Kazachstan

Beatyfikacja

Ks. Władysława Bukowińskiego

ASTANA – KARAGANDA – AŁMATY – TIEŃ SZAŃ – KANION CZARYŃSKI

 

Ksiądz Władysław Bukowiński (1904-1974) urodził się w Berdyczowie na Ukrainie. Wyświęcony w 1931 roku. W 1936 roku wyjechał do Łucka. Pracował tam dziewięć lat, do stycznia 1945 roku. W latach 1936-1939 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łucku. Nauczał też religii w szkołach. Od jesieni 1939 roku był proboszczem katedry w Łucku. Aresztowany w sierpniu 1940 roku. Skazany na osiem lat łagrów. Cudem uniknął śmierci, kiedy 23 czerwca 1941 roku funkcjonariusze NKWD rozstrzeliwali więźniów. Kula nie dosięgła go. Drugi raz aresztowany w styczniu 1945 roku razem z biskupem łuckim Adolfem Piotrem Szelążkiem. Skazany na 10 lat łagru. Po zwolnieniu w 1955 roku postanowił pozostać ze zesłańcami w Kazachstanie. Przyjął obywatelstwo sowieckie. W 1958 roku skazany na trzy lata. Po powrocie zamieszkał w Karagandzie. Oficjalnie pracował jako stróż, „po godzinach” był księdzem. Zmarł w Karagandzie i tam jest pochowany.

Sługa Boży Władysław Bukowiński poznał piekło wojny, łagrów i komunizmu. Ten niezwykły, charyzmatyczny, zawsze uśmiechnięty kapłan przeszedł przez życie z podniesioną głową, wlewając nadzieję w serca tych, którzy nadziei już nie mieli.

Dzień 1: Wylot z Polski

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i spotkanie z pilotem. Wylot do Astany z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2: Astana

Rano przylot do Astany w Kazachstanie, stolicy kraju. Objazd miasta. Astana została zbudowana niemal od podstaw, nadana miastu nazwa znaczy po kazachsku „stolica”. Zobaczymy najważniejsze gmachy z siedzibą rządu i prezydenta oraz szereg innych imponujących budowli takich jak siedziba koncernu gazowego, wieża widokowa, meczet, Muzeum Narodowe i wiele innych. Po odpoczynku dalsze zwiedzanie. Astana jest miastem budowanym na pokaz i symbolem nowego, bogatego Kazachstanu. Ambicją rządu Kazachstanu jest tworzenie miasta na miarę Dubaju, przekonamy się na ile to ambitne zamierzenie jest realizowane. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu 3* w Astanie.

Dzień 3: Astana, Karaganda

Rano czas do dyspozycji w Astanie. Około południa wyjazd do Karagandy (ok. 210 km). Po dojechaniu spacer z przewodnikiem po mieście. Zbudowana na stepie Karaganda do dziś zachowała socrealistyczny charakter. Wiele tu gmachów i bloków z minionej epoki, a w centralnym punkcie stoi monumentalny Pałac Górników. W mieście wyróżnia się wybudowany w latach dziewięćdziesiątych prawosławny sobór i nowy, ogromny meczet mogący pomieścić cztery tysiące osób. Wokół Karagandy znajdują się kopalnie węgla kamiennego, w wielu z nich niewolniczo pracowali zesłańcy, a komuniści utworzyli w tym rejonie wiele łagrów. Karaganda była nazywana miastem górników i zesłańców. Karaganda jest siedzibą diecezji rzymsko – katolickiej, a wielu wiernych to potomkowie polskich zesłańców. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu 3* w Karagandzie.

Dzień 4: Karaganda

Śniadanie w hotelu. Wyjazd na spotkanie z przedstawicielami Polonii, potomkami zesłańców oraz w okoliczne miejsca, gdzie istniały sowieckie łagry. Odwiedzamy wieś Dolinka, gdzie istniał Karłag, jeden z największych obozów Związku Sowieckiego. W 1950 roku przebywało tu na raz aż 28 tysięcy więźniów. Zwiedzamy muzeum poświęcone pamięci ofiar obozu. Po południu czas wolny w Karagandzie. Możliwe są dalsze spotkania z Polakami i aktywne spędzanie czasu. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu 3* w Karagandzie.

Dzień 5: Karaganda – niedziela 11.09.2016 Beatyfikacja Ks. Władysława Bukowińskiego

Śniadanie w hotelu. Udział w uroczystościach Beatyfikacji Księdza Władysława Bukowińskiego (1904 – 1974), bohaterskiego księdza, który długie lata spędził w łagrach oraz więzieniach i został pochowany w Karagandzie. Obiadokolacja. Przejazd na dworzec kolejowy i wyjazd pociągiem daleko na piękne południe Kazachstanu do Ałmaty, największego miasta kraju. Nocleg w pociągu (miejsca do leżenia, przedziały 4-osobowe).

Dzień 6: Ałmaty

Rano przyjazd do Ałmaty. Po przyjeździe śniadanie w restauracji. Zwiedzanie tego ruchliwego i pełnego zieleni miasta. Ałmaty (dawniej Ałma Ata) leży u podnóża potężnego masywu gór Tień Szań, a okoliczne szczyty przekraczają 4000 m n.p.m. Zwiedzamy centrum miasta i zabytkową, rosyjską cerkiew. W Ałmaty nawiedzamy katolicki kościół Świętej Trójcy. Wyjazd w pobliskie góry do Medeu i dalej do Czimbułak. Po krótkiej podróży znajdujemy się w  świecie pięknych gór. Kolacja w tradycyjnej restauracji w kazachskich jurtach. Nocleg w hotelu 3* w Ałmaty.

Dzień 7: Tień Szań, Kanion Czaryński

Śniadanie w hotelu. Całodzienna wycieczka za miasto. Najpierw poruszamy się wzdłuż łańcucha gór Tień Szań, które górują nad okolicznymi stepami, tworząc malownicze krajobrazy. Od czasu do czasu można zobaczyć jurty, znak powrotu Kazachów do tradycji. Dojazd do Parku Narodowego Kanionu Czaryńskiego, który wcina się w teren kilkusetmetrową rozpadliną. Podziwianie form skalnych i spacer. Obiad w formie pikniku na wolnym powietrzu. Powrót do Ałmaty i odpoczynek w hotelu.

Dzień 8: Powrót do Polski

Wykwaterowanie z pokoju przed świtem. Przejazd na lotnisko i wylot z przesiadką do Warszawy. Przylot na lotnisko Chopina.

Cena zawiera:

– przelot na trasie Warszaw – Astana, Ałmaty – Warszawa, bagaż główny, opłaty i podatki lotniskowe;

– przejazd pociągiem Karaganda – Ałmaty (miejsca do leżenia, przedziały 4 osobowe);

– noclegi w hotelach 3* (pokoje 2 –os. z łazienką);

– posiłki wg programu;

– transport i transfery autokarami lub mikrobusami;

– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów;

– opiekę polskiego pilota na całej trasie od lotniska w Warszawie;

– lokalnych przewodników w wybranych miejscach;

– ubezpieczenie KL, NWW, bagaż;

– obowiązkową wizę do Kazachstanu (organizator pośredniczy w jej załatwieniu).

Cena nie zawiera:

– zimnych napojów do posiłków obiadów i kolacji;

– zwyczajowych napiwków (łącznie ok. 20 USD/os);

– ewentualnej dopłaty do pok. 1-osobowego: 290 USD;

– transferu na lotnisko w Warszawie (istnieje możliwość zorganizowania dodatkowo płatnego transferu spod parafii na lotnisko i z powrotem);

– dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z pielgrzymki;

– świadczeń niewymienionych w cenie;

 Pakiet dewizowy 200  USD/OSOBY – płatny na miejscu u pilota

 Zapraszamy do kontaktu z osobą odpowiedzialną za grupę: Joanna Wojtas (Kom: 791-110-721 lub mail: joanna.wojtas@orlando.com.pl).

Cena 1675 USD od osoby

Od 07.09.2016 do 14.09.2016

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: