5 stycznia br. Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął w Katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca i pedagog został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej 3 grudnia. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją). Przed rozpoczęciem liturgii nad Krakowem zabrzmiał dzwon Zygmunta.

Sakry biskupiej udzielił ks. Mastalskiemu abp Marek Jędraszewski, a współkonsekratorami byli kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W katedrze obecni byli m. in. biskupi metropolii krakowskiej z Tarnowa, Kielc i Bielska-Białej, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, krakowscy biskupi pomocniczy Jan Szkodoń, Jan Zając oraz Damian Muskus OFM, duchowieństwo, klerycy seminariów duchownych w Krakowie i Wrocławiu oraz rodzina i przyjaciele nowego biskupa.

Bp Janusz Mastalski przyjął jako swoje zawołanie słowa Psalmu 71 „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją), a jego stolicą tytularną jest Noba.

„Najbliżej jest mi do św. Jana Pawła II, przy którym wzrastałem. Chciałbym być biskupem, który nie buduje barier” – to pierwsze słowa nowego ks. bpa krakowskiego. „Ma dużo ciepłego, serdecznego podejścia do ludzi. I nawet jeśli nie może pomóc, to wysłucha. Bardzo bliski jest mi też św. Jan XXIII, który był papieżem uśmiechu, dobroci”.