłości Mojej”, po raz 28. wyruszyła z krakowskiego Klasztoru Ojców Dominikanów Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę. Przed pielgrzymami  7 dni wędrowania, wspólnej modlitwy i wyjątkowej drogi na Jasną Górę. Rudawa to pierwszy przystanek dla pielgrzymów na długim szlaku pielgrzymkowym do Częstochowy. Cieszymy się, że każdego roku pielgrzymi nie omijają naszej parafii, że pragną stanąć przed obliczem naszej Matki Bożej Pani Rudawskiej. I nie inaczej było w tym roku. Po całodniowej wędrówce w sobotni wieczór zawitali pątnicy do Rudawy. Drzwi naszych domów otwarły się dla pielgrzymów. Gościnnie swoje podwoje otworzyła też plebania w Rudawie. Ojcowie dominikanie chętnie skorzystali z posiłku, noclegu i upragnionego prysznica. Obecność pielgrzymów dało się słyszeć pięknym śpiewem i roznoszącą się modlitwą po wszystkich zakątkach naszej parafii. W niedzielę uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Eucharystii, odprawionej przez kilkunastu ojców dominikanów. Mszy Św. przewodniczył o. Marcin Słowik, który wygłosił okolicznościową homilie. Aż miło było zobaczyć wielki tłum uczestników niedzielnej mszy Św. przed polowym ołtarzem. Nie było gdzie włożyć palca. Po  Mszy Św. pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę  pątniczą w kierunku Jasnej Góry.

Czytaj więcej...

LIPCOWE ŚWIĘTOWANIE W RUDAWIE

28 lipca, 2019

LIPCOWE ŚWIĘTOWANIE W RUDAWIE

26 lipca Kościół oddaje w liturgii cześć św. Joachimowi i Annie, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Św. Anna wraz z Wszystkimi Świętymi w sposób szczególny patronuje naszej Parafii w Rudawie. Dlatego też, tradycyjnie już ostatnia niedziela lipca, jest dla naszej wspólnoty parafialnej uroczystością odpustową. Do przeżywania tej uroczystości przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Na Mszy Św. wieczornej parafianie podczas modlitewnego triduum wypraszali łaski przez wstawiennictwo Św. Anny dla całej wspólnoty parafialnej. Do uroczystości odpustowej przygotowaliśmy także naszą świątynię. Trud sprzątania i przygotowania jej do święta podjęły rodziny z naszej parafii, za co wyrażamy im gorące podziękowanie. Uroczystości odpustowej przewodniczył i jednocześnie przez całą niedzielę wygłaszał Słowo Boże ks. Jacek Szydło  z Siedlca. W tym dniu do Rudawy zjechali licznie księża rodacy. Także licznie byli obecni kapłani z dekanatu krzeszowickiego z ks. prałatem Andrzejem Szczotką. Wśród uczestników uroczystości nie dało się nie zauważyć pięknie ubranych pań i panów z z Brzezinki i Klubu Seniora z Rudawy.  Piękna liturgiczna oprawa tej uroczystości to zasługa całej asysty liturgicznej. Wszystkim parafianom i gościom spoza parafii, którzy w tym dniu przybyli do naszej świątyni, by wspólnie z nami się modlić, wyrażamy serdeczną radość i wdzięczność. Wszystkim za wszystko niech wynagradza doby Bóg, a św. Anna niech wspiera w codziennym życiu. Po południu na Rynku odbył się festyn ludowy, na który zaprosił wszystkich parafian  pan Marcin Cieślak, sołtys Rudawy, Rada Sołecka i OSP w Rudawie.A okazja do świętowania była nie tuzinkowa a mianowicie 555 rocznica nadania praw magdeburskich Rudawie. Razem z nami świętowali przedstawiciele władzy samorządowej z Gminy…

Czytaj więcej...

DRUGIE SIEDLECKIE SPOTKANIE ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II

27 lipca, 2019

DRUGIE SIEDLECKIE SPOTKANIE ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II

W sobotę, 27 lipca br., w przeddzień uroczystości odpustowych w Rudawie ku czci Św. Anny, w ogrodach Domu Rekolekcyjnego Sióstr Dusz Chrystusowych w Siedlcu, odbył się plenerowy koncert z cyklu: Siedleckie Wieczory ze Świętym Janem Pawłem II. Podczas koncertu zabrzmiały m.in. słowa Świętego Jana Pawła II o miłości. Zespół muzyczny Credo wykonał kilkanaście utworów różnych przebojów takich wykonawców jak: Abba, Frank Sinatra, Garou, Celine Dion. Ucztę duchową poprzedziła degustacja specjałów przygotowanych przez Partnerów Wydarzenia.

Czytaj więcej...

PISARY PAMIĘTAJĄ I MODLĄ SIĘ

20 lipca, 2019

PISARY PAMIĘTAJĄ I MODLĄ SIĘ

Tradycji stało się zadość. 20 lipca br. została odprawiona w Pisarch, koło Lamusa, uroczysta Eucharystia  z okazji 88 r. Mszy Św Prymicyjnej  Ks. Władysława Bukowińskiego.  Od wielu już lat, mieszkańcy Pisar dziękują w ten sposób za dar błogosławionej osoby Ks. Władysława Bukowińskiego, której losy zostały związane z Pisarami. Uroczystą Mszę Św. w scenerii Lamusa sprawowali: ks. Robert Pochopień wikariusz parafii Rudawa i o. Robert Wawrzeniecki, oblat OMI, przebywający na wypoczynku w Rudawie, który wygłosił okolicznościową homilię. Oprócz mieszkańców Pisar w uroczystości wzięli udział przedstawiciele Gminy Zabierzów, zaproszeni goście Poniżej zamieszczamy słowa wygłoszonej homilii. Stajemy dziś w miejscu, gdzie przed 88. laty bł. Władysław Bukowiński odprawił swoją Mszę świętą prymicyjną, najpierw w rudawskim kościele (12.07.1931), a później po tygodniu przy Lamusie w Pisarach (19.07.1931) dla pracowników majątku, którym zarządzał jego ojciec. Przed tygodniem w sobotę, w czasie nabożeństwa fatimskiego, świętowaliśmy tę rocznicę w kościele w Rudawie, przed Ikoną Matki Bożej Rudawskiej, a w dziś tradycyjnie gromadzimy się na tej Mszy świętej polowej tu, przy Lamusie w Pisarach. Słysząc dziś w Słowie Bożym o wyjściu Izraelitów z Egiptu (por. Wj 12, 37-42), myślimy w sposób szczególny o tych szczególnych latach posługi ks. Władysława Bukowińskiego w ZSRR, imperium zła, niewoli i upodlenia człowieka. Zapewne zastanawiamy się też skąd w nim była ta siła, aby wobec tej potęgi zła, po ludzki nie do zwyciężenia, stawać jak ewangeliczny posłaniec (por. Mt 12, 14-21), który „Nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu. Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego…

Czytaj więcej...

LIPCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 lipca, 2019

LIPCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

W sobotę 13 lipca 2019 roku odbyło się kolejne, już trzecie w tym roku, Nabożeństwo Fatimskie.

Czytaj więcej...

UNIWERSYTET JANA PAWŁA II W KRAKOWIE MA NOWEGO DOKTORA Z RUDAWY

26 czerwca, 2019

UNIWERSYTET JANA PAWŁA II W KRAKOWIE MA NOWEGO DOKTORA Z RUDAWY

Wsparcie duszpasterskie osób uzależnionych od alkoholu w procesie leczenia Streszczenie pracy Praca Wsparcie duszpasterskie osób uzależnionych od alkoholu w procesie leczenia stanowi próbę wskazania rozwiązań jakie można podjąć w posłudze duszpasterskiej z osobami cierpiącymi na chorobę alkoholową.

Czytaj więcej...

BOŻE CIAŁO 2019

21 czerwca, 2019

BOŻE CIAŁO 2019

W całym kraju odbyły się 20 czerwca br. uroczystości Bożego Ciała. Jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Procesję do czterech ołtarzy, ustawionych w różnych miejscach w Rudawie,   poprowadził ks. proboszcz Andrzej Badura.

Czytaj więcej...

NARESZCIE KONIEC ROKU SZKOLNEGO I… WAKACJE!

19 czerwca, 2019

NARESZCIE KONIEC ROKU SZKOLNEGO I… WAKACJE!

Po całym roku ciężkiej pracy nadszedł czas na upragnione wakacje.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE DOMOWEGO KOŚCIOŁA

14 czerwca, 2019

SPOTKANIE DOMOWEGO KOŚCIOŁA

W dniu 14.06.2019 odbyło się spotkanie Kręgu rejonowego na zakończenie roku formacyjnego Domowego Kościoła będące jednocześnie spotkaniem wyborczym nowej Pary Rejonowej XIV Rejonu.

Czytaj więcej...

FATIMA CZERWIEC 2019

13 czerwca, 2019

FATIMA CZERWIEC 2019

W czwartek, 13 czerwca 2019 roku, zostało odprawione kolejne nabożeństwo fatimskie w naszym kościele parafialnym. Nabożeństwo rozpoczęło się uroczystą Eucharystią o godz. 20.00, której przewodniczył ksiądz Andrzej Badura. Mszę Św. odprawiał także ks. Robert Pochopień, który wygłosił okolicznościową homilię.

Czytaj więcej...

BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY W RUDAWIE 2019

11 czerwca, 2019

BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY W RUDAWIE 2019

We wtorek, 11 czerwca br. ponad dziewięćdziesięciu  młodych ludzi z parafii Rudawy, przyjęło z rąk ks. biskupa Jana Zająca sakrament bierzmowania.

Czytaj więcej...

REMONT ELEWACJI PLEBANII

7 czerwca, 2019

REMONT ELEWACJI PLEBANII

Długo oczekiwany remont naszej plebanii doczekał się wreszcie realizacji. Prace renowacyjne będą  przebiegały w kilku etapach. Między innymi celem podjętych prac remontowo – budowlanych jest przywrócenie pierwotnego wyglądu budynku,  mającego już ponad lat lat życia.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO CZĘSTOCHOWY 2019

3 czerwca, 2019

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO CZĘSTOCHOWY 2019

1 czerwca br. po raz siódmy u Matki Bożej Częstochowskiej gościli członkowie i zelatorzy wspólnot Żywego Różańca z całej Polski. Tym razem zgromadzili się pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego z Pauliną Jaricot”. W „Domu naszej Matki” w polskiej Kanie zgromadziło się ponad 10 tys. uczestników pielgrzymki.

Czytaj więcej...

WIELKA RADOŚĆ – PRYMICJE KS. SZYMONA MIŁKA

30 maja, 2019

WIELKA RADOŚĆ – PRYMICJE KS. SZYMONA MIŁKA

W sobotę 25 maja o godz. 9 w katedrze na Wawelu odbyły się święcenia kapłańskie. Podczas uroczystej mszy św., metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił sakramentu święceń kapłańskich alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

20 maja, 2019

UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

W dniu 19 maja 2019 roku w naszym kościele parafialnym odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. 37 dzieci z naszej parafii przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca. W tym roku dzieci do Pierwszej Komunii Świętej przygotował ks. Piotr Anielski. Uroczystość została poprzedzona spowiedzią świętą dzień wcześniej.

Czytaj więcej...

ZNÓW PRZYSZŁA DO NAS PIĘKNA PANI Z NIEBA

17 maja, 2019

ZNÓW PRZYSZŁA DO NAS PIĘKNA PANI Z NIEBA

W poniedziałek, 13 maja 2019 r. rozpoczęliśmy w naszym kościele celebrowanie nabożeństw fatimskich. Pierwsze nabożeństwo  rozpoczęło się o godz. 20.00 Mszą Św. Eucharystię celebrowali ks. Proboszcz Andrzej Badura i ks. Robert Pochopień wikariusz parafii Rudawa. W homilii ks. Robert przywołał wydarzenia, jakie miały miejsce dokładnie 102 lata temu w Fatimie, kiedy Matka Boża objawiła się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Po Mszy Św. została odmówiona modlitwa różańcowa, którą przygotowali członkowie Żywego Różańca w naszej parafii. Rozważaliśmy tajemnice radosne. Pomimo niesprzyjającej pogody (padał deszcz) odbyła się procesja wokół kościoła. Na zakończenie nabożeństwa odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Czytaj więcej...

MARSZAŁEK MAŁOPOSKI WSPIERA RENOWACJĘ NASZEGO KOŚCIOŁA

17 maja, 2019

MARSZAŁEK MAŁOPOSKI WSPIERA RENOWACJĘ NASZEGO KOŚCIOŁA

13 maja br.  Wicemarszałek Łukasz Smółka spotkał się w Czernej z beneficjentami konkursów „Ochrona zabytków Małopolski 2019” i „Kapliczki Małopolski”, wręczając symboliczne czeki na dofinansowanie zadań.

Czytaj więcej...

TRIDUUM PASCHALNE W RUDAWIE

3 maja, 2019

TRIDUUM PASCHALNE W RUDAWIE

W Wielki Czwartek rozpoczęliśmy świętowanie Triduum Paschalnego naszego Zbawiciela. Jest to jedno wielkie święto uobecniające Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.W tym dniu wspominaliśmy ustanowienie sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Msza Św. Wieczerzy Pańskiej odprawiana o godz. 18.00 zgromadziła wielu wiernych naszej parafii. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Robert Pochopień. Nie zabrakło życzeń i podziękowań pod adresem księży.

Czytaj więcej...

VIVAT 3 MAJ!

3 maja, 2019

VIVAT 3 MAJ!

„Vivat maj, trzeci maj”. Dokładnie 228 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Z tej okazji została odprawiona w naszej parafii uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny. Dodatkowym akcentem tegorocznych obchodów Święta 3 Maja była piętnasta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej...

NIEDZIELA PALMOWA A.D. 2019

16 kwietnia, 2019

NIEDZIELA PALMOWA A.D. 2019

14 kwietnia 2019 r. przeżywaliśmy 6. Niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Niedzielę Palmową. Na Mszy Św. o godzinie 11. 00 odbyła się procesja do Kościoła z palmami, które wcześniej zostały poświęcone przez Księdza Proboszcza. Następnie odbył się konkurs Palm.    

Czytaj więcej...

PARAFIALNA DROGA KRZYŻOWA W NIELEPICACH A.D. 2019

16 kwietnia, 2019

PARAFIALNA DROGA KRZYŻOWA W NIELEPICACH A.D. 2019

W niedzielę Palmową (tj. 14 kwietnia br.) odbyła się nasza Parafialna Droga Krzyżowa. Dokładnie o godz. 20.00 uczestnicy Drogi Krzyżowej wyruszyli ulicami Nielepic w stronę Krzyża na Skale. Tegoroczna Droga Krzyżowa odbyła się już po raz 19. Jest ona w naszej wspólnocie parafialnej modlitewnym przygotowaniem do przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zgromadziła w tym roku mimo chłodu wielu mieszkańców naszej parafii i gości z poza parafii. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy wzięli udział w tym nabożeństwie pokutnym a szczególne słowa podziękowania kierujemy ręce strażaków z OSP w Nielepicach za zabezpieczenie drogi, rodzinom za przygotowane ołtarze stacji Drogi krzyżowej a także osobom prowadzącym rozważania modlitewne. Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

Czytaj więcej...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE A.D. 2019

11 kwietnia, 2019

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE A.D. 2019

W środę 10 kwietnia br. zakończyliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Rozpoczęły się w sobotę (6 kwietnia br.) uroczystą Mszą św. W tym roku nauki rekolekcyjne głosił ks. Jacek Szydło z Siedlca.  Ostatniego dnia Rekolekcjonista udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa z którym związany jest odpust. Na koniec Mszy Świętej ks. proboszcz w imieniu złożył słowa podziękowania w imieniu całej wspólnoty parafialnej. Rekolekcje wielkopostne były czasem refleksji, zatrzymania się i zastanowienia się nad swoim życiem i wiarą. Oby wydały dobre owoce w życiu naszej parafii.

Czytaj więcej...

NOWA DROGA NA PLEBANIĘ

8 kwietnia, 2019

NOWA DROGA NA PLEBANIĘ

Trwa rewitalizacja Rynku w Rudawie. Zmienia się nie tylko Rynek, centrum Rudawy, ale także otocznie wokół kościoła. Efektem podjętych prac przez parafię będzie nowa droga dojazdowa na plebanię. Czekamy z niecierpliwością na dokończenie wszelkich prac na naszym Rynku w Rudawie.

Czytaj więcej...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DZIECI

28 marca, 2019

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DZIECI

W dniach 26 – 28 marca 2019 roku odbyły się w Rudawie tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla dzieci. Nauki rekolekcyjne poprowadził ks. mgr Mirosław Cupek wikariusz parafii św. Jakuba w Więcławicach, który jeszcze niedawno był wikariuszem w naszej parafii. Dzieci z wielką radością przywitały ponownie ks. Mirosława w naszej parafii. Tematem tegorocznych ćwiczeń duchownych był Dekalog, a dokładnie trzy pierwsze przykazania. Przez pierwsze dwa dni dzieci brały udział w naukach rekolekcyjnych w szkole. W trzecim dniu dzieci uczestniczyły w spotkaniu w kościele. Centralnym punktem trzeciego dnia ćwiczeń duchownych była uroczysta Eucharystia, poprzedzona sakramentem pojednania. Rekolekcje wielkopostne to szczególne dni w roku szkolnym, wpisane już w kalendarz szkolny. Choć nie było wolnych dni od zajęć dydaktycznych, rekolekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Dostarczyły dzieciom wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić. Dziękujemy Ks. Mirosławowi za głoszone słowo Boże.

Czytaj więcej...

UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W NIELEPICACH

10 marca, 2019

UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W NIELEPICACH

1 marca po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania – także dzięki staraniom IPN – Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”. ( Jarosław Szarek, Prezes IPN). W niedzielę, 10 marca 2018 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Nielepicach, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Nielepicach. Uroczystość została zakończona Apelem Poległych przy obelisku rtm. Witolda Pileckiego oraz pokazem musztry wojskowej wykonaniu kadetów Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Uroczystość swą obecnością zaszczycili: V -ce Wójt Gminy Zabierzów Pan Bartłomiej Stawarz, Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów Pan Henryk Krawczyk, Dyrektor Oddziału Krakowskiego IPN -u Pan Filip Musiał, Ks. Proboszcz Andrzej Badura, Radni Powiatu Krakowskiego Pani Alicja Wójcik, Pani Romana Maziej Niewczas, radni naszej parafii Pan Stanisław Dam, Pan Michał Korzonek.

Czytaj więcej...

RUDAWSKIE WOTA

9 marca, 2019

RUDAWSKIE WOTA

Oto wota dziękczynne za łaski uproszone za wstawiennictwem naszej Pani, Matki Bożej Pani Rudawskiej, składane przez parafian przez wieki.

Czytaj więcej...

OPŁATEK DOMOWEGO KOŚCIOŁA

4 lutego, 2019

OPŁATEK DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Jak co roku również i w 2019 choć już w ostatnim możliwym terminie odbył się Opłatek Ruchu Światło-Życie, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej , Domowego Kościoła, oraz Służby liturgicznej z naszym Arcybiskupem w Centrum Jana Pawła II . W spotkaniu opłatkowym nie zabrakło również przedstawicieli naszych wspólnot parafialnych.W słowach / życzeniach/ skierowanych do wszystkich wspólnot  Arcybiskup porównał nasze zgromadzenie do pielgrzymów ŚDM w Panamie mówiąc że taką  wspólnotę może jednoczyć Tylko Jezus będący Światłem i Chwałą Swojego ludu , jednocześnie zachęcał  do radosnego przeżywania swojej wiary TU i TERAZ nie odkładania niczego na później.  

Czytaj więcej...

NAUCZYCIELE Z KOLĘDĄ NA PLEBANII

31 stycznia, 2019

NAUCZYCIELE Z KOLĘDĄ NA PLEBANII

W ostatni dzień stycznia br. nauczyciele pracujący w szkołach naszej parafii przybyli na na plebanię, aby uczestniczyć w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Dla parafii jest to wielki zaszczyt gościć w progach plebanii nauczycieli i pedagogów naszych szkół, a także zasłużonych emerytów i byłych pracowników Zespołu Szkół w Rudawie i Szkoły Podstawowej z Nielepic. To wyraz dobrej współpracy a także życzliwości parafii i szkoły. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się o godz. 15.00 nabożeństwem eucharystycznym w kościele. Została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Następnie uczestnicy spotkania zasiedli do wspólnego posiłku na plebanii. Nie zabrakło pięknych życzeń, wspólnego kolędowania i długich rozmów. I w taki o to sposób, zostały zakończone tegoroczne spotkania opłatkowe różnych grup, środowisk naszej parafii. Na zakończenie spotkania pani  Jadwiga Kołodzińska dyrektor Zespołu Szkół w Rudawie, w imieniu wszystkich gości podziękowała za życzliwe przyjęcie na plebanii przez gospodarza miejsca ks. Andrzeja Badurę. Pozostało tylko czekać kolejnych Świat Bożego Narodzenia … i kolejnego spotkania … a „Przybieżeli do Betlejem pasterze…”.

Czytaj więcej...

ZŁOTE GODY W ZABIERZOWIE

29 stycznia, 2019

ZŁOTE GODY W ZABIERZOWIE

Tradycja obchodów „Złotych Godów” w gminie Zabierzów ma już swoją długą tradycję.Trwa od wielu lat. W tym roku uroczyste wręczenie medali „ Za długoletnie pożycie małżeńskie” odbyło się wyjątkowo późno, bo dopiero na przełomie nowego roku kalendarzowego, 29 stycznia br. Medale dla Czcigodnych Jubilatów przyznawane są przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie, koncelebrowaną przez ks. Józefa Iwulskiego z Kobylan, ks. Krzysztofa Burdaka proboszcza z Zabierzowa, ks. Andrzeja Badurę z Rudawy oraz ks. Jerzego Zubera z Balic. Wśród dostojnych uczestników uroczystości dało się zauważyć Jubilatów z naszej parafii: pp. Janinę i Stanisława Korbiel(Nielepice) i pp. Annę i Kazimierz Sarnek (Nielepice). Podczas uroczystości księża obdarowali Jubilatów pamiątkowymi dyplomami, które wręczała Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Po Mszy Św. nastąpiła część oficjalna uroczystości wręczania odznaczeń w restauracji Va Bank w Zabierzowie. Życzenia i gratulacje Jubilatom złożyła kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Krystyna Jędrzejowska i Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan. Z słowami uznania do obecnych zwrócił się również Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów Andrzej Krawczyk. Po dokonaniu dekoracji, podczas której Jubilaci otrzymali kwiaty i drobne upominki, rozpoczął się występ grupy wokalno – teatralnej „ Contra” z Zabierzowa.

Czytaj więcej...

OPŁATEK NA PLEBANII

23 stycznia, 2019

OPŁATEK NA PLEBANII

W niedzielę stycznia, 20.01.2019 r. o godz.15.00 odbyło się na plebanii spotkanie opłatkowe parafialnych grup modlitewnych: Żywego Różańca, Kręgu Biblijnego, Zespołu Charytatywnego, Rady Parafialnej z duszpasterzami pracującymi na parafii. Była wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, życzenia i plany na nowy rok pracy duszpasterskiej. Następnie ks. proboszcz złożył zebranym życzenia. Ponadto wyraził swoją wdzięczność za zaangażowanie grup modlitewnych w życie parafii. Po czym były radosne chwile dzielenia się opłatkiem i słodki poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd ( z pomocą śpiewników i … okularów).

Czytaj więcej...

NOCNE CZUWANIE W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE

20 stycznia, 2019

NOCNE CZUWANIE W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE

W niedzielę 20 stycznia br. nasza parafia została zaproszona do modlitwy w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Krakowie – Łagiewnikach. Odpowiadając na zaproszenie Kustosza Sanktuarium Sanktuarium w  Łagiewnikach udaliśmy się wieczorem grupowo i indywidualnie na chwilę modlitwy do tego, szczególnego miejsca w panoramie Krakowa , jak i Kościoła krakowskiego. Modlitwa adoracyjna rozpoczęliśmy o godz. 21.00 i trwała do 24.00. Dziękujemy Miłosiernemu Bogu za łaskę pobytu w tym szczególnym miejscu a nade wszystko za wszelkie łaski otrzymane i wyproszone podczas tego modlitewnego spotkania. „Jezu, ufam Tobie”. „Łagiewniki są stolicą kultu Miłosierdzia Bożego. Stąd bowiem wyszło orędzie Miłosierdzia Bożego, które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu za pośrednictwem świętej Faustyny”.  ( św. Jan Paweł II ).

Czytaj więcej...

KOLĘDOWANIE KLUBU SENIORA W RUDAWIE

19 stycznia, 2019

KOLĘDOWANIE KLUBU SENIORA W RUDAWIE

W niedzielę 20 stycznia br., wieczorem słuchać było śpiew kolęd nad Rudawą. A wszystko to za sprawą Klubu Seniora w Rudawie, który zaprosił mieszkańców Rudawy do wspólnego kolędowania. Głośno i radośnie rozbrzmiewały w świetlicy wiejskiej kolędy i pastorałki wykonaniu członków Klubu Seniora w Rudawie. Także pan Piotr Być, organista naszej parafii, miał okazję wykonania mini recitalu polskich kolęd. To była prawdziwa uczta dla ducha. Gratulujemy Klubowi Seniora w Rudawie za podtrzymywanie tej pięknej polskiej tradycji śpiewu kolęd. Oczywiście na zakończenie kolędowania było i coś słodkiego dla ciała.  

Czytaj więcej...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BRZEZINCE

19 stycznia, 2019

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BRZEZINCE

W sobotę 19 stycznia br. stara remiza Brzezinki wypełniła się Seniorami. Radny Jan Szczepański – sołtys Brzezinki zaprosił czcigodnych seniorów Brzezinki na okolicznościowe spotkanie z okazji przypadającego w przyszłym tygodniu Dnia Babci i Dziadka. Ileż było radości na twarzach przybyłych gości. Młodzież z Brzezinki pięknym programem artystycznym złożyły na śpiewająco życzenia Babciom i Dziadkom. Potem pan Eugeniusz Jaros ze swoim zespołem wykonał wiązankę biesiadnych przebojów. Ręce składały się same do klaskania. Swoją obecnością uhonorowali Seniorów z Brzezinki goście: pani Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów, pan Henryk Krawczyk przewodniczący Rady Gminy Zabierzów, pani Alicja Wójcik Vice przewodnicząca Rady Powiatu, pan Jan Surówka radny Rudawy a także sołtysi Rudawy i Kochanowa. Nie zabrakło oczywiście pana Witolda Ślusarskiego dyżurnego dziennikarza gminy Zabierzów. Czcigodnym Seniorom z Brzezinki nie omieszkał złożyć życzeń ksiądz Andrzej Badura proboszcz Rudawskiej parafii. Ostatnie spotkanie z Seniorami w naszej parafii przeszło do historii … Do zobaczenia za rok.

Czytaj więcej...

I ORSZAK TRZECH KRÓLI W RUDAWIE

6 stycznia, 2019

I ORSZAK TRZECH KRÓLI W RUDAWIE

Jeszcze kilka tygodni temu niewielu wierzyło, że to przedsięwzięcie uda nam się zorganizować. Orszak był wydarzeniem, w którego współorganizację włączyło się liczne grono osób, począwszy od pomysłu sołtysa Rudawy Marcina Cieślaka. W przedsięwzięcie zaangażował się ks. proboszcz Andrzej Badura, Ośrodek Jazdy Konnej „Perrin”, Klub Seniora „Sami swoi” z Rudawy, Męska Róża Różańcowa oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rudawie.

Czytaj więcej...

JASEŁKA W NIEGOSZOWICACH

6 stycznia, 2019

JASEŁKA W NIEGOSZOWICACH

JASEŁKA W BRZEZINCE

6 stycznia, 2019

JASEŁKA W BRZEZINCE

„Przybieżeli do Betlejem pasterze,  Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości,  chwała na wysokości,  a pokój na ziemi.” W niedzielę 6 stycznia br., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, odbyło się tradycyjne kolędowanie mieszkańców Brzezinki. Tegoroczne kolędowe zostało ubogacone wystawieniem jasełek autorstwa Lucjana Rydla. Mieszkańcy Brzezinki wcielili się w rolę Heroda, diabła, żyda, Maryi i Józefa. Wśród aktorów można było dostrzec nie tylko starsze pokolenie mieszkańców, ale także uczniów Szkoły Podstawowej. Nad wszystkim czuwali: p. Jarosław Węgiel i p. Eugeniusz Jaros. Wśród zaproszonych gości byli obecni: p. dyrektor Jadwiga Kołodzińska oraz ks. proboszcz Andrzej Badura. Świetlica wypełniła się dosłownie do ostatniego miejsca. Spektakl oraz aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po zakończeniu przedstawienia rozpoczęło się wspólne kolędowanie przy akompaniamencie p. Eugeniusza. Śpiew roznosił się nad cała Brzezinką. Organizatorzy spotkania zaprosili na przyszłoroczne spotkanie kolędowe.  

Czytaj więcej...

NOWY BISKUP POMOCNICZY W KRAKOWIE

5 stycznia, 2019

NOWY BISKUP POMOCNICZY W KRAKOWIE

5 stycznia br. Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął w Katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca i pedagog został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej 3 grudnia. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją). Przed rozpoczęciem liturgii nad Krakowem zabrzmiał dzwon Zygmunta.

Czytaj więcej...

STARY ROK USTĘPUJE MIEJSCA NOWEMU

31 grudnia, 2018

STARY ROK USTĘPUJE MIEJSCA NOWEMU

„Wraz ze starym rokiem mijają nie tylko dni przykre i złe, ale zapada w przeszłość także to, co było piękne w tym roku. Im bardziej przesuwa się nasze życie poza granice wieku dojrzałego, tym bardziej to, co dawniej widzieliśmy w kategoriach przyszłości lub współczesności, traktujemy dziś już jako przeszłość. Nie możemy zawołać: „chwilo pozostań, jesteś taka piękna”.(Pp. Benedykt XVI)

Czytaj więcej...

PÓŁ WIEKU A MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ…

30 grudnia, 2018

PÓŁ WIEKU A MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ…

Drodzy Jubilaci! „To było jak wczoraj…”. Pamiętacie wszystko, chociaż minęło 50 lat! Tymi słowami rozpoczęła się w Rudawie Msza Św. w intencji małżonków przeżywających 50 rocznicę ślubu. Jak zaznaczył ks. Proboszcz w kazaniu nie każdemu można powiedzieć – jak śpiewa Krystyna Giżowska – „przeżyłam z tobą tyle lat…”.

Czytaj więcej...

JASEŁKA – NIELEPICE

18 grudnia, 2018

JASEŁKA – NIELEPICE

Nie można wyobrazić sobie Szkoły Podstawowej w Nielepicach bez wystawienia przez jej uczniów tradycyjnych bożonarodzeniowych jasełek. To już długa tradycja, że kolejni uczniowie wystawiają jasełka bożonarodzeniowe. Podobnie było 18 grudnia br. Na sali gimnastycznej  zgromadzili się zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, aby wspólnie wejść w magiczny czas Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

ZNÓW ZABŁYSŁA CHOINKA W RUDAWIE

16 grudnia, 2018

ZNÓW ZABŁYSŁA CHOINKA W RUDAWIE

„Rudawska Choinka” to wydarzenie, które każdego roku w 3 niedzielę adwentu, gromadzi dużą rzeszę naszych parafian. Więcej, daje się zauważyć z roku na rok coraz liczniejszą grupę gości z poza naszej parafii. Przybywają do Rudawy z różnych stron naszej gminy Zabierzów. Gratulują nam trafnego pomysłu i dobrej zabawy. W tym roku już po raz 4 została „Zapalona choinka” w Rudawie.

Czytaj więcej...

KOMUNIKAT METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

13 grudnia, 2018

KOMUNIKAT METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

Jak powszechnie wiadomo, Ojciec Święty Franciszek mianował dwóch Biskupów pomocniczych naszej Archidiecezji: Ks. Biskupa nominata Franciszka Ślusarczyka i Ks. Biskupa nominata Janusza Mastalskiego. Ta decyzja została opublikowana 3 grudnia br., a data święceń została wyznaczona na 5 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE ADWENTOWE W PISARACH

8 grudnia, 2018

SPOTKANIE ADWENTOWE W PISARACH

W sobotę, 8 grudnia br. Seniorzy z Pisar spotkali się w świetlicy środowiskowej na tegorocznym spotkaniu opłatkowym.

Czytaj więcej...

NIEPOKALANA I MEDALIKI DLA DZIECI

8 grudnia, 2018

NIEPOKALANA I MEDALIKI DLA DZIECI

8 grudnia br. , w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, na Mszy Św. o godz. 18.00 dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej otrzymały medaliki z Matką Bożą. Było to kolejne spotkanie dzieci z klasy trzeciej w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej.

Czytaj więcej...

WYSŁANNIK Z NIEBA NIE OMINĄŁ RUDAWY

6 grudnia, 2018

WYSŁANNIK Z NIEBA NIE OMINĄŁ RUDAWY

6 grudnia to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Tego dnia po Mszy św. o godzinie 11.00 zawitał do naszego kościoła Święty Mikołaj.

Czytaj więcej...

RADOŚĆ KOŚCIOŁA KRAKOWSKIEGO – NOWI BISKUPI

3 grudnia, 2018

RADOŚĆ KOŚCIOŁA KRAKOWSKIEGO – NOWI BISKUPI

W poniedziałek, 3 grudnia br. w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk i ks. prof. Janusz Mastalski zostali mianowani na nowych biskupów pomocniczych archidiecezji krakowskiej.

Czytaj więcej...

SENIORZY Z NIEGOSZOWIC

1 grudnia, 2018

SENIORZY Z NIEGOSZOWIC

W sobotę, 1 grudnia 2018 roku, w przeddzień Adwentu Seniorzy z Niegoszowic spotkali się na tegorocznym Dniu Seniora. Najstarsi mieszkańcy Niegoszowic licznie wypełnili świetlicę środowiskową, aby w atmosferze zabawy andrzejkowej, cieszyć się radością wspólnego spotkania.

Czytaj więcej...

NIECH BÓG BŁOGOSŁAWI

25 listopada, 2018

NIECH BÓG BŁOGOSŁAWI

25 grudnia br. swoje imieniny obchodził w naszej parafii ksiądz Proboszcz Andrzej Badura, któremu patronuje św. Andrzej Apostoł.

Czytaj więcej...

CZAS ŚWIĘTOWANIA – NASI SENIORZY

17 listopada, 2018

CZAS ŚWIĘTOWANIA – NASI SENIORZY

Obchody Dnia Seniora stały się już tradycją w naszej parafii. To szczególne święto ludzi starszych, ludzi którym należy się szacunek, nie z racji wieku, co bezinteresownej miłości i mądrości. Obchody Dnia Seniora w tym roku zostały połączone z upamiętnieniem 100 r. Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Czytaj więcej...

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA -100 LAT NIEPODLEGŁEJ

11 listopada, 2018

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA -100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Bieżący rok jest dla nas Polaków wyjątkowy z racji przypadającej 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nasza parafia przygotowanie do tego ważnego wydarzenia rozpoczęła już w lutym Jubileuszową Nowenną.

Czytaj więcej...

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

8 listopada, 2018

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

8 listopada 2018 r. dla Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Nielepicach był dniem wyjątkowym. Świętowała 115-lecie założenia pierwszej we wsi placówki oświatowej, 50-lecie przeniesienia jej do nowego budynku oraz nadania dzisiejszego imienia. Społeczność szkolna uczciła także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – MODLITWA ZA ZMARŁYCH PARAFIAN NA CMENTARZU

1 listopada, 2018

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – MODLITWA ZA ZMARŁYCH PARAFIAN NA CMENTARZU

Po południu o godz. 14.00 w uroczystość Wszystkich Świętych została odprawiona na cmentarzu Msza św. za zmarłych parafian z Rudawy. Mszę św. koncelebrowali: ks. proboszcz Andrzej Badura, ks. Andrzej Sasuła proboszcz z Radwanowic, ks. Janusz Zwoliński z Radwanowic (obecnie pracujący w Salonikach w Grecji) i ks. prof. Andrzej Zwoliński, który wygłosił okolicznościowe słowo. Po zakończonej Eucharystii wyruszyła procesja z modlitwą za dusze wypominane w naszych parafian. Dobry Jezu, a nasz Panie daj im wieczny odpoczynek…

Czytaj więcej...

POWRACA DO RUDAWY JAKO ŚWIĘTY – RELIKWIE ŚW.JÓZEFA BILCZEWSKIEGO

31 października, 2018

POWRACA DO RUDAWY JAKO ŚWIĘTY – RELIKWIE ŚW.JÓZEFA BILCZEWSKIEGO

„Dzisiaj dzięki Waszemu proboszczowi, ks. kan. Andrzejowi przybywa do Was Święty, co do którego Kościół nabrał moralnej pewności, że na pewno jest zbawiony. To św. abp Józef Bilczewski, metropolita lwowski, obrządku łacińskiego. Przybywa do Was w relikwii kości” – tymi słowami rozpoczął kazanie odpustowe w Rudawie ks. dr Andrzej Scąber z Krakowa, referent do spraw beatyfikacji  i kanonizacji naszej archidiecezji.

Czytaj więcej...

IMIENINY PARAFII – ŚWIĘCI Z NIEBA

31 października, 2018

IMIENINY PARAFII – ŚWIĘCI Z NIEBA

1 listopada br. po raz kolejny przeżyliśmy w Rudawie odpust parafialny ku czci Wszystkich Świętych. Jak zwykle nasze „świętowanie z świętymi” rozpoczęliśmy w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Wieczorem w  ostatni dzień października została odprawiona uroczysta suma odpustowa, poprzedzona ostatnim nabożeństwem różańcowym. Nabożeństwu przewodniczył nasz rodak, diakon Szymon Miłek,  przygotowujący się do święceń kapłańskich.

Czytaj więcej...

REMONT NASZEJ ŚWIĄTYNI

18 października, 2018

REMONT NASZEJ ŚWIĄTYNI

Na wiosnę rozpoczął się w parafii kolejny etap remontu naszego zabytkowego kościoła. Po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, rozpoczęliśmy kolejne prace remontowo – budowlane na poddaszu naszego kościoła.

Czytaj więcej...

40 ROCZNICA WYBORU KARD. KAROLA WOJTYŁY NA STOLICĘ PIOTROWĄ

16 października, 2018

40 ROCZNICA WYBORU KARD. KAROLA WOJTYŁY NA STOLICĘ PIOTROWĄ

40. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Słowa kardynała Pericle Feliciego „Habemus Papam” z 16 października 1978 r. na zawsze przeszły do historii Polski. Tego dnia arcybiskup metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II i jako pierwszy od 1522 r. papież nie Włoch stanął na balkonie bazyliki św. Piotra. Wybór nowego papieża był zaskakujący, że zwierzchnikiem Kościoła katolickiego został kapłan zza „żelaznej kurtyny”. Polak, pierwszy z rodu Słowian.

Czytaj więcej...

ROZDANIE RÓŻAŃCÓW

14 października, 2018

ROZDANIE RÓŻAŃCÓW

W pierwszą niedzielę października (07.10.18 r.) o godz. 17.00 zostało w odprawione w kościele nabożeństwo różańcowe do pięciu ołtarzy. Tradycyjnie ołtarze przygotowali rodzice dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii. Modlitwę różańcową prowadził ks. Piotr a a dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej odmawiały różaniec. Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza Św. W tym dniu dzieci komunijne w ramach przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej otrzymały różańce. Królowa Różańca Świętego – módl się za nami.

Czytaj więcej...

ZAKOŃCZENIE NABOŻEŃSTW FATIMSKICH W RUDAWIE

13 października, 2018

ZAKOŃCZENIE NABOŻEŃSTW FATIMSKICH W RUDAWIE

W sobotę, 13 października br. zostało odprawione ostatnie tegoroczne nabożeństwo fatimskie w naszym kościele. Tradycyjnie rozpoczęło się ono od Eucharystii, którą celebrowali: Ks. proboszcz Andrzej Badura, ks. wikariusz Piotr Anielski i ks. Artur Gielata, który jak zwykle wygłosił okolicznościową homilię. Tym razem kaznodzieja podczas homilii poruszył temat modlitwy różańcowej.

Czytaj więcej...

WRZEŚNIOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 września, 2018

WRZEŚNIOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 wrzęśnia br. o godz. 18.00 zostało odprawione wrześniowe nabożeństwo fatimskie. Mszę św. koncelebrowali: Ks. proboszcz Andrzej Badura, ks. Piotr Anielski wikariusz parafii Wszystkich Świętych w Rudawie oraz ks. Artur Gielata, który wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Mottem kazania było cierpienie ludzkie. Tradycyjnie na zakończenie nabożeństwa odbyła się procesja wokół kościoła. Matko Boża Różańcowa – módl się za nami.

Czytaj więcej...

DOŻYNKI PARAFIALNE 2018

9 września, 2018

DOŻYNKI PARAFIALNE 2018

W drugą niedzielę września (9 września 2018) została odprawiona w Rudawie uroczysta Msza Św. dziękczynna za tegoroczne plony. Tradycji stało się zadość. I w tym roku gromadziliśmy się o tej porze na naszych parafialnych dożynkach, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony i prosić Go o błogosławieństwo na przyszły rok.

Czytaj więcej...

NOWY ROK SZKOLNY W RUDAWIE

3 września, 2018

NOWY ROK SZKOLNY W RUDAWIE

Czas nauki zacząć! Po długich tegorocznych wakacjach nasze dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny i katechetyczny. Czekały aż do poniedziałku, 3 września, aby usłyszeć pierwszy dzwonek szkolny. Ale zapewne i tak powiedzą, że za krótkie…

Czytaj więcej...

NOWI KSIĘŻA WIKARIUSZE W RUDAWIE

26 sierpnia, 2018

NOWI KSIĘŻA WIKARIUSZE W RUDAWIE

W sobotę 26 sierpnia 2018 r. pracę duszpasterską w naszej parafii rozpoczęli księża wikariusze: ks. Piotr Anielski i ks. Robert Pochopień.

Czytaj więcej...

127 PIESZA PIELGRZYMKA DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

16 sierpnia, 2018

127  PIESZA PIELGRZYMKA DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Tradycji stało się zadość i po raz 127 wyruszyła z Rudawy pielgrzymka piesza do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czytaj więcej...

POŻEGNANIE KSIĘŻY WIKARIUSZY

15 sierpnia, 2018

POŻEGNANIE KSIĘŻY WIKARIUSZY

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP, na Mszy Św. o godzinie 11.00, wierni dziękowali Panu Bogu za posługę księży wikariuszy: ks. Mirosława Cupka, który pracował w parafii przez 7 lat, i ks. Krzysztofa, który posługiwał przez 3 lata. Padło wiele wzruszających słów, zarówno ze strony parafian, jak i też zmieniających placówki duszpasterzy.  

Czytaj więcej...

SIERPNIOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 sierpnia, 2018

SIERPNIOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

W poniedziałek, 13 sierpnia br., kiedy w liturgii Kościoła oddajemy chwałę Najświętszej Maryi Pannie Kalwaryjskiej, w naszej parafii zostało odprawione kolejne nabożeństwo fatimskie. Nabożeństwo  rozpoczęło się  Eucharystią, którą sprawowali Ks. Krzysztof Jobda i Ks. Artur Gielata. Zaproszony Ks. gość wygłosił okolicznościowe kazanie. Modlitwę i rozważania tajemnic różańcowych prowadzili członkowie Żywego Różańca w naszej parafii. Nabożeństwo zakończyło się procesją eucharystyczną wokół kościoła.  

Czytaj więcej...

XXVII PIELGRZYMKA DOMINIKAŃSKA W RUDAWIE

4 sierpnia, 2018

XXVII PIELGRZYMKA DOMINIKAŃSKA W RUDAWIE

Otrzymaliście ducha przybrania za synów (Rz 8, 15) Z 3/4 sierpnia 2018 r. na terenie parafii nocowali pątnicy z XXVII Pieszej Dominikańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Bardzo lubimy te parafię. Zawsze dobrze mówimy o Rudawie – tymi słowami zwrócił się do pielgrzymów i obecnych na Mszy Św. parafian o. Piotr Ciuba OP, dyrektor pielgrzymki, dziękując za okazaną życzliwość podczas pobytu pątników w Rudawie. Niech Pan Jezus Wam to wynagrodzi, a Matka Najświętsza ma Was stale w swej opiece, życzył mieszkańcom Rudawy i okolicznych wiosek, o. Piotr. Zapewnił, że pątnicy wrócą tu za rok.

Czytaj więcej...

ODPUST PARAFIALNY

29 lipca, 2018

ODPUST PARAFIALNY

W niedzielę 29 lipca br. nasza wspólnota parafialna przeżywała odpust ku czci Świętej Anny, naszej patronki. Suma odpustowa została odprawiona o godz. 11.30. Podczas tej Eucharystii Ks. Proboszcz  świętował swój perłowy jubileusz kapłaństwa. Dziękował Panu Bogu za dar 30 – tu lat kapłańskiego życia.

Czytaj więcej...

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW

22 lipca, 2018

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW

Tradycyjnie już w niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Krzysztofa w liturgii Kościoła, modlimy się w naszej parafii w intencji naszych kierowców. Zapraszamy do modlitwy zarówno kierowców szybkich aut, jak i właścicieli motocykli i rowerów.

Czytaj więcej...

POWRACAJĄCA LIPCOWA OPOWIEŚĆ

21 lipca, 2018

POWRACAJĄCA LIPCOWA OPOWIEŚĆ

„Pamiętaj i bądź świadkiem…” To było dokładnie 75 lat temu… Szalejąca burza i ulewa uśpiły czujność mieszkańców Radwanowic. Nocą z 20 na 21 lica 1943 roku nawet młodzież partyzancka ukrywająca się po lasach od wielu tygodni wróciła do domów. Właśnie wtedy po burzy drogami spływającymi błotem przyjechali Niemcy i urządzili pacyfikację wioski. Bestialsko zamordowali 30 mieszkańców. Nie wielu jest już pozostało świadków tego strasznego mordu mieszkańców Radwanowic. Z każdym rokiem ubywa ich, dołączając do tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Czytaj więcej...

NIEDZIELA MISYJNA

15 lipca, 2018

NIEDZIELA MISYJNA

„Gdybym żył nawet tysiąc razy – wszystko oddałbym misjom”. /św. Daniel Comboni/

Czytaj więcej...

WSPOMNIENIE BŁ. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO W PISARACH

14 lipca, 2018

WSPOMNIENIE BŁ. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO W PISARACH

Już do tradycji należy, że w lipcu mieszkańcy Pisar zapraszają wszystkich parafian Rudawy na  Mszę św. koło „Lamusa”. I nie inaczej było tym razem. Okazją do wspólnej modlitwy była 87 rocznica Prymicji błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego.

Czytaj więcej...

LIPCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 lipca, 2018

LIPCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

W piątek 13 lipca przeżywaliśmy kolejne tegoroczne Nabożeństwo Fatimskie. Szczególną okazją do wspólnej modlitwy i rozważania przesłania Maryi z Fatimy stała się w tym roku setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Mszę Św. koncelebrowali; Ks. Proboszcz Andrzej Badura, Ks. Artur Gielata, o.  Marcin Szwarc, oblat.

Czytaj więcej...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

22 czerwca, 2018

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Po całym roku ciężkiej pracy nadszedł czas na upragnione wakacje.

Czytaj więcej...

CZERWCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

13 czerwca, 2018

CZERWCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

Dnia 13 czerwca 2018 roku zostało odprawione w naszym kościele parafialnym kolejne nabożeństwo fatimskie.

Czytaj więcej...

BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY W RUDAWIE

11 czerwca, 2018

BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY W RUDAWIE

„To dla mnie wielki przywilej być sługą Ducha Świętego (…) Pamiętajcie, że Duch Święty będzie Wam towarzyszył przez całe życie i przez swoje dary, które dziś otrzymacie, będzie dla Was wsparciem” – mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas udzielania sakramentu bierzmowania w parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA JASNĄ GÓRĘ

2 czerwca, 2018

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA JASNĄ GÓRĘ

W pierwszą sobotę czerwca br. czciciele Matki Bożej ze wszystkich stron Polski przybyli do Częstochowy, by uczestniczyć w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca, która odbyła się pod hasłem: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. W pielgrzymce wzięli udział także przedstawiciele Żywego Różańca z naszej parafii.

Czytaj więcej...

BOŻE CIAŁO

31 maja, 2018

BOŻE CIAŁO

W ostatni dzień maja w Kościele katolickim przeżyliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. To święto ku czci Najświętszego Sakramentu.

Czytaj więcej...

MSZA ŚWIĘTA POLOWA W MŁYNCE.

29 maja, 2018

MSZA ŚWIĘTA POLOWA W MŁYNCE.

„Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone. Chwalcie, cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki!” We wtorek, 29 maja 2018 r. o godz. 19.00 odprawiona została Msza Św. polowa przy kapliczce Matki Bożej na Młynce.

Czytaj więcej...

30. ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH

24 maja, 2018

30. ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH

W 30. rocznicę święceń kapłańskich duchowni z Archidiecezji Krakowskiej oraz z Archidiecezji Łódzkiej, którzy w 1988 roku przyjęli sakrament święceń kapłańskich, spotkali się w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej na wspólnym dziękczynieniu za dar kapłaństwa.

Czytaj więcej...

NADSZEDŁ CZAS KOMUNII ŚWIĘTEJ

20 maja, 2018

NADSZEDŁ CZAS KOMUNII ŚWIĘTEJ

W dniu 20 maja 2018 roku w naszym kościele parafialnym w Rudawie odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. 70 dzieci z naszej parafii przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca. Uroczystość została poprzedzona spowiedzią świętą dzień wcześniej.

Czytaj więcej...

MAJOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

19 maja, 2018

MAJOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

W niedzielę, 13 maja, o godzinie 17.30 odbyło się pierwsze nabożeństwo fatimskie w 2018 r. Rozpoczęło się od wystawienia Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej. Następnie wierni przeszli w procesji wokół kościoła śpiewając Litanię Loretańską. Uroczystą Mszę Św. sprawowali: Ksiądz Proboszcz Andrzej Badura, Ksiądz Krzysztof Jobda oraz Ksiądz Artur Gielata, który wygłosił okolicznościową homilię.

Czytaj więcej...

ŚWIĘCENIA DIAKONATU KL. SZYMONA MIŁKA

8 maja, 2018

ŚWIĘCENIA DIAKONATU KL. SZYMONA MIŁKA

Dzisiaj, 8 maja 2018 r., w Uroczystość Św. Stanisława BM, nasz parafianin, Szymon Miłek, alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, wraz z 13 kolegami z rocznika św. Jana XXIII, przyjął święcenia diakonatu w Królewskiej Katedrze na Wawelu z rąk Księdza Arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

Czytaj więcej...

PREZBITERIUM KRAKOWSKIE WOKÓŁ ABP MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

29 marca, 2018

PREZBITERIUM KRAKOWSKIE WOKÓŁ ABP MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

– Siły nasze (…) musimy czerpać z Eucharystii – mówił do kapłanów abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czartek w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Czytaj więcej...

TRIDUUM PASCHALNE

29 marca, 2018

TRIDUUM PASCHALNE

Wielkanoc święto nad świętami. Święta Wielkanocne nie są tak rodzinne i ciepłe jak Boże Narodzenie, jednak dla chrześcijan mają większe znaczenie.

Czytaj więcej...

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W NIELEPICACH

27 marca, 2018

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W NIELEPICACH

27 marca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Nielepicach wraz z wychowawcami przygotowali na sali gimnastycznej uroczyste śniadanie wielkanocne.

Czytaj więcej...

DROGA KRZYŻOWA W NIELEPICACH

25 marca, 2018

DROGA KRZYŻOWA W NIELEPICACH

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w niedzielę Palmową (tj. 25 marca br.) odbyła się nasza Parafialna Droga Krzyżowa.

Czytaj więcej...

KONKURS PALM (2018 R.)

24 marca, 2018

KONKURS PALM (2018 R.)

25 marca 2018 r. przeżywaliśmy 6. Niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Niedzielę Palmową. Na Mszy Św. o godzinie 1100 odbyła się procesja do Kościoła z palmami, które wcześniej zostały poświęcone przez Księdza Proboszcza. Po uroczystej Eucharystii dzieci i młodzież wzięli udział w konkursie palm.

Czytaj więcej...

WIELKOPOSTNA REFLEKSJA NAD ŻYCIEM

20 marca, 2018

WIELKOPOSTNA REFLEKSJA NAD ŻYCIEM

W pierwszy dzień wiosny 21 marca br. zakończyliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne dla dorosłych.

Czytaj więcej...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

15 marca, 2018

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

W dniach 13 – 15 marca odbyły się rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Prowadził je ks. Jacek Szydło, kapelan Sióstr Duszy Chrystusowej z Siedlca. We wtorek i środę Rekolekcjonista głosił Słowo Boże w szkołach: w Szkole Podstawowej w Nielepicach i w Zespole Szkół w Rudawie. W czwartek, w kościele parafialnym, została odprawiona Msza Św. dla uczestników rekolekcji. Nielepice Rudawa

Czytaj więcej...

PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY

10 marca, 2018

PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY

W sobotę 3 marca br. w Nielepicach odbyła się okolicznościowa wieczornica patriotyczna z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie Szkoły Podstawowej  im. Bohaterów Westerplatte w Nielepicach przygotowali okolicznościowy program artystyczny.  Akademię poprzedził przemarsz dzieci na Skwer Pileckiego i zapalenie zniczy.  Swoją obecnością zaszczycił uroczystość Pan Wojewoda Krakowski Piotr Ćwik a także radni Gminy Zabierzów , goście z Krakowa. 

Czytaj więcej...

DZIEŃ KOBIET W RUDAWIE

8 marca, 2018

DZIEŃ KOBIET W RUDAWIE

Panie świętowały! Jak co roku, 8 marca, Panie z Rudawy świętowały swój Dzień Kobiet.

Czytaj więcej...

2. DZIEŃ JUBILEUSZOWEJ NOWENNY ZA OJCZYZNĘ

3 marca, 2018

2. DZIEŃ JUBILEUSZOWEJ NOWENNY ZA OJCZYZNĘ

W sobotę, 3 marca, nasza parafia przeżywała 2. dzień jubileuszowej nowenny miesięcy. Patronem tego dnia był św. Jacek Odrowąż.

Czytaj więcej...

ŻYCZYMY, ŻYCZYMY SOLENIZANTOWI…

26 lutego, 2018

ŻYCZYMY, ŻYCZYMY SOLENIZANTOWI…

W poniedziałek, 26 lutego 2018 roku, imieniny  obchodził w naszej wspólnocie parafialnej Ksiądz Mirosław Cupek. Z tej okazji została odprawiona Msza św. w intencji Drogiego Solenizanta w naszym kościele.

Czytaj więcej...

MODLITWA Z CHORYMI I ZA CHORYCH

19 lutego, 2018

MODLITWA Z CHORYMI I ZA CHORYCH

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5,14-15)

Czytaj więcej...

ZAPUSTY W NIELEPICACH

6 lutego, 2018

ZAPUSTY W NIELEPICACH

W sobotę, 3 lutego br. Koło Gospodyń Wiejskich w Nielepicach zorganizowało spotkanie „zapustowe”. Wśród gości można było dostrzec Panią Wójt Gminy Zabierzów Elżbietę Burton a także sympatyków Koła Gospodyń Wiejskich w Nielepicach. Zapusty to czas spotkań i zabawy poprzedzający w Kościele  czas Wielkiego Postu. Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym grupy „cyganek  z Nielepic” ubranych w przepiękne barwne stroje cygańskie.

Czytaj więcej...

NAUCZYCIELE NA PLEBANII

30 stycznia, 2018

NAUCZYCIELE NA PLEBANII

Tradycji stało się zadość. Nauczyciele z parafii przybyli na zakończenie okresu kolędowego na plebanię, aby uczestniczyć w dorocznym spotkaniu opłatkowym.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE OPŁATKOWE GRUP MODLITEWNYCH W NASZEJ PARAFII

28 stycznia, 2018

SPOTKANIE OPŁATKOWE GRUP MODLITEWNYCH W NASZEJ PARAFII

W ostatnią niedzielę stycznia, 28.01.2018 r. o godz.15.00  odbyło się na plebanii spotkanie opłatkowe grup parafialnych: Żywego Różańca, Kręgu Biblijnego, Zespołu Charytatywnego, Rady Parafialnej z  duszpasterzami pracującymi na parafii. Była wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, życzenia i plany na nowy rok pracy duszpasterskiej. Następnie Ks. Proboszcz złożył zebranym najserdeczniejsze życzenia. Ponadto wyraził swoją wdzięczność  za zaangażowanie grup modlitewnych w życie parafii.  Po czym były radosne chwile dzielenia się opłatkiem i słodki poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło wspólnego  śpiewu kolęd ( z pomocą śpiewników i … okularów).  

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DO ŚW.JANA PAWŁA II NA BIAŁYCH MORZACH W ŁAGIEWNIKACH

22 stycznia, 2018

PIELGRZYMKA DO ŚW.JANA PAWŁA II NA BIAŁYCH MORZACH W ŁAGIEWNIKACH

W poniedziałek, 22 stycznia br., nasza parafia pielgrzymowała do Sanktuarium Św.Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie – Łagiewnikach.

Czytaj więcej...

NIELEPICE – JASEŁKA W SZKOLE

9 stycznia, 2018

NIELEPICE – JASEŁKA W SZKOLE

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nielepicach przygotowali ponad godzinę trwające przedstawienie jasełkowe, którego fragmenty mieli okazję zaprezentować na rynku w Zabierzowie podczas Gminnej Wigilii oraz w szkole na spotkaniu przy opłatku, z udziałem Władz Gminnych, Księdza Proboszcza, Sołtysa Nielepic oraz przyjaciół szkoły, rodziców, nauczycieli i emerytów. Wszyscy cieszyli się pięknym występem dzieci oraz ciepłą atmosferą podczas wspólnego kolędowania po pełnej skupienia modlitwie i życzeniach świątecznych.

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

6 stycznia, 2018

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

W Uroczystość Objawienia Pańskiego dziękowaliśmy Bogu za to, że ukazał Jezusa Chrystusa wszystkim narodom. W Dziecięciu Jezus, Mędrcy ze Wschodu – poganie, kierując się swoją wiedzą astrologiczną, rozpoznali Syna Bożego.

Czytaj więcej...

NA GRANICY NOWEGO ROKU PAŃSKIEGO 2018

31 grudnia, 2017

NA GRANICY NOWEGO ROKU PAŃSKIEGO 2018

Za kilka godzin rok 2017 przejdzie do historii. Pozostanie tylko wspomnieniem w historii. Odchodzący rok zmusza człowieka, a tym bardziej chrześcijanina, do refleksji i zastanowienia. Jaki był? 

Czytaj więcej...

ROZBŁYSŁA CHOINKA PRZED KOŚCIOŁEM W RUDAWIE

17 grudnia, 2017

ROZBŁYSŁA CHOINKA PRZED KOŚCIOŁEM W RUDAWIE

Już po raz trzeci, w 3 niedzielę Adwentu (17 grudnia br.), odbyło się „Zapalenie choinki” na Skwerze Księdza Władysława Bukowińskiego w Rudawie. Spotkanie pod choinką zostało zorganizowane przez Parafię Wszystkich Świętych w Rudawie, Sołtysa i Radę Sołecką oraz przez OSP w Rudawie.

Czytaj więcej...

KIERMASZ OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH

16 grudnia, 2017

KIERMASZ OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH

W 2. i 3. Niedzielę Adwentu 2017 r. odbył się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych zorganizowany przez Oazę Dzieci Bożych, działającą przy parafii, oraz młodzież formującą się w różnych grupach przy-parafialnych.Wyznaczone osoby, po każdej Mszy Świętej, sprzedawały wykonane własnoręcznie drobiazgi.

Czytaj więcej...

GÓRNICY Z DUBIA PRZYNIEŚLI FIGURĘ ŚW. BARBARY

16 grudnia, 2017

GÓRNICY Z DUBIA PRZYNIEŚLI FIGURĘ ŚW. BARBARY

Tradycyjnie (4 grudnia) z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników, są odprawiane w kościołach uroczyste Msze Św. w intencji górników.  W tym dniu,  szczególnie pamiętamy o nich. Jesteśmy z nimi. W sobotę, (16 grudnia br.) zawitali do naszego kościoła parafialnego górnicy z kopalni Dubie. 

Czytaj więcej...

DZIEŃ SENIORA W PISARACH

9 grudnia, 2017

DZIEŃ SENIORA W PISARACH

W sobotę, 9 grudnia 2017 roku, odbyło się Spotkanie Seniorów w Pisarach. Do tradycji należy, że ów Dzień Seniora w Pisarach jest zarazem spotkaniem opłatkowym.

Czytaj więcej...

ŚW. MIKOŁAJ W RUDAWIE

6 grudnia, 2017

ŚW. MIKOŁAJ W RUDAWIE

W środę, 6 grudnia br. na wieczornej Mszy św., do naszego kościoła zawitał św. Mikołaj, biskup z Mirry.

Czytaj więcej...

NASI JUBILACI W ZABIERZOWIE

6 grudnia, 2017

NASI JUBILACI W ZABIERZOWIE

Dnia 6 grudnia 2017 roku, wspomnienie św. Mikołaja biskupa, 18 par małżeńskich z terenu gminy Zabierzów obchodziło jubileusz 50-lecia pożycia związku małżeńskiego. Wśród czcigodnych Jubilatów można było dostrzec znajome twarze z parafii Rudawa:

Czytaj więcej...

IMIENINY KS. PROBOSZCZA ANDRZEJA

3 grudnia, 2017

IMIENINY KS. PROBOSZCZA ANDRZEJA

3 grudnia 2017 r. o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Księdza Proboszcza Andrzeja Badury. Licznie przybyli wierni modlili się za swojego duszpasterza, który kilka dni wcześniej świętował swoje imieniny. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele poszczególnych grup działających przy parafii złożyli Kapłanowi najserdeczniejsze życzenia.

Czytaj więcej...

PRZYJĘCIE NOWYCH MINISTRANTÓW

26 listopada, 2017

PRZYJĘCIE NOWYCH MINISTRANTÓW

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, po starannym przygotowaniu, na Mszy Św. o godz. 11.00 do grona ministrantów dołączyło 10 chłopców. Jest to dla nich wielkie wyróżnienie, a zarazem błogosławieństwo dla ich rodzin. Od tej pory posługując przy ołtarzu służą samemu Chrystusowi.

Czytaj więcej...

DZIEŃ SENIORA W RUDAWIE

25 listopada, 2017

DZIEŃ SENIORA W RUDAWIE

W dniu 25 listopada 2017 r. odbył się w budynku Szkoły Podstawowej w Rudawie ,,Dzień Seniora” dla mieszkańców Rudawy.

Czytaj więcej...

W KOCHANOWIE SPOTKALI SIĘ SENIORZY

19 listopada, 2017

W KOCHANOWIE SPOTKALI SIĘ SENIORZY

Po raz kolejny seniorzy z Kochanowa spotkali się przy wspólnym stole w Restauracji Kochanów, aby świętować tegoroczny dzień Seniora. Przy pięknie zastawionym stole spotkali się najstarsi mieszkańcy Kochanowa. Jedyne spotkanie seniorów w naszej parafii, które odbywa się z racji braku świetlicy środowiskowej w restauracji. Na początku spotkania czcigodnych seniorów przywitał Mariusz Koźbiał sołtys Kochanowa. Życzenia drogim seniorom złożyli: Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów i Ks. proboszcz Andrzej Badura. Po oficjalnej powitaniach seniorzy zasiedli do biesiady, rozmowom towarzyszyły śpiewy inspirowane przez Józefa Ropke. Życzymy drogim Seniorom dużo zdrowia i dobrego humoru…  

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DO TORUNIA

17 listopada, 2017

PIELGRZYMKA DO TORUNIA

W czwartek, 16 listopada br., o godzinie 705 grupa pielgrzymów z naszej parafii udała się na pielgrzymkę do Torunia.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTOWANIE 99. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – NIELEPICE

11 listopada, 2017

ŚWIĘTOWANIE 99. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI  – NIELEPICE

Na różne sposoby świętowano w naszej Ojczyźnie kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości.W całym kraju miały miejsce uroczyste akademie, apele, wieczornice, capstrzyki. Inni biegali, odwiedzali muzea, czy groby naszych bohaterów. W naszej parafii odbyły się też uroczyste wieczornice patriotyczne, czy też akademie w szkołach. W Szkole Podstawowej w Nielepicach odbyła się akademia patriotyczna. Młodzież słowem, śpiewem i tańcem przybliżyła atmosferę i klimat wydarzeń z listopada 1918 roku.  Uczniowie ze  szkoły podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Nielepicach   przedstawili akademie patriotyczną również w  miejscowej świetlicy oraz `zapalili znicze i złożyli kwiaty  przy obeliskach rtm. Witolda Pileckiego i Żołnierzy Niezłomnych.     Tegoroczne obchody Odzyskania Niepodległości wprowadziły nas w przygotowanie i przeżywanie 100. rocznicy Niepodległości. Za rok przed nami wielkie świętowanie…

Czytaj więcej...

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W RUDAWIE

11 listopada, 2017

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W RUDAWIE

Narodowe Święto Niepodległości – najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone jest co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. W czasach komunizmu Polacy oficjalnie nie świętowali 11 listopada – święto zniesiono. Przywrócono je ponownie w 1989 roku. Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w sobotę 11 listopada, została odprawiona w kościele parafialnym w Rudawie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Koncelebrowali ją Ks. Proboszcz Andrzej Badura, Ks. Krzysztof Jobda wikariusz i Ks. Jacek Szydło z Siedlca, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Wśród uczestników Mszy Św. można było dostrzec radnych Gminy Zabierzów na czele z Panią Wójt Elżbietą Burtan, a także sołtysów, strażaków i licznie zebranych parafian. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w procesji na cmentarz, aby złożyć okolicznościowe wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających zamordowanych i zabitych za wolność naszej Ojczyzny. Tegoroczne Święto Niepodległości wprowadziło nas w obchód 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej...

RADOSNE ŚPIEWANIE O NIEPODLEGŁEJ – RUDAWA

10 listopada, 2017

RADOSNE ŚPIEWANIE O NIEPODLEGŁEJ – RUDAWA

Już wieczorem 10 listopada na Rynku w Rudawie rozbrzmiewały pieśni patriotyczne zapraszające mieszkańców naszej parafii do świętowania.

Czytaj więcej...

KAPLICA MĘCZENNIKÓW I ZESŁANYCH NA WSCHÓD

4 listopada, 2017

KAPLICA MĘCZENNIKÓW I ZESŁANYCH NA WSCHÓD

Bł. Władysław Bukowiński znalazł miejsce w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Czytaj więcej...

ODPUST PARAFIALNY

1 listopada, 2017

ODPUST PARAFIALNY

Za nami odpust parafialny.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE-PAŹDZIERNIK

13 października, 2017

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE-PAŹDZIERNIK

W piątek 13 października br. o godz. 19.00 zostało odprawione ostatnie nabożeństwo fatimskie w naszej parafii.

Czytaj więcej...

FESTIWAL JÓZEFA CZAPSKIEGO W NIELEPICACH

10 października, 2017

FESTIWAL JÓZEFA CZAPSKIEGO W NIELEPICACH

10 października 2017 r. na uroczystej akademii odbyło się przekazanie kopii obrazów Józefa Czapskiego Szkole Podstawowej w Nielepicach.

Czytaj więcej...

II MAŁOPOLSKI MARSZ RODZINIE I ŻYCIU TAK

8 października, 2017

II MAŁOPOLSKI MARSZ RODZINIE I ŻYCIU TAK

Marsz w obronie życia i rodziny. Domowy Kościół z naszej parafii był zauważalny.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE Z PROCESJĄ DO PIĘCIU OŁTARZY.

1 października, 2017

NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE Z PROCESJĄ DO PIĘCIU OŁTARZY.

W pierwszą niedzielę października (01.10.17 r.) o godz. 17.00 zostało w odprawione w kościele nabożeństwo różańcowe do pięciu ołtarzy.

Czytaj więcej...

VIII PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO ŁAGIEWNIK

30 września, 2017

VIII PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO ŁAGIEWNIK

30 września br. odbyła się już po raz VIII Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik.

Czytaj więcej...

NOWA WIEŻYCZKA NA KOŚCIELE W BRZEZINCE

29 września, 2017

NOWA WIEŻYCZKA NA KOŚCIELE W BRZEZINCE

We wrześniu br. zostały ukończone prace remontowe na kościele w Brzezince.

Czytaj więcej...

DOMOWY KOŚCIÓŁ – PRZEKAZANIE POSŁUGI ANIMATORSKIEJ

23 września, 2017

DOMOWY KOŚCIÓŁ – PRZEKAZANIE POSŁUGI ANIMATORSKIEJ

W sobotę 23.09. Ks. Bp Jan Szkodoń Eucharystią oraz błogosławieństwem nowych par animatorskich rozpoczął nowy rok pracy formacyjnego DOMOWEGO KOŚCIOŁA w Archidiecezji Krakowskiej .

Czytaj więcej...

REMONT KAPLICY CMENTARNEJ I CHODNIKA

21 września, 2017

REMONT KAPLICY CMENTARNEJ I CHODNIKA

W tym miesiącu (wrzesień br.) dobiegły do końca prace remontowe na naszym cmentarzu.

Czytaj więcej...

BP. GRZEGORZ RYŚ ŻEGNA SIĘ Z KRAKOWEM. RADOŚĆ I SMUTEK…

14 września, 2017

BP. GRZEGORZ RYŚ ŻEGNA SIĘ Z KRAKOWEM. RADOŚĆ I SMUTEK…

„Zostawić Kraków to nie jest prosta rzecz” – mówi bp Grzegorz Ryś, który decyzją Ojca Świętego Franciszka dnia 14 września 2017 r. został mianowany Metropolitą Łódzkim.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE-WRZESIEŃ

13 września, 2017

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE-WRZESIEŃ

W środę 13 września br. spotkaliśmy się po raz kolejny na nabożeństwie fatimskim w naszym kościele.

Czytaj więcej...

RODZINY ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ U STÓP MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ

10 września, 2017

RODZINY ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ U STÓP MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ

W niedzielę, 10 września br. grupa parafian z Rudawy udała się autokarem (także indywidualnie) na jubileuszową 25. Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czytaj więcej...

BŁOGOSŁAWIONY WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI W ŁAGIEWNIKACH

10 września, 2017

BŁOGOSŁAWIONY WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI W ŁAGIEWNIKACH

10 września br., w pierwszą rocznicę beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, została odprawiona Msza święta dziękczynna za beatyfikację błogosławionego, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. „Nie złamały go ani więzienia, ani nieludzka ziemia, ani inny świat, który łamał dusze milionów. Pozostał kapłanem ratującym ludzkie dusze” – mówił o ks. Bukowińskim abp Marek Jędraszewski.

Czytaj więcej...

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

4 września, 2017

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Pierwszy dzwonek za nami.

Czytaj więcej...

RUDAWA UCZESTNICZYŁA W SZTAFECIE MIŁOSIERDZIA

27 sierpnia, 2017

RUDAWA UCZESTNICZYŁA W SZTAFECIE MIŁOSIERDZIA

Kiedy Kraków kładł się do spania, a cisza nocna wypełniła plac przed  Bazyliką Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, grupa pielgrzymów z parafii Rudawa rozpoczęła o godz. 21.00 modlitwę uwielbienia w Kaplicy Wieczystej Adoracji. W ten sposób pragnęła włączyć się w modlitwę  „sztafety miłosierdzia”. W ciszy serca i na klęczkach pielgrzymi podjęli trud trwania przy Jezusie ukrytym pod postacią chleba. Ciszę modlitwy przerywał jedynie od czas do czasu śpiew pieśni eucharystycznej, czy słowa odmawianego różańca. 

Czytaj więcej...

PRZYNOSIMY OWOC ZIEMI I PRACY LUDZKIEJ

20 sierpnia, 2017

PRZYNOSIMY OWOC ZIEMI I PRACY LUDZKIEJ

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika – to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Rolnicy – mieszkańcy wsi dziękują za plony, którymi obrodziła ziemia.

Czytaj więcej...

RAZEM Z BŁOGOSŁAWIONYM WŁADYSŁAWEM…

16 sierpnia, 2017

RAZEM Z BŁOGOSŁAWIONYM WŁADYSŁAWEM…

16 lipca br. minęła 86 rocznica Prymicji Księdza Władysława Bukowińskiego w Rudawie. Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rychłej kanonizacji bł. Władysława Bukowińskiego.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – SIERPIEŃ

13 sierpnia, 2017

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – SIERPIEŃ

„Odmawiajcie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata” – powiedziała Matka Boża trojgu pastuszków w Fatimie w 1917 r. Wypełniając prośbę Maryi zgromadziliśmy się 13 sierpnia na kolejnym nabożeństwie fatimskim.

Czytaj więcej...

NOCNI ZŁODZIEJE NA CMENTARZU

13 sierpnia, 2017

NOCNI ZŁODZIEJE NA CMENTARZU

Jeszcze tego nie było w naszej parafii. Zuchwali złodzieje w nocy z czwartku na piątek (11 sierpnia br.) zakradli się na cmentarz, aby ukraść blachę z kaplicy ks. Siedleckiego.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DOMINIKAŃSKA W RUDAWIE

4 sierpnia, 2017

PIELGRZYMKA DOMINIKAŃSKA W RUDAWIE

W czwartek 3 sierpnia br. w godzinach wieczornych przybyła do naszej parafii Piesza Pielgrzymka Dominikańska. Już po raz XXVI pielgrzymuja na Jasna Górę.

Czytaj więcej...

ŚW. ANNO – MÓDL SIĘ ZA NAMI

30 lipca, 2017

ŚW. ANNO – MÓDL SIĘ ZA NAMI

W niedziele 30 lipca świętowaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej odpust ku czci św. Anny. Na Mszy św. o 11.30 dziękowaliśmy naszej Patronce  za opiekę i wszelkie łaski otrzymane za jej przyczyną w naszym życiu osobistym i parafialnym.

Czytaj więcej...

POWRACAJĄCA OPOWIEŚĆ LIPCOWA …

21 lipca, 2017

POWRACAJĄCA OPOWIEŚĆ LIPCOWA …

21 lipca br. została odprawiona w Rudawie uroczysta Msza św. w intencji ofiar bestialskiego mordu mieszkańców Radwanowic. W kolejną rocznicę mordu ( 74 ) świątynia rudawska wypełniła się  mieszkańcami Rudawy  i Radwanowic na wspólnej modlitwie w intencji pomordowanych przez Niemców.

Czytaj więcej...

PISARY WSPOMINAJĄ BŁ. KS. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

18 lipca, 2017

PISARY WSPOMINAJĄ BŁ. KS. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

W sobotę 15 lipca o godz. 10 na placu przy Lamusie w Pisarach została odprawiona Msza św. w intencji Błogosławionego Księdza Władysława Bukowińskiego. Eucharystię sprawowali proboszcz parafii rudawskiej ks. kanonik Andrzej Badura oraz ks. prof. Andrzej Zwoliński.   Osiemdziesiąt sześć lat temu ks. Bukowiński odprawił w tym miejscu  Mszę św. Polową dla pracowników folwarku i mieszkańców Pisar, gdzie jego ojciec  Cyprian był zarządcą majątku hrabiego Potockiego.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – LIPIEC

14 lipca, 2017

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE  – LIPIEC

Na pamiątkę Objawień Matki Bożej w Fatimie odbyło się kolejne Nabożeństwo Fatimskie.

Czytaj więcej...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

23 czerwca, 2017

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Przyszedł ten upragniony dzień…

Czytaj więcej...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA

16 czerwca, 2017

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA

Jak co roku Pan Jezus  wyszedł na ulice naszej parafii. Jak co roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przebiegała w podniosłej oprawie. Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie szedł ulicami Rudawy w asyście chorągwi, feretronów, strażacy, policjanci, dziewczynki sypiące kwiaty, ministranci, grupy parafialne. Nie mogło również zabraknąć sióstr służebniczek i bardzo licznie zgromadzonych na uroczystości parafian wraz z gośćmi.

Czytaj więcej...

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – CZERWIEC

13 czerwca, 2017

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE – CZERWIEC

Dnia 13 czerwca 2017 roku spotkaliśmy się w naszym kościele parafialnym w Rudawie, aby spotkać się Matką Najświętszą podczas Nabożeństwa Fatimskiego. Okazją do tego wyjątkowego spotkania się z Matką Najświętszą jest przypadająca w tym roku 100. rocznica objawień w Fatimie. Nabożeństwo rozpoczęło się uroczystą Eucharystią, następnie uczestnicy nabożeństwa odmówili różaniec. Wobec Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie został ponowiony Akt Zawierzenia Świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Czytaj więcej...

BIERZMOWANIE 2017

10 czerwca, 2017

BIERZMOWANIE 2017

W środę 7 czerwca br. na Mszy św. o godz. 18.00 w naszym kościele parafialnym 59 osób przyjęło sakrament bierzmowania. Sakramentu tego udzielił Ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Czytaj więcej...

VI PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZA NAMI

3 czerwca, 2017

VI PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZA NAMI

Jest pierwsza sobota miesiąca, dzień szczególnie poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi, a zarazem czerwiec, miesiąc Serca Jezusowego, i wigilia Zesłania Ducha Świętego. W tym wyjątkowym dniu odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy,  która odbyła się pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja”. Bogu niech będą dzięki za piękną pogodę. Uczestniczy pielgrzymki kąpali się w skarze słońca. Wśród wielotysięcznego tłumu zgromadzonego na wałach jasnogórskich nie zabrakło pielgrzymów z naszej parafii, członków Żywego Różańca.

Czytaj więcej...

ROCZNICA I KOMUNII ŚWIĘTEJ

28 maja, 2017

ROCZNICA I KOMUNII ŚWIĘTEJ

Dzisiaj w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 28 maja 2017odbyła się w naszej parafii uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci klasy IV dziękowały Bogu Ojcu, Synowi Bożemu i Duchowi Świętemu za dary, które otrzymały. Z miłości do nich, rok temu, Pan Jezus po raz pierwszy dał im Siebie pod postacią chleba. Dał im siebie, aby złączyli swoje życie z życiem Bożym. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Andrzej Badura.

Czytaj więcej...

I KOMUNIA ŚWIETA

21 maja, 2017

I  KOMUNIA ŚWIETA

W niedzielę, 21 maja, miała miejsce Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. 67 uczniów z klas trzecich, ze Szkoły Podstawowej w Nielepicach i z Zespołu Szkół w Rudawie, po raz pierwszy w swoim życiu, przyjęło do serca Jezusa Chrystusa obecnego w Komunii Świętej.

Czytaj więcej...

KONCERT PIEŚNI DLA MARYI

14 maja, 2017

KONCERT PIEŚNI DLA MARYI

W niedziele 14 maja br.  po wieczornej Mszy św.  odbył się koncert pieśni maryjnych w świetlicy wiejskiej w Rudawie. Koncert wpisał się 100. rocznicę objawień fatimskich.

Czytaj więcej...

MINĘŁO 100 LAT OD OBJAWIEŃ FATIMSKICH

13 maja, 2017

MINĘŁO 100 LAT OD OBJAWIEŃ FATIMSKICH

Uroczystość 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie w kościele parafialnym w Rudawie   W sobotę 13 maja zebraliśmy się w naszym parafialnym wieczerniku, aby uczcić Maryję w dniu setnej rocznicy Jej objawień w portugalskiej Fatimie. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez 9 ostatnich sobót, rozważając fatimskie orędzie Maryi. Na tydzień przed tym wydarzeniem członkowie męskiej róży różańcowej z naszej parafii zaproponowali, abyśmy 13 maja zgromadzili się w naszym kościele wokół Maryi w jej fatimskim wizerunku. I tak powstał pomysł, aby z okazji 100-lecia objawień ufundować figurę Pani Fatimskiej dla naszej parafii. W dzieło to spontanicznie i z ogromnym zaangażowaniem włączyły się żeńskie róże różańcowe z naszej parafii. W ciągu kilku dni udało się zebrać środki wśród róż różańcowych i zakupić figurę Matki Bożej oraz z pomocą Księdza Proboszcza i wielu osób przygotować uroczystą liturgię z okazji tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

POŚWIĘCENIE KAPLICZKI W NIELEPICACH

13 maja, 2017

POŚWIĘCENIE KAPLICZKI W NIELEPICACH

Dnia 13 maja 2017 roku odbyło się poświęcenie kapliczki z Matką Bożą Fatimską w Nielepicach w setną rocznicę objawień fatimskich. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Rudawa ks. kanonik Andrzej Badura. Na uroczystość poświęcenia przybyli liczni mieszkańcy Nielepic i parafii Rudawa. Wśród zgromadzonych były róże z Nielepic oraz nowo powstała róża męska. Na uroczystość przybył również organista z Rudawy.

Czytaj więcej...

„VIVAT MAJ , 3 MAJ”.

3 maja, 2017

„VIVAT MAJ , 3 MAJ”.

Kościół katolicki w Polsce obchodzi 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DO KATEDRY NA WAWELU

2 maja, 2017

PIELGRZYMKA DO KATEDRY NA WAWELU

29 kwietnia 2017 roku rozpoczęła się w Katedrze na Wawelu nowenna przed uroczystością św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. Do udziału w uroczystościach na Wawelu zostały w tym roku zostały zaproszone parafie oraz dekanaty, które w roku 2016 przeżywały wizytacje biskupie. Były to: Dobczyce, Sucha Beskidzka, Krzeszowice, Mogilany i Zator.

Czytaj więcej...

TRIDUUM PASCHALNE

13 kwietnia, 2017

TRIDUUM PASCHALNE

  TRIDUUM PASCHALNE Jest to wyjątkowy okres w kalendarzu liturgicznym. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, od Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej na pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.

Czytaj więcej...

DROGA KRZYŻOWA W NIELEPICACH

9 kwietnia, 2017

DROGA KRZYŻOWA W NIELEPICACH

To już tradycja. Tydzień przed świętami Wielkanocnymi w Niedzielę Palmową ulicami Nielepic przeszła parafialna Droga Krzyżowa.

Czytaj więcej...

NIEDZIELA PALMOWA

9 kwietnia, 2017

NIEDZIELA PALMOWA

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele katolickim.

Czytaj więcej...

ZAMYŚLENIE REKOLEKCYJNE

7 kwietnia, 2017

ZAMYŚLENIE REKOLEKCYJNE

W piątą niedzielę Wielkiego Postu ( 2 kwietnia br.) rozpoczęły  się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Trwały do środy.

Czytaj więcej...

WIDZIELI JAK JEZUS CIERPI…

2 kwietnia, 2017

WIDZIELI JAK JEZUS CIERPI…

W piątek, 31 marca 2017 r., w kościele parafialnym odbyła się inscenizowana Droga Krzyżowa przygotowana przez dzieci i młodzież z parafii. Jej organizacją zajęła się animatorka oazowa Pani Justyna Matuszek. Aktorzy przez miesiąc spotykali się na próbach, aby dobrze zagrać swoją rolę, aby dopracować wszystko w najmniejszym szczególe. I jak się okazało, warto było!

Czytaj więcej...

WALKA O ŻYCIE

25 marca, 2017

WALKA O ŻYCIE

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca br. Kościół przeżywał Dzień Świętości Życia. Ten dzień był dobrą okazją, by zatroszczyć się o życie najbardziej bezbronnych dzieci; poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi śmierć.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA KAPŁANÓW DO MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ

18 marca, 2017

PIELGRZYMKA KAPŁANÓW DO MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ

18 marca br. kapłani archidiecezji krakowskiej pielgrzymowali do Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymka rozpoczęła się od nabożeństwa pokutnego przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadził ks. bp Jan Zając. Kolejnym elementem pielgrzymki była wygłoszona konferencja o aktualności objawień fatimskich. Prelekcję wygłosił ks. Krzysztof Czapla z Zakopanego. Ostatnim punktem diecezjalnej pielgrzymki była uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski. Na zakończenie Eucharystii abp krakowski w Cudownej Kaplicy  zawierzył kapłanów opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej. Tegoroczna pielgrzymka kapłanów odbyła się w roku 100. rocznicy objawień w Fatimie, w czasie Wielkiego Postu, aby przebłagać Boga za grzechy pedofilii w Kościele.

Czytaj więcej...

ŚWIAT BEZ KOBIET JEST JAK OGRÓD BEZ KWIATÓW.

9 marca, 2017

ŚWIAT BEZ KOBIET JEST JAK OGRÓD BEZ KWIATÓW.

Tradycji stało się zadość. Z okazji 8 marca pamiętaliśmy o naszych drogich i kochanych Paniach. W różnych miejscach naszej parafii ( Brzezinka, Nielepice, Niegoszowice ) odbyły się spotkania z Paniami.

Czytaj więcej...

PROCHEM JESTEŚ I W PROCH SIĘ OBRÓCISZ

1 marca, 2017

PROCHEM JESTEŚ I W PROCH SIĘ OBRÓCISZ

Prochem jesteś i w proch się obrócisz… To najbardziej chyba rozpoznawalne zdanie z Biblii pochodzi z Księgi Rodzaju. Usłyszeli je ci, którzy wzięli udział w obrzędach Środy Popielcowej. Tak rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, który potrwa do Wielkanocy.

Czytaj więcej...

PLURIMOS ANNOS

25 lutego, 2017

PLURIMOS ANNOS

W sobotę  25 lutego br. swoje imieniny obchodził w naszej wspólnocie parafialnej ks. Mirosław Cupek. Podczas wieczornej Mszy św.  powierzyliśmy Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej  Pani Rudawskiej drogiego nam Solenizanta. W naszej parafii Ks. Mirosław swoje imieniny obchodził po raz szósty.Tradycyjnie po komunii św.  nadszedł czas życzeń. Swoje wyrazy wdzięczności, jaki i dobre słowo w stronę Solenizanta kierowali przedstawiciele grup parafialnych. Nie zabrakło dzieci, młodzieży,  ministrantów, przedstawicieli róż różańcowych, domowego kościoła. Na końcu głos zabrał Solenizant, który podziękował wszystkim zebranym za przybycie, dobre słowo a nade wszystko modlitwę w jego intencji podczas Eucharystii. Życzymy plurimos annos.  Drogi Solenizancie w górę serca.    

Czytaj więcej...

MODLITWA CHORYCH I ZA CHORYCH

11 lutego, 2017

MODLITWA CHORYCH I ZA CHORYCH

XXV Światowy Dzień Chorego.   11 lutego br., we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75 rocznice objawień fatimskich i 11 rocznicę zamachu na jego życie. W tym roku towarzyszyło mu  hasło: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”.

Czytaj więcej...

URODZIŁA SIĘ GDY MATKA BOŻA OBJAWIŁA SIĘ W FATIMIE. MARIA NIDECKA ŚWIĘTUJE 100 URODZINY.

31 stycznia, 2017

URODZIŁA SIĘ GDY MATKA BOŻA OBJAWIŁA SIĘ W FATIMIE. MARIA NIDECKA ŚWIĘTUJE 100 URODZINY.

100 lat życia ( jeden wiek ) ukończyła pani Maria Nidecka mieszkanka Nielepic. Ta niecodzienna rocznica była okazją do spotkania w dniu 31 stycznia br. w rodzinnym gronie, złożenia Dostojnej Jubilatce pełnych serdeczności życzeń i odśpiewania tradycyjnej pieśni, tym razem wyjątkowo zaczynającej się od słów „dwieście lat”.

Czytaj więcej...

HEJ KOLĘDA HEJ KOLĘDA

30 stycznia, 2017

HEJ KOLĘDA HEJ KOLĘDA

Tradycji stało się zadość. W niedzielę 29 stycznia w kościele Wszystkich Świętych w Rudawie mogliśmy wysłuchać koncertu chóru męskiego „Akord” z Krzeszowic. W specjalnym świąteczno – noworocznym koncercie chór zaśpiewał kilkanaście najpiękniejszych, tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE Z SENIORAMI W BRZEZINCE

28 stycznia, 2017

SPOTKANIE Z SENIORAMI W BRZEZINCE

W sobotę  28 stycznia br. odbyło się ostatnie spotkanie z seniorami w naszej parafii. Z okazji dnia babci i dziadka  Jan Szczepański sołtys Brzezinki zaprosił czcigodnych seniorów Brzezinki do świetlicy wiejskiej na wspólne biesiadowanie.

Czytaj więcej...

KARDYNAŁ DZIWISZ KAWALEREM ORDERU ORŁA BIAŁEGO

28 stycznia, 2017

KARDYNAŁ DZIWISZ KAWALEREM ORDERU ORŁA BIAŁEGO

Emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uhonorowany został najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Nadanie orderu odbyło się w sobotę, 28 stycznia 2017 roku w kapitularzu katedry wawelskiej, bezpośrednio po uroczystości ingresu abp. Marka Jędraszewskiego.

Czytaj więcej...

INGRES ABP.MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

28 stycznia, 2017

INGRES ABP.MARKA JĘDRASZEWSKIEGO

W sobotę 28 stycznia 2017 roku arcybiskup Marek Jędraszewski uroczyście objął obowiązki pasterza krakowskiego Kościoła. W uroczystości, która odbyła się w Katedrze na Wawelu, uczestniczyła para prezydencka, premier rządu, przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa i wierni. Na uroczyste objęcie katedry wawelskiej nowego metropolity krakowskiego przybyło około 100 biskupów wraz z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Salvatore Pennacchiem.

Czytaj więcej...

Cicha i wierna obecność

26 stycznia, 2017

Cicha i wierna obecność

W 1997 r. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

Czytaj więcej...

BULLA NOMINACYJNA NOWEGO ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

25 stycznia, 2017

BULLA NOMINACYJNA NOWEGO ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

W trakcie ingresu do bazyliki katedralnej w Krakowie 28 stycznia, zostanie odczytana Bulla Ojca Świętego Franciszka: „Sublimis inter sidera”, podpisana przezeń 8 grudnia ub.r. w Watykanie. Dotyczy ona nominacji nowego arcybiskupa metropolity krakowskiego.

Czytaj więcej...

PIERWSZE CHWILE ABP. JĘDRASZEWSKIEGO W KRAKOWIE

25 stycznia, 2017

PIERWSZE CHWILE ABP. JĘDRASZEWSKIEGO W KRAKOWIE

23 stycznia 2017 roku w poniedziałek wieczorem do Domu Arcybiskupów Krakowskich przybył nowy metropolita archidiecezji krakowskiej abp. Marek Jędraszewski.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DO ŚW.JANA PAWŁA II

24 stycznia, 2017

PIELGRZYMKA DO ŚW.JANA PAWŁA II

W niedzielę 22 stycznia br.  nasza parafia uczestniczyła w nabożeństwie ku czci św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie – Łagiewnikach. Do wspólnej modlitwy przy relikwiach św.  Jana Pawła II zostały zaproszone dekanaty: Czernichów, Krzeszowice, Sułkowice. Uroczystej Mszy św.  przewodniczył ks. kanonik Edward Antolak a Procesję Światła poprowadził ks. kanonik Wiesław Grzechynia.  Słowo okolicznościowe wygłosił  ks. prof. Michał Drożdż. Św.  Janie Pawle II módl się za nami.

