„Czas ucieka, wieczność czeka”. Popatrzmy na nasze zegarki. Za kilka godzin wybije  północ. Rozpocznie się nowy Rok Pański 2016. Za niespełna kilka godzin oczy całego świata, – jak nigdy – śledzić będą ruchy wskazówki zegara, by uchwycić ten szczególny moment. Nowy Rok.
Warto zatem w ten ostatni wieczór Starego Roku, spojrzeć na dar, jakim jest dla nas czas. Czym jest czas?

„Dopóki mnie nikt nie pyta – wiem. Gdy mnie ktoś zapyta – nie wiem” – mówił wielki doktor Kościoła św. Augustyn. Fizycy mówią, że z ich punktu widzenia czas nie płynie – tylko nam się tak wydaje.

Jest rzeczą oczywistą, że czas ma swoje różne znaczenia, definicje, czy określenia. Pięknie kiedyś o czasie wyraził się Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Powiedział, że „czas to miłość”.
Myślę, że to jest najpiękniejsza definicja czasu a zarazem najbardziej właściwa miara ludzkiego życia.
Zostawmy zatem pytanie: co to jest czas? A pochylmy się nad innym pytaniem. Pytaniem o wiele ważniejszym dla nas: „co zrobić z tym darem Boga, aby go wygrać, więcej aby zamienić na wieczność? Idąc myślą Prymasa Tysiąclecia odpowiedź nasuwa się sama: trzeba go zamienić na miłość. Nic więcej i aż tyle…
Stojąc dzisiaj przed Bogiem mamy dokonać bilansu tego kończącego się roku. Co dokonało się w naszym życiu osobistym i całej wspólnoty parafialnej. Taki bilans robi się zwykle z pewną ciekawością, jak on wypadnie, ale i też z obawą, czy przypadkiem nie ujawni on „manka”. Pomocą w tym rocznym sprawozdaniu niech służą nam księgi metrykalne. Co mówi zatem księga urodzonych i ochrzczonych?
W naszej  parafii urodziło się  69 dzieci . W tym sześcioro z poza parafii. Urodzeń z nieślubnych związków było też 6 /sześcioro/. W porównaniu do ubiegłego roku chrztów było więcej o 5/pięć/.
Dar życia jest największym darem. Czy podobne jest twoje zdanie na ten temat? Czy pamiętasz o tym, że Bóg Stwórca powołał cię do współpracy ze swoją wszechmocą w dziele stwarzania nowego życia? Czy pamiętasz, że każdy jeden urodzony człowiek to jeszcze jeden święty w niebie?
W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować tym parafianom, którzy podjęli Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Deklaracji złożonych zostało 12. Zdecydowanie za mało, jak na naszą parafię. Sądzę, że wielu z nas podjęło tę akcję anonimowo.
Niech Pan Jezus, który widzi aż do szpiku kości nasze intencje, niech  dostrzeże i  wynagrodzi ten szlachetny gest modlitwy tych, którzy podjęli duchową adopcję.
Teraz czas otworzyć księgę małżeństw /…/
  /../ A jaki będzie ten nowy rok 2016? Nie wiemy. Okryty jest bowiem tajemnicą. Jedno, co już wiemy, będzie upływał w atmosferze Bożego Miłosierdzia. Decyzją papieża Franciszka  został w ogłoszony w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia Bożego…. Dla nas nie pozostało nic innego, jak tylko  przechodzić przez nie i zdobywać odpusty …  Wiele tych bram Miłosierdzia postawiono w naszej archidiecezji, ale warto pamiętać, że tą najważniejszą bramą jest brama mojego serca, w którym Jezus pragnie zamieszkać ze swoją łaską i swoim błogosławieństwem.
Innym ważnym wydarzeniem do którego przegotowuje się nasza diecezja będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymi przybędą z całego świata. Przybędą i do naszej parafii, naszych domów. A będzie ich wielu. Otwórzmy zatem drzwi naszych serc, dla tych, którzy zapukają do naszych rodzin. Warto zaznaczyć, że naszym parafialnym wydarzeniem, bez wątpienia najważniejszym, będzie  beatyfikacja Księdza Władysława Bukowińskiego – Apostoła Kazachstanu. Będzie święty z Pisar i Rudawy.
Do tego wszystkiego czeka nas w kwietniu wizytacja parafii. Przywitamy w progach naszego kościoła ks. bp Jana Zająca. Prosił mnie o modlitwę w jego intencji, i nas samych, abyśmy dobrze przygotowali do tego wydarzenia… Do siego Roku.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: