W sobotę 3 marca br. w Nielepicach odbyła się okolicznościowa wieczornica patriotyczna z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie Szkoły Podstawowej  im. Bohaterów Westerplatte w Nielepicach przygotowali okolicznościowy program artystyczny.  Akademię poprzedził przemarsz dzieci na Skwer Pileckiego i zapalenie zniczy.  Swoją obecnością zaszczycił uroczystość Pan Wojewoda Krakowski Piotr Ćwik a także radni Gminy Zabierzów , goście z Krakowa. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r. Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.                                                                                                       Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały pogodzić się ze zmianami politycznymi. W walkach zginęło ponad osiem i pół tysiąca żołnierzy podziemia, pięć tysięcy skazano na karę śmierci.

Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tys. osób.                                                            Ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim 21 października 1963 r.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: