„Sursum corda! Kraków pożegnał ks. kard. Stanisława Dziwisza

W sobotę (wspomnienie św. Agnieszki) tj. 21 stycznia 2017 r. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna za jedenastoletnią posługę odchodzącego metropolity krakowskiego ks. kardynał Stanisława Dziwisza.

Zabierając głos, jeszcze przed Eucharystią, kardynał Dziwisz wyznał, że papież Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie. „Zdawałem sobie zawsze sprawę, że w ponad tysiącletnich dziejach Kościoła krakowskiego przewodziło mu wielu wielkich i świętych biskupów. 27 sierpnia 2005 roku przyjąłem to cenne dziedzictwo z rąk śp. kard. Franciszka Macharskiego. Pierwszy raz dziś wyznam, że Jan Paweł II przewidywał moją służbę w Krakowie, o czym rozmawiał z kard. Franciszkiem, który mi to powtórzył. Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka”.

Ksiądz kardynał wyraził też wdzięczność wszystkim członkom Kościoła krakowskiego, wspólnotom i środowiskom, władzom rządowym i samorządowym. W homilii ksiądz prof. Edward Stanek powiedział m.in. o odchodzącym kardynale: „Był prawą św. Jana Pawła II ręką tak wtedy, gdy przygotowywano dokumenty, jak i wtedy, gdy układał w plecaku kanapki, termos z herbatą, skarpety na zmianę, gdy udawali się na narty lub spacer”.

W krakowskich uroczystościach wzięli udział premier Beata Szydło a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP.

„Sursum corda! W górę serca”.