TRIDUUM PASCHALNE

Jest to wyjątkowy okres w kalendarzu liturgicznym. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, od Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej na pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.

W Wielki Piątek wspomina się mękę i śmierć krzyżową Jezusa Chrystusa. Jest to jedyny dzień w ciągu roku, kiedy w Kościele nie sprawuje się Eucharystii.

Wielka Sobota to czas oczekiwania na zmartwychwstanie Zbawiciela. W tym dniu wierni przychodzą do południa do kościoła z koszyczkami, aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Po zmroku celebruje się Liturgię Paschalną. Składa się na nią: poświęcenie ognia, zapalenie Paschału, śpiew Exultetu, rozbudowana liturgia Słowa, wyznanie wiary, litania do Wszystkich Świętych, poświęcenie wody chrzcielnej i pokropienie nią ludzi oraz liturgia eucharystyczna.

W poranek wielkanocny ma miejsce uroczysta procesja rezurekcyjna. Kapłan niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem wraz z przybyłym do kościoła Ludem Bożym, przy biciu dzwonów, okrąża świątynię trzy razy. Triduum Sacrum kończy się uroczystymi Nieszporami śpiewanymi popołudniu w Niedzielę Wielkanocną.

W naszej parafii Msza Święta Wieczerzy Pańskiej była sprawowana o godzinie 18.00. Przewodniczył jej Ksiądz proboszcz Andrzej Badura. W okolicznościowej homilii ks. Mirosław Cupek zwrócił uwagę, że wielcy tego świata przeminęli, podczas gdy w Kościele Chrystus wciąż jest obecny w swoim Słowie, a przede wszystkim pod postaciami chleba i wina. Kaznodzieja podkreślił, że konsekrowana hostia jest prawdziwym Ciałem Jezusa Chrystusa. Na zakończenie Eucharystii, przed przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, delegacje wiernych złożyły życzenia swoim duszpasterzom. Przypomnieli im, jak wielkiej dostąpili łaski od Boga, że zostali wybrani do posługi udzielania sakramentów świętych. Obiecali, że codziennie będą się modlić za kapłanów, wypraszając dla nich potrzebne łaski.

W Wielki Piątek liturgię prowadził ksiądz Mirosław. Rozpoczęła się od uniżenia przed Bogiem – prezbiter leżał krzyżem przed ołtarzem. Dalej, kapłani odczytali opis Męki Pańskiej wg św. Jana. W homilii ks. Krzysztof Jobda powiedział, że w liturgii wielkopiątkowej Kościół wspomina największą zbrodnię w dziejach ludzkości – zabicie Syna Bożego. Zauważył, że od tego dnia krzyż Chrystusa nabrał nowej wartości – przestał być znakiem hańby, a stał się symbolem miłości Boga do człowieka. Po kazaniu przedstawionych zostało Bogu 10 wezwań modlitewnych. Po nich nastąpiła adoracja krzyża, a następnie udzielono wiernym Komunii Świętej. Liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Tu księża i wierni odmówili koronkę do miłosierdzia Bożego, w ramach nowenny przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. Po przejściu kapłanów do zakrystii, wartę przy grobie Bożym rozpoczęli strażacy z OSP Rudawa.

W Wielką Sobotę o 18.00 zaczęła się liturgia Paschalna. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Jobda. Jest ona najbardziej rozbudowaną celebracją w ciągu całego roku liturgicznego.

Procesję rezurekcyjną przeżywaliśmy w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 6.00. Przy wchodzącym słońcu i przy biciu dzwonów oznajmiono wszem i wobec iż Chrystus zmartwychwstał. Msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego odprawiana o świcie zgromadziła licznie przybyłych wiernych, w tym także osoby spoza parafii. Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że Ewangelia tego dnia naznaczona jest dynamizmem, kobiet, uczniów i samego Chrystusa, który skrócił swój pobyt w grobie do 1,5 doby. Pytał, czy świadectwo Jezusa zmartwychwstałego nie byłoby mocniejsze, gdyby ukazał się Piłatowi i arcykapłanom? Zaznaczył, że Chrystus, nikogo nie zmusza do wiary, pozostaje ona wolną decyzją człowieka.

Świętowanie Triduum Paschalnego zakończyły II Nieszpory Niedzieli Wielkanocnej odśpiewane o 17.30.

 

 

 

 

 

 

 

 

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: