NOWY BISKUP W KRAKOWIE

8 grudnia 2016 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nuncjatura apostolska w Warszawie ogłosiła imię nowego biskupa ordynariusza w Krakowie. Został nim arcybiskup Marek Jędraszewski z Łodzi.

Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Od prawie 20 lat jest biskupem, w tym ponad 4 lata arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od marca 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jest profesorem nauk teologicznych.

Jego dewizą biskupią są słowa Scire Christum (Znać Chrystusa).

Abp Marek Jędraszewski zastąpi na stanowisku metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika św. Jana Pawła II i promotora Jego kultu. Kard. Dziwisz po 11 latach posługi metropolity krakowskiego przechodzi na emeryturę.

Arcybiskup Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym.

W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie, był wikariuszem w parafii w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Później studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Po powrocie do kraju w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie pełnił funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Metropolitą łódzkim został mianowany w lipcu 2012 roku przez papieża Benedykta XVI. Paliusz metropolitalny otrzymał od papieża Franciszka, 29 czerwca 2013 w rzymskiej Bazylice św. Piotra.