To był piękny, słoneczny , majowy dzień. Cała Polska świętowała urodziny Wielkiego Rodaka. Przygotowania do tej uroczystości trwały od kilku miesięcy – miały być koncerty, panele dyskusyjne, wystawy i oczywiście uroczysta Eucharystia w Wadowicach i w Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach. Ale stało się inaczej. Z racji panującej pandemii i obostrzeń cały program świętowania uległ zmianie.
Rano o godzinie 7.00 za pośrednictwem TV wierni uczestniczyli we Mszy Świętej, którą odprawił papież Franciszek przy grobie Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Środki masowego przekazu przypominały wydarzenia , filmy, spotkania, homilie.
Również i nasza parafia włączyła się w tą piękna uroczystość. W Nielepicach w Parku Pileckiego zorganizowano pokonkursową wystawę prac plastycznych, których bohaterem był Święty Jan Paweł II. W niedzielę 17 maja wieczorem w Brzezince mieszkańcy ubrani w stroje krakowskie zebrali się pod kapliczką, którą w 1973 roku poświęcił Karol Wojtyła. Odśpiewali majówkę a następnie odmówili Litanię do Świętego Jana Pawła II. Na parafialnym facebooku ksiądz Proboszcz umieszczał ciekawostki z życia Papieża, urywki homilii i zapowiedzi internetowych wydarzeń. W tym dniu po raz kolejny doświadczyliśmy cudu za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II. Władze telewizji ogłosiły, że od dnia dzisiejszego, codziennie o godzinie 15.00 będzie transmitowana Koronka do Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik na antenie TVP3.W naszej parafii o godzinie 17.30 odprawiono nabożeństwo majowe z litania do Jana Pawła II. Po nim odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Badura i ks. Piotr Ciężobka. W homilii ks. Proboszcz wspominał Jana Pawła II i zachęcał do ciągłego powracania i przypominania sobie Jego nauczania, które nadal jest aktualne. Poprosił, by dziś każdy z nas uczcił ten dzień. Podpowiedział, kilka przykładów – przeczytał książkę, odmówił litanię, wysłuchał homilii, nauczył się na pamięć cytatu … Na zakończenie Eucharystii Pan Organista Piotr Być zaśpiewał solo hymn „Nie zastąpi Ciebie nikt”, skomponowany przez polskich artystów specjalnie na ten dzień. Następnie wszyscy wierni wraz z duszpasterzami zgromadzili się wokół ołtarza polowego, by wspólnie zaśpiewać „Barkę” – ulubioną pieśń papieża. Parafianie w maseczkach, z zachowaniem dystansu zaśpiewali pieśń. Popłynęła z rudawskiej ziemi prosto do Domu Ojca. Wszystko zostało zarejestrowane za pomocą drona. Powstanie krótki filmik dokumentujący to historyczne wydarzenie dla przyszłych pokoleń. Rudawa dziękuje i pamięta. Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami !!!