40. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Słowa kardynała Pericle Feliciego „Habemus Papam” z 16 października 1978 r. na zawsze przeszły do historii Polski. Tego dnia arcybiskup metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II i jako pierwszy od 1522 r. papież nie Włoch stanął na balkonie bazyliki św. Piotra.
Wybór nowego papieża był zaskakujący, że zwierzchnikiem Kościoła katolickiego został kapłan zza „żelaznej kurtyny”. Polak, pierwszy z rodu Słowian.

Główne uroczystości związane 40. Rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbyły się w Krakowie. W tym dniu po południu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie została odprawiona uroczysta Eucharystia z udziałem władz państwowych i episkopatu Polski. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Wieczorem na Rynku krakowskim odbył się koncert zatytułowany: „Ojcze Święty, dziękujemy”. Wzięli udział w koncercie prezydent Polski, Andrzej Duda wraz z małżonką, oraz nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio.
To wydarzenie zostało poprzedzone odsłonięciem mozaik w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Mozaika przedstawia papieża w białych szatach. Na górze i na dole, znajdują się kwiaty, które nawiązują do tych, jakie Matka Boża Kalwaryjska ma na swojej szacie. Autorką mozaiki jest Magdalena Czeska. Poświęcenia mozaiki dokonał ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

W tym dniu w Rudawie na nabożeństwie różańcowym podziękowaliśmy za dar św. Jana Pawła II.
Św. Janie Pawle II – módl się za nami.