Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika – to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Rolnicy – mieszkańcy wsi dziękują za plony, którymi obrodziła ziemia.

Pięknie o trudzie rolnika mówił św. Jan Paweł II: „Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które w trudnej ciężkiej ziemi zdobywały chleb dla kraju, w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Dożynki są świętem Rolnika, ale mają również przypominać nam wszystkim, że to dzięki pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Dziękujemy i w tym roku za wasz wielki trud. Życzmy sobie aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba.

W tym roku parafia rudawska dostąpiła po raz kolejny zaszczytu organizacji Dożynek Gminnych. Gospodarzem tegorocznych dożynek zostały Pisary (po raz pierwszy w historii wioski). Dożynki odbyły się w niedzielę 20 sierpnia br.

Jak każe tradycja, dożynki rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną przez Ks. Proboszcza Andrzeja Badurę w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rudawie. W uroczystej Eucharystii wzięli udział Ks. Janusz Zwoliński, pracujący w Salonikach a także Ks. Piotr Wróbel wikariusz z Krzeszowic, który wygłosił okolicznościowe słowo Boże.

Podczas Mszy św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Chleb z tegorocznych plonów został uroczyście przyniesiony przez Panią Marię Solecką i Pana Tomasza Kurdziela. starostów tegorocznych dożynek.

« z 2 »

Po zakończeniu Mszy św. korowód dożynkowy, obficie skrapiany deszczem,  przeszedł z kościoła w Rudawie na boisko sportowe w Pisarach. Na boisku odbyło się oficjalne przywitanie gości i część artystyczna wydarzenia. Wśród gości dożynek byli: minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, dyrektor biura politycznego ministra infrastruktury i budownictwa Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, wicestarosta krakowski Wojciech Pałka, członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Alicja Wójcik, prezes Zarządu MPL Radosław Włoszek.

Nowym, symbolicznym elementem dożynek było wypuszczenie białych gołębi przyniesionych przez hodowcę, Stefana Lorenca, mieszkańca Pisar.

Następnie starostowie dożynek przekazali chleby dożynkowe włodarzom gminy, które rozdzielono pomiędzy uczestników dożynek. Wręczanie wieńców uzupełnione było przyśpiewkami kół gospodyń wiejskich, klubów seniora, a największe brawa otrzymały dziewczynki w strojach krakowskich: Liliana Dąbek i Natalka Owca, recytujące pięknie wiersze.

Jak zwykle podczas dożynek przeprowadzono konkurs kulinarny na „najlepszą potrawę regionalną”. Jury oceniało smak, estetykę wykonania oraz związek z tradycją przygotowanych potraw. W konkursie zwyciężył Klub Seniora z Pisar, który przygotował gęś babci Hani, a miejsce zajęło KGW Rudawa za ziemniaki gospodyni.

Dziękujemy mieszkańcom naszej parafii i zaproszonym gościom za udział w Dożynkach, a tym samym włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów.