1 marca po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania – także dzięki staraniom IPN – Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”. ( Jarosław Szarek, Prezes IPN).

W niedzielę, 10 marca 2018 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Nielepicach, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Nielepicach.
Uroczystość została zakończona Apelem Poległych przy obelisku rtm. Witolda Pileckiego oraz pokazem musztry wojskowej wykonaniu kadetów Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini.

Uroczystość swą obecnością zaszczycili: V -ce Wójt Gminy Zabierzów Pan Bartłomiej Stawarz, Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów Pan Henryk Krawczyk, Dyrektor Oddziału Krakowskiego IPN -u Pan Filip Musiał, Ks. Proboszcz Andrzej Badura, Radni Powiatu Krakowskiego Pani Alicja Wójcik, Pani Romana Maziej Niewczas, radni naszej parafii Pan Stanisław Dam, Pan Michał Korzonek.

« z 2 »