Długo czekały na ten dzień dzieci, a dokładnie mówiąc trzecioklasiści, należące do naszej wspólnoty parafialnej Wszystkich Świętych w Rudawie, aż nadszedł dzień uroczystości Pierwszej Komunii Świętej /…/

Tablo

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego 15 maja, na Mszy św. o godzinie 11.oo, odbyła się w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W tym dniu uczniowie III klas po raz pierwszy, do swoich serc, pod postacią chleba, przyjęli Pana Jezusa.
Uroczystość przyjęcia po raz pierwszy Komunii Św. poprzedziła sobotnia pierwsza spowiedź. Sakrament Komunii Świętej przyjęło 61 dzieci z naszej parafii. Uroczystą mszę św. odprawił oraz wygłosił Słowo Boże ksiądz proboszcz Andrzej Badura. Zarówno dzieci, jak i rodzice czynnie włączyli się w oprawę liturgiczną mszy, gdyż jest to święto nie tylko dzieci, ale także ich rodzin. Do tej wyjątkowej chwili dzieciom z naszej parafii pomagał ksiądz katecheta Mirosław Cupek.

W Piśmie Świętym jest napisane: ,,Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy Królestwo Boże” (Mk 10,14/. Pierwsza Komunia Święta to ważny moment w życiu każdego dziecka  . Św. Teresa od Dzieciątka Jezus Komunię św. nazwała „pocałunkiem Pana Jezusa”. Św. Jan Vianney mówił: „Nie ma nic tak wielkiego jak Eucharystia! Połóżcie wszystkie dobre czyny świata naprzeciw dobrze przyjętej Komunii św.: będą one jak ziarnko piasku wobec góry”. A w Dzienniczku św. Faustyny czytamy: że ‘gdyby aniołowie mogli zazdrościć, to zazdrościli by nam dwóch rzeczy: cierpienia i Komunii św.”.

Pierwszy tydzień po uroczystościach komunijnych jest tzw. „Białym Tygodniem”, w czasie którego dzieci uczestniczyły w nabożeństwach majowych oraz Eucharystii. W poniedziałek w trakcie nabożeństwa majowego dzieci otrzymały pamiątkowy obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego.

Jako dziękczynienie za dar sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestnictwa w pełnej Eucharystii, dzieci z rodzicami i księdzem Mirosławem udadzą się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

I tym razem Pan Bóg pozwolił nam przeżyć uroczystość Pierwszej Komunii świętej w pięknej scenerii ołtarza polowego, choć niestety w chłodnej aurze. Nie zabrakło i słońca,i deszczu a także powiewu Ducha Świętego…Bogu niech będą dzięki!!!