„Wraz ze starym rokiem mijają nie tylko dni przykre i złe, ale zapada w przeszłość także to, co było piękne w tym roku. Im bardziej przesuwa się nasze życie poza granice wieku dojrzałego, tym bardziej to, co dawniej widzieliśmy w kategoriach przyszłości lub współczesności, traktujemy dziś już jako przeszłość. Nie możemy zawołać: „chwilo pozostań, jesteś taka piękna”.(Pp. Benedykt XVI)

Dzisiejszy wieczór jest pełen swoistego uroku i dostojeństwa, inny niż zwykle. Nie ma przykazania, aby w ostatni dzień roku przyjść do kościoła — a jednak jesteśmy. Wiemy sami ze siebie, ze swego chrześcijańskiego sumienia, że tak trzeba. Uświadamiamy sobie bowiem, my ludzie, że „przemija postać tego świata” (1 Kor 7, 31).

Miniony rok był wyjątkowy dla naszej Ojczyzny, Kościoła krakowskiego i naszej parafii.

Rok 2018 upłynął pod znakiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok odbyło się wiele wydarzeń nawiązujących do tej okazji. Główne obchody odbyły się 11 listopada. W tym dniu ulicami Warszawy przeszedł marsz „Dla Ciebie Polsko” na czele którego szedł prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W marszu udział wzięło 250 tys. osób.

Do tego wydarzenia w parafii przygotowaliśmy się poprzez comiesięczne spotkania modlitewne. Msza św. w intencji Ojczyzny, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa były naszym darem i przygotowaniem do obchodu tak wielkiej rocznicy.

Najważniejszym wydarzeniem w Kościele krakowskim była bez wątpienia beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki, działaczki charytatywnej, prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Była latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu – powiedział w homilii kard. Angelo Amato. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nazwał ja także „aniołem nadziei chrześcijańskiej”.

Po długich oczekiwaniach Papież Franciszek mianował nowego biskupa krakowskiego. Został nim ks. Janusz Mastalski. W najbliższą sobotę w katedrze krakowskiej odbędą się jego święcenia biskupie .

Zapewne dla naszej parafii najważniejszym wydarzeniem były święcenia diakonatu naszego parafianina Szymona Miłka. Otrzymał je z rak abp Marka Jędraszewskiego w katedrze na Wawelu.

Dzisiaj dokonujemy ostatniego wpisu do księgi życia z rozdziałem „2018” rok. Popatrzmy do naszych parafialnych ksiąg. Co nich zostało zapisane dla potomnych?

Niby proste dane liczbowe, ale pod nimi kryje się wielka tajemnica konkretnych spotkań z Bogiem.

Choć część tej tajemnicy zawsze pozostanie zakryta, to trzeba zastanawiać się nad tym, co Bóg nam ujawnia.

I tak sakrament chrztu przyjęło 55 dzieci.

W klasie trzeciej do Pierwszej Komunii Św. przystąpiło 70 dzieci.

Sakrament Ducha Św. przyjęło 65 naszych młodych parafian z zamiarem bycia rycerzami, którzy wiarę będą mężnie wyznawać, bronić jej i według niej żyć.

Do ołtarza podążyło w tym roku 21 par, aby wspólnie układać sobie życie, zakładać nowe cząstki żywego, domowego Kościoła. Niech siłą dla nich ( i nas) – będzie niedzielna Msza św., a przede wszystkim częsta Komunia św.

W kończącym się roku z naszej wspólnoty odeszło do Pana 69 osób. Niech Chrystus Pan obdarzy ich życiem wiecznym.

Do Siego Roku!!!

Maryjo prowadź nas po drogach Nowego Roku 2019!!!