23 stycznia 2017 roku w poniedziałek wieczorem do Domu Arcybiskupów Krakowskich przybył nowy metropolita archidiecezji krakowskiej abp. Marek Jędraszewski. Swój pobyt na ul. Franciszkańskiej 3 nowy metropolita rozpoczął od chwili cichej modlitwy w biskupiej kaplicy.
Następnie abp. Jędraszewski spotkał się z pracownikami kurii. Metropolitę powitał biskup pomocniczy Jan Szkodoń, który życzył hierarsze, by czuł się w Krakowie jak u siebie.
W środę abp. Jędraszewski spotkał się oficjalnie z władzami Krakowa – prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim, wojewodą małopolskim Józefem Pilchem i marszałkiem województwa Jackiem Krupą.
W tym samym dniu w Domu Arcybiskupów krakowskich odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył nowy metropolita wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. „Jeden następuje po drugim. Kościół trwa, ludzie się zmieniają” – mówił kard. Stanisław Dziwisz dziennikarzom podczas konferencji prasowej. „Myślę, że abp Jędraszewski pokocha naszą archidiecezję” – dodał odchodzący metropolita. Kard. Stanisław Dziwisz w obecności dziennikarzy przekazał swojemu następcy krzyż pektoralny kardynał Sapiehy. Legendarny Książę Niezłomny otrzymał go w Rzymie z rąk papieża Piusa X. Następnie krzyż ten był przekazywany kolejnym arcybiskupom krakowskim.
„Dar, który przed chwilą otrzymałem, budzi wielkie wzruszenie. Nigdy sobie nie wyobrażałem, że będę go kiedykolwiek nosił” – wyznał abp Jędraszewski.