Jest pierwsza sobota miesiąca, dzień szczególnie poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi, a zarazem czerwiec, miesiąc Serca Jezusowego, i wigilia Zesłania Ducha Świętego. W tym wyjątkowym dniu odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy,  która odbyła się pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja”. Bogu niech będą dzięki za piękną pogodę. Uczestniczy pielgrzymki kąpali się w skarze słońca. Wśród wielotysięcznego tłumu zgromadzonego na wałach jasnogórskich nie zabrakło pielgrzymów z naszej parafii, członków Żywego Różańca.

Uroczystości tegorocznej pielgrzymki rozpoczęły się już w piątkowy wieczór Apelem Jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu. Następnie czciciele Matki Bożej Różańcowej zgromadzili się na całonocnym czuwaniu modlitewnym.

Przybyłych pielgrzymów przywitał ze szczytu jasnogórskiego ks. Szymon Mucha, moderator krajowy Żywego Różańca. Modlitwę różańcową poprowadziło Koło Żywego Różańca z diecezji toruńskiej.

Uroczystej Mszy świętej na wałach jasnogórskich przewodniczył ks. abp Stanisław Nowak, emerytowany bp Częstochowy. W długiej ale jakże bogatej w treści homilii przypomniał arcybiskup historie objawień fatimskich i moc modlitwy różańcowej. Wezwał pielgrzymów do zawierzenia swojego życia Maryi i sięgania po różaniec, jako cudownego lekarstwa na choroby ludzkiego ducha.

Pod wałami jasnogórskimi swoje stanowisko wydawnicze rozstawiły siostry loretanki, współorganizatorki pielgrzymki. Mimo upału trwały w czarnych habitach, niezmordowane. Ze szczytu na cały plac rozchodzą się pieśni wychwalające Najświętszą Maryję Pannę, w tym Hymn Żywego Różańca.

Po błogosławieństwie na zakończenie Eucharystii  i uroczystym rozesłaniu powróciliśmy do Rudawy. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki składam serdeczne Bóg zapłać.