Uroczystość 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie w kościele parafialnym w Rudawie

W sobotę 13 maja zebraliśmy się w naszym parafialnym wieczerniku, aby uczcić Maryję w dniu setnej rocznicy Jej objawień w portugalskiej Fatimie. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się przez 9 ostatnich sobót, rozważając fatimskie orędzie Maryi. Na tydzień przed tym wydarzeniem członkowie męskiej róży różańcowej z naszej parafii zaproponowali, abyśmy 13 maja zgromadzili się w naszym kościele wokół Maryi w jej fatimskim wizerunku. I tak powstał pomysł, aby z okazji 100-lecia objawień ufundować figurę Pani Fatimskiej dla naszej parafii. W dzieło to spontanicznie i z ogromnym zaangażowaniem włączyły się żeńskie róże różańcowe z naszej parafii. W ciągu kilku dni udało się zebrać środki wśród róż różańcowych i zakupić figurę Matki Bożej oraz z pomocą Księdza Proboszcza i wielu osób przygotować uroczystą liturgię z okazji tego wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.30 procesyjnym wejściem asysty liturgicznej do kościoła. Ozdobioną białymi kwiatami, ustawioną na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa figurę Matki Bożej Fatimskiej poświęcił Ksiądz Proboszcz. Po przejściu do ołtarza głównego odmówiliśmy modlitwę „Witaj Królowo”. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu Celebrans-Ksiądz Proboszcz przyzywał Ducha Świętego, aby rozpalił nasze serca i oświecił nasze umysły, abyśmy byli mądrymi uczniami, którzy karmią się Słowem Boga. Przyzywaliśmy Ducha Świętego przez Niepokalane Serce Maryi i błagaliśmy Go, aby przyszedł przez różaniec, który chcieliśmy odmówić w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy przez nas i przez innych popełnione. Rozważania różańcowe odczytywane były przez mężczyzn z róży, a modlitwę różańcową prowadziły panie z żywego różańca. Po modlitwie różańcowej rozpoczęliśmy śpiew Litanii Loretańskiej na cześć Maryi i wyszliśmy z Najświętszym Sakramentem oraz poświęconą figurą Matki Bożej Fatimskiej w procesji wokół kościoła. Figura Pani Fatimskiej niesiona była w feretronie przez cztery panie-członkinie żywego różańca z czterech wsi naszej parafii. Procesję zakończyliśmy zawierzając naszą parafię Niepokalanemu Sercu Maryi. Oczekując na rozpoczęcie Eucharystii śpiewaliśmy pieśni maryjne. Msza święta była koncelebrowana przez Księdza Proboszcza oraz Księdza Krzysztofa. W uroczystą oprawę Mszy świętej (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami) włączyły się róże żywego różańca. Ksiądz Proboszcz w homilii przypomniał wiernym fatimskie orędzie i przedstawił postaci nowych świętych (Hiacynty i Franciszka-wizjonerów z Fatimy). Na dziękczynienie zaśpiewaliśmy uroczyście na cześć Maryi Magnificat, a na rozesłanie pieśń „My chcemy Boga”.

Sobotnie nabożeństwo na cześć Maryi było bardzo uroczyste. Liczna obecność rozmodlonych parafian oraz ich czynny udział w liturgii potwierdza głęboką wiarę i żywą maryjną pobożność (zarówno mężczyzn jak i kobiet, starszych i dzieci). Wielu parafian po uroczystości wychodziło z naszego kościoła wzruszonych, a niektórzy mówili, że czują w sercu ogromną radość, że Ona – Pani Fatimska razem z Jezusem przechodziła pośród nas Jej dzieci… podobnie jak w wielu miejscach w naszym kraju i na świecie, a w sposób szczególny w Fatimie w Portugalii, gdzie był wtedy Ojciec Święty Franciszek. Wielu miało przekonanie, że Duch Święty przywołany na początku liturgii dotknął każdego i że przez ręce Maryi każdy obecny otrzymał jakąś szczególną łaskę…

Bogu Najwyższemu niech będą dzięki za tę doniosłą uroczystość!