Czytaj więcej...

POŻEGNANIE KS.KARDYNAŁA DZIWISZA

21 stycznia, 2017

POŻEGNANIE KS.KARDYNAŁA DZIWISZA

„Sursum corda! Kraków pożegnał ks. kard. Stanisława Dziwisza W sobotę (wspomnienie św. Agnieszki) tj. 21 stycznia 2017 r. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna za jedenastoletnią posługę odchodzącego metropolity krakowskiego ks. kardynał Stanisława Dziwisza.

Czytaj więcej...

TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ

16 stycznia, 2017

TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ

Po raz kolejny mieliśmy okazję do wspólnego świętowania wśród grup modlitewnych istniejących w parafii. W niedzielę  15 stycznia 2017 r. przy dzieleniu się  opłatkiem i śpiewach kolęd  przeżyliśmy  kolejne spotkanie opłatkowe.  Modlitwa, życzenia, wspólne kolędowanie i poczęstunek,  przyczyniły się  do stworzenia braterskiej wspólnoty,  która zanosi do Boga, za przyczyną Maryi, modlitwy w intencjach osobistych,  swoich rodzin i całej parafii. Wielkim ubogaceniem tegorocznego spotkania opłatkowego na plebanii była obecność mężczyzn  z Rady Parafialnej i męskiej  róży różańcowej. Wszystkim, którzy należą do grup modlitewnych w parafii,  życzymy obfitości  Bożych łask i opieki Niepokalanej w Nowym Roku 2017.”Przybieżeli do Betlejem pasterze”.  

Czytaj więcej...

NOWOROCZNE SPOTKANIE W NIELEPICACH

11 stycznia, 2017

NOWOROCZNE SPOTKANIE W NIELEPICACH

Minęły święta Bożego Narodzenia i rozpoczął się Nowy Rok 2017. Nasze dzieci powróciły do szkoły, dorośli do swoich obowiązków. Wszystko powróciło na swoje tory. Aura pięknych świąt związanych z przyjściem Zbawiciela na świat bezpowrotnie minęła. Przedłużeniem tej świątecznej atmosfery było spotkanie noworoczne, które odbyło się w Nielepicach minioną środę / 11 stycznia br / w Szkole Podstawowej. Na początku spotkania pani Elżbieta Koźbiał dyrektor szkoły przywitała gości, między innymi Bartłomieja Stawarza Vice Wójta Gminy Zabierzów, gości z gminy, rodziców. Spotkanie rozpoczęło się od wystawienia jasełek przez dzieci z młodszych klas. Występ dzieciaków dostarczył  niezapomnianych wzruszeń u oglądających widzów. Niektóre dzieci pochwaliły się przed swoimi rodzicami umiejętnościami artystycznymi, grając na instrumentach muzycznych. Spotkanie zakończyło się wspólnym spotkaniem przy stole nauczycieli, emerytów i zaproszonych gości. Pozostało nam tylko czekać kolejnych świąt i tej niezapomnianej, pięknej atmosfery nocy betlejemskiej. ” Do szopy hej pasterze…”. Do zobaczenia.  

Czytaj więcej...

KOLĘDOWALI, BO CHCIELI POMÓC…

8 stycznia, 2017

KOLĘDOWALI, BO CHCIELI POMÓC…

W piątek, 6 stycznia 2017 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego, o godzinie 15.00 spod kościoła parafialnego w Rudawie, wyruszyły w drogę dwie grupy kolędników misyjnych. Pierwsza z nich, pod opieką Pani katechetki Katarzyny Frąckowiak kolędowała po Rudawie, druga, wraz z Księdzem Krzysztofem Jobdą, udała się do Pisar.

Czytaj więcej...

CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA

31 grudnia, 2016

CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA

Dzisiejszy wieczór jest pełen swoistego uroku i dostojeństwa, inny niż zwykle. Nie ma przykazania, aby w ostatni dzień roku przyjść do kościoła — a jednak jesteśmy. Wiemy sami ze siebie, ze swego chrześcijańskiego sumienia, że tak trzeba. Uświadamiamy sobie bowiem, my ludzie, że „przemija postać tego świata” (1 Kor 7, 31).

Czytaj więcej...

RAZEM ZE SOBĄ PÓŁ WIEKU

29 grudnia, 2016

RAZEM ZE SOBĄ PÓŁ WIEKU

26 grudnia br. w święto św. Szczepana, byliśmy świadkami niecodziennej uroczystości. Do naszego kościoła przywędrowali Czcigodni Jubilaci, małżonkowie, którzy w tym roku świętowali w naszej wspólnocie parafialnej 50 lat życia małżeńskiego.

Czytaj więcej...

ROZBŁYSŁA CHOINKA NA RYNKU W RUDAWIE

19 grudnia, 2016

ROZBŁYSŁA CHOINKA NA RYNKU W RUDAWIE

W czwartą niedzielę Adwentu rozbłysła choinka przed kościołem w Rudawie.  Tegoroczne „Spotkanie przy choince” odbyło się po raz drugi na Rynku.  

Czytaj więcej...

KAPLICZKA W OGRODZIE PLEBAŃSKIM

10 grudnia, 2016

KAPLICZKA W OGRODZIE PLEBAŃSKIM

8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP została poświęcona nowa kapliczka w parafii.  Została postawiona w ogrodzie plebańskim z naturalnego kamienia z Dubia. Figurka przedstawia Matkę Bożą Kalwaryjską. Oprawę do figurki wykonała firma Alsal z Niegoszowic. Kapliczka powstała dla upamiętnienia 125 Pieszej Pielgrzymki z Rudawy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Niepokalanie Poczęta, módl się za nami.    

Czytaj więcej...

MAMY NOWEGO METROPOLITĘ KRAKOWA

8 grudnia, 2016

MAMY NOWEGO METROPOLITĘ  KRAKOWA

NOWY BISKUP W KRAKOWIE 8 grudnia 2016 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nuncjatura apostolska w Warszawie ogłosiła imię nowego biskupa ordynariusza w Krakowie. Został nim arcybiskup Marek Jędraszewski z Łodzi.

Czytaj więcej...

ZŁOTE GODY 2016

6 grudnia, 2016

ZŁOTE GODY 2016

6 grudnia 2016 r, w wspomnienie św. Mikołaja w Kościele, siedem par małżeńskich z naszej parafii obchodziło w Zabierzowie Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego, czyli tzw. Złote Gody.

Czytaj więcej...

MIKOŁAJ 2016

6 grudnia, 2016

MIKOŁAJ 2016

Przyszedł do nas święty Mikołaj… Jak co roku, 6 grudnia, na początku Adwentu wędruje św. Mikołaj po różnych zakątkach ziemi, aby spotkać się z dziećmi. I nie inaczej było tego Adwentu. Nie zapomniał o Rudawie. Przybył wieczorem do naszego kościoła, aby spotkać z naszymi dziećmi. Przyniósł naszym kochanym maluchom podarunki. Wyjątkowo w tym dniu wypełnił się nasz kościół dziećmi. Aż, miło było wiedzieć, tyle uśmiechniętych dzieciaków uczestniczących we Mszy św. roratniej. Szkoda, że tylko w tym dniu przyprowadzają rodzice swoje pociechy do Pana Jezusa. Na zakończenie Eucharystii dotarł św. Mikołaj ze swoimi podarunkami. Wszystko rozdał. Prezentów niestety zabrakło. Obiecał, że za rok  będzie lepiej. Ten dzień ma swoje przesłanie, że, i Ty możesz być świętym Mikołajem!!!  

Czytaj więcej...

PAPIEŻ FRANCISZEK ZAMKNĄŁ DRZWI ŚWIĘTE

23 listopada, 2016

PAPIEŻ FRANCISZEK ZAMKNĄŁ DRZWI ŚWIĘTE

  ZAMKNIĘTE DRZWI ŚWIĘTE 20 listopada 2016 roku, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, dobiegł końca Rok Miłosierdzia w Kościele, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku.

Czytaj więcej...

PRZYJĘCIE JEZUSA CHRYSTUSA JAKO KRÓLA I PANA

23 listopada, 2016

PRZYJĘCIE JEZUSA CHRYSTUSA JAKO KRÓLA I PANA

Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana 19 listopada br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach biskupi polscy pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, arcybiskupa, metropolity krakowskiego, uroczyście odprawili Mszę Św. połączoną z aktem osobistego powierzenia się Jezusowi Chrystusowi, Królowi i Panu wszechświata.

Czytaj więcej...

MINISTRANCI

22 listopada, 2016

MINISTRANCI

Przyjęcie nowych ministrantów do Służby Liturgicznej Ołtarza

Czytaj więcej...

11 LISTOPADA W RUDAWIE

11 listopada, 2016

11 LISTOPADA W RUDAWIE

11 listopada br., w 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, o godz. 9.30 w kościele parafialnym w Rudawie została odprawiona Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny.

Czytaj więcej...

ODPUST PARAFIALNY

1 listopada, 2016

ODPUST PARAFIALNY

ZA NAMI ODPUST … Tradycyjnie już, w ostatni dzień października (poniedziałek), rozpoczęliśmy świętowanie odpustu ku czci Wszystkich Świętych w Rudawie.

Czytaj więcej...

RELIKWIARZ BŁ.KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

31 października, 2016

RELIKWIARZ BŁ.KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

Parafia Rudawa wzbogaciła się o nowy relikwiarz bł. Księdza Władysława Bukowińskiego z okazji jego beatyfikacji, która odbyła się w Karagandzie 11 września br.

Czytaj więcej...

OBELISK KU PAMIĘCI…

18 października, 2016

OBELISK KU PAMIĘCI…

Dla upamiętnienia wielkiego wydarzenia, jakim była beatyfikacja Księdza Władysława Bukowińskiego w Karagandzie, postawiony został okolicznościowy  obelisk w Rudawie. Stanął on  na Skwerze Ks. Władysława Bukowińskiego nieopodal kościoła.  Kamień został podarowany przez Kopalnie Dolomitów  w Dubiu. Uroczyste poświęcenie okolicznościowej tablicy nastąpi 11 listopada 2016 roku.

Czytaj więcej...

RÓŻANIEC TARCZĄ W WALCE ZE ZŁEM

24 września, 2016

RÓŻANIEC TARCZĄ W WALCE ZE ZŁEM

W ostatnią sobotę  września /tj. 24 .09.16/ odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Żywego Różańca do Krakowa – Łagiewnik. Już po raz siódmy wędrowali czciciele różańca świętego i Najświętszej Maryi Panny do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W tym roku pielgrzymka była wyjątkowa, jubileuszowa, z racji przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia.

Czytaj więcej...

RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

11 września, 2016

RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

Zwycięstwo Bożego Bezdomnego Wędrowca Dziś w Karagandzie w Kazachstanie został ogłoszony Władysław Bukowiński, kapłan i proboszcz, prześladowany za swą wiarę. W życiu zawsze okazywał wielką miłość najsłabszym i najbardziej potrzebującym,  a jego świadectwo ukazuje się jako kondensacja uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała”. /Papież Franciszek, Anioł Pański, 11 września 2016/

Czytaj więcej...

CORAZ BLIŻEJ BEATYFIKACJI…

8 września, 2016

CORAZ BLIŻEJ BEATYFIKACJI…

Beatyfikacja Księdza Władysława Bukowińskiego Relacja księdza proboszcza Andrzeja  Badury z pielgrzymki do Karagandy (Kazachstan).

Czytaj więcej...

DOŻYNKI PARAFIALNE

29 sierpnia, 2016

DOŻYNKI PARAFIALNE

W ostatnią niedzielę sierpnia /tj. 28.08.16/przeżywaliśmy w naszej parafii Parafialny Dzień Dziękczynienia za tegoroczne zbiory.

Czytaj więcej...

GMINNE DOŻYNKI

21 sierpnia, 2016

GMINNE DOŻYNKI

21 sierpnia br. wszystkie drogi w Gminie Zabierzów prowadziły do Brzezinki. To właśnie  w tym sołectwie odbyły się Gminne Dożynki,  które zgromadziły nie tylko rolników z całej gminy.

Czytaj więcej...

JUBILEUSZ KLUBU SPORTOWEGO ORLĘTA

17 sierpnia, 2016

JUBILEUSZ KLUBU SPORTOWEGO ORLĘTA

W sobotę 13 sierpnia br. została odprawiona w kościele w Rudawie Msza św.  z okazji jubileuszu 70 lecia  klubu sportowego Orlęta Rudawa.

Czytaj więcej...

DOBIEGŁY KOŃCA PRACE PORZĄDKOWE NA CMENTARZU

16 sierpnia, 2016

DOBIEGŁY KOŃCA PRACE PORZĄDKOWE NA CMENTARZU

Dobiegły końca  prace porządkowe na cmentarzu.

Czytaj więcej...

MATKA BOŻA ZIELNA

15 sierpnia, 2016

MATKA BOŻA ZIELNA

Tradycji stało się zadość…Parafianie z naręczami bukietów  z kwiatów, ziół wypełnili nasz kościół  w Uroczystość Matki Bożej Zielonej. 

Czytaj więcej...

POŻEGNANIE SS. IRENY I BEATY

13 sierpnia, 2016

POŻEGNANIE SS. IRENY I BEATY

W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji sióstr: Ireny i Beaty.

Czytaj więcej...

PRZYSZLI ZAŚ…

5 sierpnia, 2016

PRZYSZLI ZAŚ…

Już tradycyjnie, jak co roku na początku sierpnia, gościli u nas pielgrzymi zmierzający do Częstochowy.

Czytaj więcej...

TRWAJĄ UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KARD. FRANCISZKA MACHARSKIEGO

4 sierpnia, 2016

TRWAJĄ UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KARD. FRANCISZKA MACHARSKIEGO

Trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego 2 sierpnia br. byłego arcybiskupa metropolity krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego (1927-2016).

Czytaj więcej...

NAD KRAKOWEM ODEZWAŁ SIĘ DZWON ZYGMUNTA…

2 sierpnia, 2016

NAD KRAKOWEM ODEZWAŁ SIĘ DZWON ZYGMUNTA…

Odezwał się dzwon Zygmunta na Wawelu….. Jak zwykle królewski dzwon Zygmunta obwieszcza wielkie wydarzenia. I te radosne i smutne związane z życiem Kościoła i naszego Narodu.

Czytaj więcej...

ŚDM – PIELGRZYMI HISZPAŃSKOJĘZYCZNI W RUDAWIE…

1 sierpnia, 2016

ŚDM – PIELGRZYMI HISZPAŃSKOJĘZYCZNI W RUDAWIE…

XXXI Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) odbywały się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku. Ich hasłem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Czytaj więcej...

WSPOMNIENIA – PRYMICJE KS. BRONISŁAWA SIEKIERSKIEGO W RUDAWIE

24 lipca, 2016

WSPOMNIENIA – PRYMICJE KS. BRONISŁAWA SIEKIERSKIEGO W RUDAWIE

Prymicje Ks. Bronisława  Siekierskiego w Rudawie.

Czytaj więcej...

ŚW.ANNA – UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA 24.07.2016

24 lipca, 2016

ŚW.ANNA – UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA 24.07.2016

W sobotę wieczorną Mszą św. rozpoczęliśmy świętowanie dorocznej Uroczystości Odpustowej ku czci św. Anny Patronki. Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Krupa, redemptorysta, który głosił słowo Boże w naszej parafii. W homilii kaznodzieja zaznaczył, że ” św. Anna przypomina nam o wielkiej godności ludzkiego życia. To „ona” dała nam Maryję Oblubienicę Ducha Świętego, która zrodziła Jezusa”. W tym roku w naszą radość odpustową została wpisana radość Złotego Jubileuszu Kapłaństwa Księdza Prałata Bronisława Siekierskiego. Na Sumie odpustowej dziękował ks. Bronisław Panu Bogu za 50 lat kapłaństwa.

Czytaj więcej...

73 ROCZNICA POGROMU W RADWANOWICACH

21 lipca, 2016

73 ROCZNICA POGROMU W RADWANOWICACH

21 lipca br. minęła 73 rocznica pogromu mieszkańców Radwanowic. Z tej okazji została odprawiona Msza św. w kościele za ofiary bestialskiego mordu dokonanego na mieszkańcach Radwanowic.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE Z BŁ. KAROLEM DE FOUCAULD

15 lipca, 2016

SPOTKANIE Z BŁ. KAROLEM DE FOUCAULD

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia śmierci bł. brata Karola de Foucauld w piątek /15 lipca br./ na wieczornej Mszy św. gościliśmy w naszym kościele relikwie bł. brata Karola de Foucauldo założyciela Wspólnoty Małych Braci Jezusa.

Czytaj więcej...

PRZED BEATYFIKACJĄ KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

11 lipca, 2016

PRZED BEATYFIKACJĄ KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

11 lipca 2016 roku w parafii p.w. Wszystkich Świętych została odprawiona Msza św. w intencji Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Władysława Bukowińskiego…

Czytaj więcej...

PEREGRYNACJA SYMBOLI ŚDM

28 czerwca, 2016

PEREGRYNACJA SYMBOLI ŚDM

Niezwykłe spotkanie …. Podczas peregrynacji Symboli ŚDM w dekanacie Krzeszowice, każda z parafii miała okazję gościć te wyjątkowe Symbole w swoich kościołach. Dla młodzieży przygotowującej się do ŚDM, czas peregrynacji był bardzo ważnym etapem przygotowań duchowych do Światowych Dni Młodzieży.

Czytaj więcej...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W KOŚCIELE I W SZKOLE PODSTAWOWEJ W NIELEPICACH

24 czerwca, 2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W KOŚCIELE I W SZKOLE PODSTAWOWEJ W NIELEPICACH

Wieczorem 23 czerwca br. o godzinie 18.oo przeddzień  zakończenia roku szkolnego została odprawiona w kościele Wszystkich Świętych w Rudawie uroczysta Msza święta dziękczynna za miniony rok szkolny i katechetyczny. 

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA DZIĘKCZYNNA PO I KOMUNII ŚWIĘTEJ

4 czerwca, 2016

PIELGRZYMKA DZIĘKCZYNNA PO I KOMUNII ŚWIĘTEJ

4 czerwca br. grupa dzieci, które w tym roku przeżywały I Komunię Świętą wraz z rodzicami i ks. Mirosławem,  udała się w pielgrzymce dziękczynnej do Sanktuarium Pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i papieskiego miasta Wadowic.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA JASNĄ GÓRĘ

4 czerwca, 2016

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA JASNĄ GÓRĘ

W dniu 4 czerwca br. odbyła się IV Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca  na Jasną Górę. Przebiegała ona pod hasłem: „Bądźmy świadkami Bożego Miłosierdzia”.

Czytaj więcej...

ŻYWY RÓŻANIEC

3 czerwca, 2016

ŻYWY RÓŻANIEC

Tego jeszcze nie było w Rudawie…. Dzisiaj, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstała  w naszej parafii męska Róża Różańcowa.

Czytaj więcej...

BOŻE CIAŁO

26 maja, 2016

BOŻE CIAŁO

Dziś Pan Jezus przechadzał się ulicami naszej parafii… Jak co roku, w Uroczystość Bożego Ciała, przeszła po naszej parafii barwna procesja eucharystyczna.  

Czytaj więcej...

ŚDM- PEREGRYNACJA SYMBOLI

21 maja, 2016

ŚDM- PEREGRYNACJA SYMBOLI

Już z nami są symbole Światowych Dni Młodzieży w Krakowie…. 20 maja rozpoczęła się w diecezji krakowskiej peregrynacja Symboli ŚDM – Krzyża oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – i potrwa aż do samych wydarzeń ŚDM.

Czytaj więcej...

TRWAJĄ PRACE NA CMENTARZU

21 maja, 2016

TRWAJĄ PRACE NA CMENTARZU

Trwają prace na cmentarzu….Od pierwszych dni  maja trwają na naszym cmentarzu parafialnym prace remontowo – budowlane.

Czytaj więcej...

I KOMUNIA ŚWIĘTA

15 maja, 2016

I KOMUNIA ŚWIĘTA

Długo czekały na ten dzień dzieci, a dokładnie mówiąc trzecioklasiści, należące do naszej wspólnoty parafialnej Wszystkich Świętych w Rudawie, aż nadszedł dzień uroczystości Pierwszej Komunii Świętej /…/

Czytaj więcej...

3 MAJ…

3 maja, 2016

3 MAJ…

Pierwszy był król, potem prymas, wreszcie papież. Jan Kazimierz, kardynał Wyszyński, św. Jan Paweł II oddawali Polaków pod opiekę Maryi… 3 maja , w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski, na Jasnej Górze biskupi polscy ponowili akt zawierzenia Polski Matce Kościoła.

Czytaj więcej...

SAMOLOTEM NA BEATYFIKACJE DO KARAGANDY…

29 kwietnia, 2016

SAMOLOTEM NA BEATYFIKACJE DO KARAGANDY…

Kazachstan Beatyfikacja Ks. Władysława Bukowińskiego ASTANA – KARAGANDA – AŁMATY – TIEŃ SZAŃ – KANION CZARYŃSKI  

Czytaj więcej...

DIAKONI I KLERYCY Z WYŻSZEGO SEMINARIUM W KRAKOWIE Z WIZYTĄ W RUDAWIE

24 kwietnia, 2016

DIAKONI I KLERYCY Z WYŻSZEGO SEMINARIUM W KRAKOWIE Z WIZYTĄ W RUDAWIE

W piątą  niedzielę Wielkanocy gościliśmy w naszej parafii kleryków z  Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Czytaj więcej...

WIZYTACJA KANONICZNA PARAFII WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W RUDAWIE

22 kwietnia, 2016

WIZYTACJA KANONICZNA PARAFII WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W RUDAWIE

W dniach 16, 17 i 18 kwietnia 2016 roku w naszej parafii gościliśmy ks. bp. Jana Zająca /biskupa pomocniczego/, ponieważ w tych dniach odbywała się w Rudawie wizytacja kanoniczna.

Czytaj więcej...

TAM WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO…

14 kwietnia, 2016

TAM WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO…

    14 kwietnia – To wyjątkowy dzień dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. 1050 lat temu, dokładnie 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest razem z całym swoim dworem.

Czytaj więcej...

ODLICZAMY DNI DO BEATYFIKACJI SŁUGI BOŻEGO KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

7 kwietnia, 2016

ODLICZAMY DNI DO BEATYFIKACJI SŁUGI BOŻEGO KSIĘDZA WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

Znamy datę ogłoszenia błogosławionym Księdza Władysława  Bukowińskiego Apostoła Kazachstanu.

Czytaj więcej...

TRIDUUM PASCHALNE

28 marca, 2016

TRIDUUM PASCHALNE

W Wielki Czwartek rozpoczęliśmy świętowanie Triduum Paschalnego naszego Zbawiciela.

Czytaj więcej...

MSZA ŚWIĘTA KRZYŻMA W SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŁAGIEWNIKACH

24 marca, 2016

MSZA ŚWIĘTA KRZYŻMA W SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŁAGIEWNIKACH

Dzisiaj, w Wielki Czwartek, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia licznie zebrali się kapłani Archidiecezji Krakowskiej, aby o godzinie 10.00 wraz ze swoim arcypasterzem, Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, sprawować Mszę Św. Krzyżma.

Czytaj więcej...

„ZBAWIENIE PRZYSZŁO PRZEZ KRZYŻ…”

20 marca, 2016

„ZBAWIENIE PRZYSZŁO PRZEZ KRZYŻ…”

Tradycji stało się zadość. W minioną niedzielę Palmową, kiedy w Kościele wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, parafianie rudawscy zgromadzili się na tradycyjnej Drodze Krzyżowej w Nielepicach.

Czytaj więcej...

Z PALMAMI W DŁONIACH…

20 marca, 2016

Z PALMAMI W DŁONIACH…

Niedziela Palmowa to niezwykły dzień. Z jednej strony bardzo radosny: powitanie Jezusa wjeżdżającego w królewskim orszaku do Jerozolimy. Z drugiej strony to początek dni Jego męki.

Czytaj więcej...

DOBIEGŁY KOŃCA REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

16 marca, 2016

DOBIEGŁY KOŃCA REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W minioną  środę tj. 16 marca br.  zakończyły się  rekolekcje wielkopostne w naszej parafii.

Czytaj więcej...

KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH

13 marca, 2016

KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH

Dobre uczynki. Wystarczy jeden gest … W liście oznajmującym nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia Ojciec Święty Franciszek napisał:„Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie,jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boga i go doświadczać”.

Czytaj więcej...

TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ…

8 marca, 2016

TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ…

Tradycji stało się zadość. … Wieczorem 8 marca br. zgromadziły się Panie z naszej parafii na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet.

Czytaj więcej...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK

3 marca, 2016

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK

Spóźnione spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka pełne radości i wdzięczności.

Czytaj więcej...

BRAMY MIŁOSIERDZIA

3 marca, 2016

BRAMY MIŁOSIERDZIA

  13 grudnia 2015 roku we wszystkich katedrach oraz w wielu sanktuariach i jubileuszowych świątyniach zostały otwarte Bramy Miłosierdzia. Przez cały rok będą mogli pielgrzymować przez nie wierni, co wiązać się będzie z możliwością uzyskania odpustu. Gdzie można je znaleźć w Polsce?

Czytaj więcej...

SOLENIZANT

26 lutego, 2016

SOLENIZANT

W piątek – 26 lutego – imieniny obchodził ksiądz Mirosław Cupek wikariusz naszej parafii.

Czytaj więcej...

XXIV ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

11 lutego, 2016

XXIV ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Matka Boża z Lourdes zgromadziła chorych w kościele…

Czytaj więcej...

OSTATKI…

4 lutego, 2016

OSTATKI…

…To już naprawdę koniec…. Ostatnie spotkanie kolędowe w parafii Wszystkich Świętych w Rudawie przeszło do historii. Tym razem na plebanii spotkali się nauczyciele na opłatkowo – kolędowym spotkaniu.

Czytaj więcej...

BLASK GROMNIC ROZŚWIETLIŁ KOŚCIÓŁ W RUDAWIE…

2 lutego, 2016

BLASK GROMNIC ROZŚWIETLIŁ KOŚCIÓŁ W RUDAWIE…

Drugiego lutego br. w święto Matki Bożej Gromnicznej dzieci z klasy trzeciej Szkoły  Podstawowej odnowiły na wieczornej mszy św.  w obecności swoich rodziców przyrzeczenia chrzcielne w ramach liturgicznego przygotowania do Pierwszej Komunii świętej.

Czytaj więcej...

KONIEC ROKU ŻYCIA KONSEKROWANEGO

2 lutego, 2016

KONIEC ROKU ŻYCIA KONSEKROWANEGO

 W uroczystość  Ofiarowania Pańskiego 2016 roku  zakończył się  w Kościele ogłoszony przez papieża Franciszka na początku Adwentu 2014 Rok Życia Konsekrowanego.

Czytaj więcej...

WIECZÓR KOLĘD

31 stycznia, 2016

WIECZÓR KOLĘD

Kto śpiewa ten dwa razy się modli (św. Augustyn) W ostatnią niedzielę stycznia br. na sali na organistówce odbył się wieczór kolęd zorganizowany przez Pana Piotra Być, organistę. Wzięło w nim udział wiele osób, które nie tylko chciały posłuchać wykonania kolęd i pastorałek, ale także swoim śpiewem uwielbiać Boga. Dopisała także publiczność.

Czytaj więcej...

PIERWSZE URODZINY KLUBU SENIORA Z RUDAWY…

21 stycznia, 2016

PIERWSZE URODZINY KLUBU SENIORA Z RUDAWY…

W dzień świętej Agnieszki, kiedy modlimy się za nasze kochane babcie, odbyło się na „organistówce” spotkanie Klubu Seniora z Rudawy. A okazja była nie byle jaka… pierwsza rocznica powstania wyżej wymienionego klubu.

Czytaj więcej...

I PO KOLĘDOWANIU NA PLEBANII…

17 stycznia, 2016

I PO KOLĘDOWANIU NA PLEBANII…

17.01.2016r. w niedzielę rozpoczynającą w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan,  odbył się na plebanii  opłatek dla grup modlitewnych naszej parafii.

Czytaj więcej...

PRZYBIEŻELI DO RUDAWY ZAKOLĘDOWAĆ…

17 stycznia, 2016

PRZYBIEŻELI DO RUDAWY ZAKOLĘDOWAĆ…

W niedzielę  17 stycznia br. zawitał do naszej parafii  chór „Akord” z Krzeszowic. Przywędrowali z  kolędą  jak trzej królowie.

Czytaj więcej...

DZIEŃ SENIORA W BRZEZINCE…

16 stycznia, 2016

DZIEŃ SENIORA W BRZEZINCE…

Cóż to był za dzień? Takich tłumów jeszcze Brzezinka nie widziała. Stara remiza Brzezinki wypełniła się  Seniorami z tutejszej miejscowości.  Radny Jan Szczepański – sołtys Brzezinki zaprosił czcigodnych seniorów Brzezinki na okolicznościowe spotkanie z okazji przypadającego w przyszłym tygodniu Dnia Babci i Dziadka.

Czytaj więcej...

KOLĘDOWANIE Z GRUDNIOWĄ NIESPODZIANKĄ

10 stycznia, 2016

KOLĘDOWANIE Z GRUDNIOWĄ NIESPODZIANKĄ

Dnia 10 stycznia  wolontariusze Grudniowej Niespodzianki zorganizowali spotkanie podsumowujące grudniową akcję, której głównym celem była pomoc Rodzinom potrzebującym z terenu gminy Zabierzów przed świętami Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA… W MŁYNCE

10 stycznia, 2016

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA… W MŁYNCE

10.01.2016r.  popołudniu w niedzielę Chrztu Pańskiego, nad Młynką unosił się śpiew kolęd i pastorałek. Donośny śpiew rozśpiewanych mieszkańców budził Młynkę z popołudniowej drzemki. To właśnie  oni spotkali się przy wspólnym stole aby  podtrzymać piękną tradycję rodzinnego kolędowania, przekazać ją młodszemu pokoleniu jak również zacieśnić lokalną wspólnotę .

Czytaj więcej...

DOMOWY KOŚCIÓŁ – MSZA W BRZEZINCE

9 stycznia, 2016

DOMOWY KOŚCIÓŁ – MSZA W BRZEZINCE

09 stycznia 2016 r. (sobota) w kaplicy w Brzezince została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył  ksiądz Mirosław Cupek. Msza święta zakończyła  etap pilotowania naszego kręgu Domowego Kościoła. Tym samym  nasz krąg  zyskał samodzielność i pragnie się włączyć w życie  Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło -Życie i formować  się  według jego zasad. Na znak tej decyzji przyjęliśmy zapaloną świecę – symbol Chrystusa z rąk  Pary Rejonowej IV rejonu. Parą  Animatorską naszego  kręgu zostali wybrani Agnieszka i Władysław Nęcka. Prosimy o modlitwę. Chwała  Panu.          

Czytaj więcej...

W KOCHANOWIE NA OPŁATKU …

8 stycznia, 2016

W KOCHANOWIE NA OPŁATKU …

„W żłobie leży któż pobieży kolędować małemu….”. 8 stycznia w kawiarni Kochanów odbył się długo oczekiwany opłatek dla tamtejszych seniorów.  Po raz pierwszy za sprawą sołtysa pana Mariusza Koźbiał uczestniczyli  oni w spotkaniu opłatkowym.

Czytaj więcej...

WĘDRUJĄCE DZIECI…

6 stycznia, 2016

WĘDRUJĄCE DZIECI…

6.01.2016r.  w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami miast, miasteczek, wsi w niemal każdej parafii w Polsce przeszły  Orszaki Trzech Króli. Przemarsz barwnych korowodów  poprzedzał Mszę Świętą  sprawowaną w Święto Trzech Króli.

Czytaj więcej...

„CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA” – SŁOWO NA ROK 2016

1 stycznia, 2016

„CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA” – SŁOWO NA ROK 2016

„Czas ucieka, wieczność czeka”. Popatrzmy na nasze zegarki. Za kilka godzin wybije  północ. Rozpocznie się nowy Rok Pański 2016. Za niespełna kilka godzin oczy całego świata, – jak nigdy – śledzić będą ruchy wskazówki zegara, by uchwycić ten szczególny moment. Nowy Rok. Warto zatem w ten ostatni wieczór Starego Roku, spojrzeć na dar, jakim jest dla nas czas. Czym jest czas? „Dopóki mnie nikt nie pyta – wiem. Gdy mnie ktoś zapyta – nie wiem” – mówił wielki doktor Kościoła św. Augustyn. Fizycy mówią, że z ich punktu widzenia czas nie płynie – tylko nam się tak wydaje. Jest rzeczą oczywistą, że czas ma swoje różne znaczenia, definicje, czy określenia. Pięknie kiedyś o czasie wyraził się Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Powiedział, że „czas to miłość”. Myślę, że to jest najpiękniejsza definicja czasu a zarazem najbardziej właściwa miara ludzkiego życia. Zostawmy zatem pytanie: co to jest czas? A pochylmy się nad innym pytaniem. Pytaniem o wiele ważniejszym dla nas: „co zrobić z tym darem Boga, aby go wygrać, więcej aby zamienić na wieczność? Idąc myślą Prymasa Tysiąclecia odpowiedź nasuwa się sama: trzeba go zamienić na miłość. Nic więcej i aż tyle… Stojąc dzisiaj przed Bogiem mamy dokonać bilansu tego kończącego się roku. Co dokonało się w naszym życiu osobistym i całej wspólnoty parafialnej. Taki bilans robi się zwykle z pewną ciekawością, jak on wypadnie, ale i też z obawą, czy przypadkiem nie ujawni on „manka”. Pomocą w tym rocznym sprawozdaniu niech służą nam księgi metrykalne. Co mówi zatem księga urodzonych i ochrzczonych? W…

Czytaj więcej...

OSTATNI DZIEŃ ROKU PAŃSKIEGO 2015 – CZAS PODSUMOWANIA

31 grudnia, 2015

OSTATNI DZIEŃ ROKU PAŃSKIEGO 2015  – CZAS PODSUMOWANIA

Rok Pański 2015 przeszedł do historii. Z wybiciem godziny 24 na zegarze, czas starego roku 2015 dobiegł końca … . Zamknął swą historię pieczęcią wieczności. Stanął przed Bogiem. A nam pozostało witać nowy czas, nowy dar miłosiernego Boga.

Czytaj więcej...

JUBILEUSZ MAŁŻEŃSKI

27 grudnia, 2015

JUBILEUSZ MAŁŻEŃSKI

“Ciężar tych złotych obrączek, /które nosicie na swoich palcach/ … to nie ciężar metalu, ale ciężar właściwy człowieka, każdego z Was osobno i razem obojga”. /Karol Wojtyła – Przed sklepem jubilera/ Dzisiejszy dzień, w święto Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie zapewne zostanie zapamiętany na długo. Do parafialnego kościoła przybieżeli czcigodni Jubilaci, którzy w tym roku świętowali “złoty jubileusz” małżeństwa. Przybyli, jak pasterze do stajenki betlejemskiej, aby w darze Nowonarodzonemu Zbawicielowi złożyć 50 lat wspólnego życia małżeńskiego. Uczynili to w czasie Eucharystii. A dostojnych Jubilatów było wyjątkowo dużo w tym roku . Aż 11 par małżeńskich w parafii.Czcigodni Jubilaci nie kryli swojego wzruszenia, szczególnie wtedy, gdy odnawiali przysięgę małżeńską. Popłynęły niektórym Jubilatom łzy radości…. Powróciły wspomnienie… i to sakramentalne “tak” wypowiedziane pięćdziesiąt lat temu. Zgromadzeni w kościele goście, przyjaciele, parafianie gromkimi oklaskami pogratulowali Jubilatom odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. “Pół wieku minęło jak jeden dzień… wspomniał w słowie – ksiądz Proboszcz …. Nie każdemu jest dane, aby po pięćdziesięciu  latach mógł myślami wrócić do tamtych młodzieńczych lat, by obchodzić “złote gody”. Naszym Jubilatom życie tego nie poskąpiło. I należą Wam się gratulacje”. Życzymy naszym czcigodnym Jubilatom dalszych jubileuszów…. i pogodnej jesieni życia.

Czytaj więcej...

WYCZEKIWANY JUBILEUSZ….

26 grudnia, 2015

WYCZEKIWANY JUBILEUSZ….

„Przybieżeli do Betlejem pasterze….” Dzisiaj w drugi dzień świąteczny, kiedy wspominamy w kościele świętego Szczepana, pierwszego męczennika, gościliśmy Księdza Prałata Bronisława Siekierskiego z Olsztyna.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

25 grudnia, 2015

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

„Boże Narodzenie jest po to, by uczyć się miłości „ Ks. J. Twardowski

Czytaj więcej...

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

24 grudnia, 2015

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Wszystkim Parafianom i Gościom przebywającym w naszej wspólnocie parafialnej z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego składamy najserdeczniejsze życzenia: radości i pokoju płynących z przyjścia na świat Chrystusa, głębokiego wniknięcia w tajemnicę Wcielenia, w której w sposób szczególny objawiło się Boże Miłosierdzie. A Nowy Rok 2016 przeżywany jako Rok Miłosierdzia, niech przyniesie dobre owoce dla każdego z nas i całego świata. Życzą Wasi duszpasterze.

Czytaj więcej...

WIGILIJNO- OPŁATKOWE SPOTKANIE W NIELEPICACH

22 grudnia, 2015

WIGILIJNO- OPŁATKOWE SPOTKANIE W NIELEPICACH

22.12. w Szkole Podstawowej w Nielepicach odbyły się wigilie klasowe dzieci z nauczycielami. Zanim dzieci zasiadły do klasowego wigilijnego stołu i przełamały się opłatkiem , uczestniczyły w jasełkach szkolnych.

Czytaj więcej...

BLIŻEJ BEATYFIAKCJI APOSTOŁA KAZACHSTANU

14 grudnia, 2015

BLIŻEJ BEATYFIAKCJI APOSTOŁA KAZACHSTANU

Wśród 17 zatwierdzonych wczoraj przez Papieża dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jeden dotyczy sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego.

Czytaj więcej...

CZWARTY WIELKI FINAŁ GRUDNIOWEJ NIESPODZIANKI

10 grudnia, 2015

CZWARTY WIELKI FINAŁ GRUDNIOWEJ NIESPODZIANKI

W imieniu wszystkich obdarowanych Rodzin, pragniemy złożyć Państwu serdeczne podziękowania. Kolejny już raz pokazaliście nam, jak wielkie macie serca. Dziękujemy za to, że los innych nie jest Wam obojętny.

Czytaj więcej...

ROK MIŁOSIERDZIA

8 grudnia, 2015

ROK MIŁOSIERDZIA

„Miłosierni jak Ojciec …” Papież Franciszek ustanowił w całym Kościele katolickim Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Jego obchody rozpoczęły się 8 grudnia tego roku, a zakończą 20 listopada 2016 roku. Przez cały ten okres będziemy kontemplować tajemnicę miłosierdzia Bożego.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

6 grudnia, 2015

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

„Święty Mikołaju prosimy Cię …” 6 grudnia to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Tego dnia po Mszy św. o godzinie 11.00 zawitał do naszego kościoła Święty Mikołaj.

Czytaj więcej...

KS. WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI

3 grudnia, 2015

KS. WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI

„Święci są po to, aby nas zawstydzić …” św. Jan Paweł II Dnia 3 grudnia wieczorem została odprawiona Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Księdza Władysława Bukowińskiego w 41 rocznicę Jego śmierci. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. dr Andrzej Scąber, zaangażowany w proces beatyfikacyjny. W homilii ksiądz Andrzej przybliżył sylwetkę tego wspaniałego kapłana i wielkiego Polaka. Na zakończenie Mszy św. ksiądz Proboszcz dziękując wszystkim, wyraził wdzięczność i radość, że będziemy mieć w naszym gronie świętego. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to powód do dumy ale i obowiązek do jeszcze większej i gorliwszej modlitwy w parafii i w każdej rodzinie.

Czytaj więcej...

JUBILEUSZ 50 – LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

2 grudnia, 2015

JUBILEUSZ 50 – LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

„Iść przez życie razem, trzymając się za ręce …” 2 grudnia 34 pary małżeńskie z terenu gminy Zabierzów ( w tym 13 z naszej parafii) obchodziły jubileusz 50 – lecia pożycia małżeńskiego „Złote Gody”. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele parafialnym św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie. Małżonkowie dziękowali Bogu za kilkadziesiąt lat wspólnego życia, za wszystkie radości i troski. Wójt gminy odznaczyła Jubilatów medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP. Okazją do licznych wspomnień było spotkanie przy stole na uroczystym obiedzie. Wszystkim Małżonkom życzymy dalszych jubileuszów !!!

Czytaj więcej...

14 NOWYCH MINISTRANTÓW

22 listopada, 2015

14 NOWYCH MINISTRANTÓW

22 listopada na Mszy św. o godzinie 11.00 nastąpiło uroczyste przyjęcie czternastu chłopców do grona Liturgicznej Służby Ołtarza. Kandydaci podczas przygotowań poznali konkretne zachowania związane z posługą przy ołtarzu jak również swoje zadania i obowiązki. Uroczystego obrzędu dokonał Ks. Proboszcz na prośbę Ks. Mirosława. Kapłani symbolicznie założyli ministrantom pelerynki. Gratulujemy nowym ministrantom i życzymy gorliwości w pełnieniu służby przy ołtarzu Pana Jezusa.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada, 2015

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Ojczyzno ma …” 11 listopada o godzinie 9.30 została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze AK, strażacy, dzieci i młodzież ze szkół, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni Parafianie. W okolicznościowym kazaniu ks. dr Szymon Janiczek z Krakowa przypomniał o konieczności pamiętania i uczestniczenia w ważnych wydarzeniach naszej Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”. Na cmentarzu przy grobie Nieznanego Żołnierza odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE Z PANEM PIOTREM

4 listopada, 2015

SPOTKANIE Z PANEM PIOTREM

Być organistą tutejszej parafii p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie W ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi z Rudawy odbyło się 4 listopada 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Rudawie spotkanie z Panem Piotrem Być organistą tutejszej parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie. Wieczór poezji śpiewanej odsłonił nam nowy rys pana Piotra, do tej pory nieznany, jako barda poezji śpiewanej i tworzonej przez samego autora. W klimacie Zaduszek słuchaliśmy poezji o urokach piękna gór w Bieszczadach. Autor wykonywanych tekstów przeplatał śpiew własnymi wspomnieniami z bieszczadzkich wędrówek. Owacją na stojąco i gromkimi brawami zakończyło się spotkanie…

Czytaj więcej...

ODPUST WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada, 2015

ODPUST WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Szczęśliwi, błogosławieni, którzy są w Panu …” 31 października w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych została odprawiona uroczysta Msza święta z okazji odpustu parafialnego. Słowo Boże wygłosił ks. Mateusz Hosaja Prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Przypomniał, że święci są naszymi przyjaciółmi w niebie. Na zakończenie ks. Proboszcz zachęcił by, to najważniejsze, dzisiaj słowo – „błogosławieni” było na naszych ustach i w naszym sercu. Po Mszy świętej przy dźwiękach dzwonów odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła oznajmiając wszem, że rozpoczęły się uroczystości odpustowe w Rudawie.

Czytaj więcej...

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

3 października, 2015

PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Dnia 3 października,  odbyła się VI pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej do Łagiewnik. Rozpoczęła się w sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 9.30. Po modlitwie przy relikwiach świętego Papieża pielgrzymi przeszli Drogą Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie o godz. 12.00 została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jana Zająca. Pielgrzymka miała miejsce w przeddzień rozpoczęcia Synodu Biskupów w Rzymie poświęconego tematyce rodziny. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Różaniec umacnia rodzinę”. We wspólnej modlitwie wzięli udział zelatorzy pełniący tę zaszczytną funkcje 25 lat i dłużej. Otrzymali  z tej okazji  list dziękczynny metropolity krakowskiego, Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, za wieloletnią posługę.  Z naszej parafii w pielgrzymce uczestniczyły 22 osoby/panie/

Czytaj więcej...

PACYFIKACJA RADWANOWIC

21 lipca, 2015

PACYFIKACJA RADWANOWIC

„Słodko i zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę” Horacy W dniu 21 lipca została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Radwanowic. Uczestniczyli w niej rodziny ofiar, przedstawiciele Urzędu Gminy Zabierzów, samorządowcy oraz mieszkańcy parafii. Słowa powitania na bazie sentencji Horacego skierował do zebranych ks. proboszcz Andrzej Badura. Okolicznościową homilię ze śpiewem pieśni maryjnej wygłosił ojciec Maciej Sadowski – redemptorysta. Podczas modlitwy na cmentarzu wymieniono imiona i nazwiska wszystkich ofiar pacyfikacji w Radwanowicach. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Czytaj więcej...

KS. WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI – APOSTOŁ KAZACHSTANU

18 lipca, 2015

KS. WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI – APOSTOŁ KAZACHSTANU

„Wszędzie gdzie byłem, widziałem głęboką celowość tego, że tam właśnie byłem” 12 lipca w kościele parafialnym została odprawiona Msza św. w intencji ks. Władysława Bukowińskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Nowak postulator procesu beatyfikacyjnego. Ks. Jan ofiarował naszej parafii książkę „Positio” zawierającą świadectwa o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Władysława. Jest ona dowodem na heroiczność cnót kapłana. Zaś, 18 lipca odprawiono Mszę św. w Pisarach, w tak zwanym Lamusie. To właśnie w tutejszym majątku pracował jako ekonom, ojciec ks. Bukowińskiego. W homilii ks. Palmowski, proboszcz z Morawicy powiedział, że dla współczesnych ks. Władysław Bukowiński może być wzorem zaufania Panu Bogu oraz postawy pełnej odwagi, pokoju i godności, zwłaszcza w warunkach, w jakich przyszło mu żyć.

Czytaj więcej...

PRYMICJE KSIĘDZA GRZEGORZA WĄCHALA

31 maja, 2015

PRYMICJE KSIĘDZA GRZEGORZA WĄCHALA

W sobotę 30 maja ks. Grzegorz Wąchol otrzymał z rąk jego Eminencji ks. Kardynała Stanisława Dziwisza święcenia prezbiteratu w Katedrze na Wawelu. Na uroczystość oprócz rodziny przybyli również przedstawiciele parafii. Dzień później, w niedzielę o godzinie 11.30 odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą w kościele parafialnym. Po błogosławieństwie rodziców w domu, w Niegoszowicach ks. Grzegorz przybył na plebanię, z której wychodził w uroczystej procesji do kościoła. Neoprezbitera serdecznie powitał ks. Proboszcz. Przedstawiciele parafii złożyli ks. Prymicjantowi okolicznościowe życzenia. Ks. Grzegorz podziękował Bogu i wszystkim osobom, które wspierały go na drodze do kapłaństwa. Zapewnił o modlitwie i o taką również prosił. Po Mszy św. nowy kapłan udzielił prymicyjnego błogosławieństwa wszystkim zebranym i rozdawał pamiątkowe obrazki.

Czytaj więcej...

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

17 maja, 2015

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

„ Już gościsz Jezu w sercu mym …” W niedzielę 17 maja dzieci z klas III szkoły podstawowej przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do swoich serc. To sposobność do wielkiej radości. Wraz ze swoimi rodzicami, chrzestnymi i rodzinami w pełni uczestniczyły we Mszy świętej. Przygotowały czytania, psalm, modlitwę wiernych, śpiew. Wzięły udział w procesji z darami. Dla wszystkich dzieci komunijnych ta niedziela była wyjątkowa. I niech taka pozostanie na długo. W ciągu Białego Tygodnia wszystkie dzieci uczestniczyły w Eucharystii i Nabożeństwie Majowym.

Czytaj więcej...

NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ…

15 kwietnia, 2015

NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ…

 W środę 15 kwietnia 2015 roku po drugiej niedzieli Wielkanocy ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Ksiądz Kardynał uroczyście wprowadził do kościoła relikwie św. Jana Pawła II, które zostały ofiarowane naszej parafii. Na zakończenie Eucharystii został poświęcony Obraz św. Jana Pawła II namalowany przez malarkę Halinę Wasyl z Radziszowa.

Czytaj więcej...

POGRZEB KSIĘDZA KANONIKA STEFANA KULKI

28 lutego, 2015

POGRZEB KSIĘDZA KANONIKA STEFANA KULKI

28 lutego została odprawiona Msza święta pogrzebowa za śp. Księdza Kanonika Stefana Kulkę. Uroczystością przewodniczył abp Wojciech Ziemba metropolita warmiński wraz z ks. proboszczem Andrzejem Badurą, ks. prałatem Bronisławem Siekierskim, kapłanami dekanatu krzeszowickiego i rodakami. W homilii ks. Arcybiskup przypomniał krótko życiorys zmarłego. Na zakończenie Eucharystii wspomnieniami podzielili się krewni i parafianie. Księdza Kulkę żegnał w tym dniu kościół pełen wiernych. Został on pochowany w grobowcu na cmentarzu parafialnym.

Czytaj więcej...

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

22 lutego, 2015

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

„W cierpieniu iść z Jezusem, podając mu ręce” 22 lutego obchodziliśmy wspomnienie NMP z Lourdes, a więc kolejny Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 roku. Z tej racji została odprawiona Msza Święta dla chorych z naszej parafii, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Badura. W homilii przybliżył zgromadzonym tajemnicę cierpienia. Udzielił wiernym sakramentu namaszczenia chorych, który jest umocnieniem i nadzieją, że Chrystus, któremu ufają, obdarzy ich zdrowiem i potrzebnymi łaskami. Po mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na plebanię na herbatę i ciasto przygotowane przez panie z zespołu charytatywnego.

Czytaj więcej...

RENOWACJA OBRAZU

5 lutego, 2015

RENOWACJA OBRAZU

„Wejdź jasną zorzą do włości Radwana …” 5 lutego po porannej Mszy świętej został wyjęty obraz Matki Bożej z ołtarza głównego w celu renowacji. Przewieziono go do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace renowacyjne i konserwatorskie prowadzono pod kierunkiem prof. Małgorzaty Gawłowskiej. 13 lutego ks. proboszcz Andrzej Badura przywiózł ten najcenniejszy skarb. Obraz nabrał pięknego wyglądu. Twarz Pana Jezusa rozjaśniała nową świeżością. Parafianie nie kryli radości. Po dziewięciu dniach nieobecności, Maryja znów mogła na nas patrzeć ze swoją matczyną troską. Wierni głośno odśpiewali „O Maryjo witam Cię …” Obraz jest jednym z nielicznych zachowanych ze Szkoły Krakowskiej. Liczy już prawie 600 lat. To powód do dumy ale i nieustannej troski.

Czytaj więcej...

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI BEATYFIKACJI

3 stycznia, 2015

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI BEATYFIKACJI

Została odprawiona Msza święta w intencji Sługi Bożego Księdza Władysława Bukowińskiego z okazji Jego 110 rocznicy urodzin. W czasie Mszy Świętej okolicznościową homilię wygłosił ks. Tadeusz Zaleski z Radwanowic. Zwracając uwagę, iż był on niezłomnym świadkiem Chrystusa, który poznał piekło wojny, łagrów i komunizmu. Wśród gości była obecna p. Elżbieta Burtan – Wójt Gminy Zabierzów.

Czytaj więcej...

ZŁOTY JUBILEUSZ KS.KANONIKA LUDWIKA WĄCHALA

1 listopada, 2014

ZŁOTY JUBILEUSZ KS.KANONIKA LUDWIKA WĄCHALA

Ks. Kanonik Ludwik Wąchal emerytowany proboszcz Parafii M B Częstochowskiej w Dzianiuszu jest najstarszym kapłanem pochodzącym z parafii Rudawa.

Czytaj więcej...

MSZA ŚWIĘTA W LAMUSIE

11 lipca, 2014

MSZA ŚWIĘTA W LAMUSIE

Została odprawiona po raz pierwszy, Msza Święta w Lamusie, w Pisarach w intencji ks. Władysława Bukowińskiego. Eucharystię sprawowali ks. proboszcz Andrzej Badura i ks. Jan Nowak. W homilii ksiadz postulator procesu beatyfikacyjnego przypomniał sylwetkę ks. Władysława zwracając szczególną uwagę na jego związek z rudawską parafią. Wiara w Bożą Opatrzność pozwoliła mu przejść przez życie z podniesioną głową i wlewać nadzieję w serca tych, którzy nadziei już nie mieli.

Czytaj więcej...

BIERZMOWANIE 2014

6 czerwca, 2014

BIERZMOWANIE 2014

„O Stworzycielu Duchu przyjdź …”     Dnia 6 czerwca 2014 r młodzież z klasy III Gimnazjum w Rudawie przyjęła sakrament bierzmowania. W zastępstwie księdza biskupa Jana Zająca udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej ksiądz Infułat Maciej Dyduch. Darami Ducha Świętego zostało umocnionych 44 młodych ludzi z naszej parafii. Oby byli czytelnymi świadkami Zmartwychwstałego Pana ….

Czytaj więcej...

PRZYBYLI MISJONARZE DO RUDAWY…

28 kwietnia, 2013

PRZYBYLI MISJONARZE DO RUDAWY…

W dniach 20 – 28 kwietnia 2013 r. parafia Wszystkich Świętych w Rudawie przeżyła Misje święte. Misje święte prowadzili ojcowie ze Zgromadzenia Księży Oblatów NMP. Przez cały tydzień nasz kościół, a także  drogi naszej parafii rozbrzmiewały śpiewem i modlitwą. Odnowiony Krzyż misyjny przy kościele przypomina o tym wielkim wydarzeniu w naszej wspólnocie parafialnej.

Czytaj więcej...

PEREGRYNACJA OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO W DIECEZJI

9 grudnia, 2012

PEREGRYNACJA OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO W DIECEZJI

W niedzielę 9 grudnia 2012 roku przed 17.oo bicie dzwonów a także głos syren strażackich obwieściły przybycie cudownego Obrazu Jezusa Miłosiernego do Rudawskiej parafii. Wraz z Obrazem Miłosiernego przybyły relikwie św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

Czytaj więcej...

WYSTAWA „ŚLADAMI KS. BUKOWIŃSKIEGO”

28 października, 2012

WYSTAWA „ŚLADAMI KS. BUKOWIŃSKIEGO”

W Bibliotece Publicznej w Rudawie została otwarta wystawa pt. „Śladami Księdza Władysława Bukowińskiego”.

Czytaj więcej...

MSZA W INTENCJI BEATYFIKACJI KS. BUKOWIŃSKIEGO

12 lipca, 2011

MSZA W INTENCJI BEATYFIKACJI KS. BUKOWIŃSKIEGO

Została odprawiona Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Księdza Władysława Bukowińskiego.

Czytaj więcej...