Odezwał się dzwon Zygmunta na Wawelu….. Jak zwykle królewski dzwon Zygmunta obwieszcza wielkie wydarzenia. I te radosne i smutne związane z życiem Kościoła i naszego Narodu.Tym razem jego głos obwieścił królewskiemu miastu i całej Archidiecezji Krakowskiej smutną wiadomość, że dzisiaj 2 sierpnia 2016 roku po długiej chorobie do domu Ojca odszedł kardynał Franciszek Macharski.  Zamknęły się drzwi ziemskiego życia Księdza Kardynała Franciszka, pasterza Kościoła Krakowskiego, który przez 27 lat był jego pasterzem. Przed jego śmiercią papież Franciszek zdążył go odwiedzić w Uniwersyteckim Szpitalu na ulicy Kopernika, gdzie przebywał na leczeniu.
Emerytowany Ksiądz Franciszek Kardynał Macharski był wielkim apostołem Miłosierdzia Bożego. To z jego decyzji podjęto dzieło budowy Sanktuarium Miłosierdzia  Bożego w Łagiewnikach w Krakowie. Swoje biskupie życie powierzył całkowicie Miłosiernemu Jezusowi. Wyraził to swoim biskupim zawołaniem ” Jezu, ufam Tobie”. I ten Miłosierny Jezus w przeżywanym w Kościele Roku Miłosierdzia powołał go do siebie. Odszedł wielki Polak, Pasterz, apostoł Miłosierdzia. Jego pogrzeb odbędzie  się w 5 sierpnia w królewskiej Katedrze na Wawelu. Wcześniej mieszkańcy Krakowa i całej Archidiecezji pomodlą się przy jego trumnie złożonej w Bazylice oo. Franciszkanów. Pożegnają swojego Pasterza  nade wszystko Ojca. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci…”.