Ogłoszenia duszpasterskie – trzecia niedziela Wielkiego Postu /15.03.2020/

Dziś, trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po południu nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 16.00, Gorzkie Żale o godz. 17.00. 

W liturgii Kościoła:

Wtorek – wspomnienie dowolne św. Patryka

Środa – wspomnienie św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła

Czwartek – uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Rocznica święceń biskupich kard. Stanisława Dziwisza.

Niedziela  – czwarta niedziela Wielkiego Postu „Laetare”.

W związku zaistniałą sytuacją zagrożenia koronawirusem w naszym kraju, jesteśmy zmuszeni do odwołania rekolekcji wielkopostnym, które mieliśmy rozpocząć w przyszłą niedzielę. W zależności od rozwijającej się sytuacji podejmiemy stosowne  decyzje o możliwości odprawienia rekolekcji w innym terminie. Ks. abp Marek Jędraszewski wystosował słowo zachęcające nas do pozostania w domach. Czytaj tutaj

Od jutra na pół godziny przed Mszą Św. wieczorną przed wystawionym Najświętszym Sakramentem będziemy modlić się o ustanie epidemii. Na zakończenie zaśpiewamy Suplikacje. Podczas adoracji istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy( godz. 16.30).

W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16.30, dla dorosłych po Mszy Św. wieczornej.

Modlitwa Żywego Różańca:

Poniedziałek – Róża Matki Bożej z Góry Karmel

Czwartek – Róża Św. Józefa

Niedziela – Róża Św. Jana Pawła II

Informujemy, że do naszego kościoła został zamówiony obraz błogosławionego Władysława Bukowińskiego. Malowanie obrazu dobiega końca. Szukamy chętnych, którzy chcieliby ufundować lub wesprzeć to dzieło w parafii.  

Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu mieszkańcom Rudawy z ul. Kolejowa, ul. Topolowa, ul. Legionów Polskich, ul. Wyspiańskiego. Dziękujemy.

Dziękujemy parafianom z Brzezinki za posprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. W przyszłym tygodniu troskę o nasz Dom Boży polecamy rodzinom z Brzezinki od pp. Maciej, Ilona Pawlikowscy (ul. Krakowska) do p. Urszuli Sobaś (ul. Krakowska).

W ubiegłą niedzielę podczas kwesty dla misjonarzy zebraliśmy 1220 zł.. W imieniu Fundacji Dzieła Pomocy „Ad Gentes” dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Wszystkim solenizantom nadchodzącego tygodnia  życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia oraz opieki Matki Bożej Rudawskiej. Szczególne życzenia kierujemy dla pana kościelnego z okazji jego imienin, dziękując Mu za posługę w naszym kościele. Wszystkim solenizantom życzymy „szczęść Boże”.

Prasa katolicka; Dzisiaj w „Gościu niedzielnym”  czy można przyjmować komunie na rękę? Niedziela – dodatek na Wielki Post: książeczka do spowiedzi.  Źródło Mały Gość – Posłuchaj sumienia. Arka.

Przypominamy, że są jeszcze „baranki wielkanocne’ na stół wielkanocny.  

W ostatnim tygodniu odszedł z naszej wspólnoty parafialnej: śp. Stanisław Nawała z Rudawy. Polecamy jego duszę  miłosierdziu Bożemu: „dobry Jezu, a nasz Panie… ”

Msza Św. w twoim domu. Za pośrednictwem transmisji medialnej weź udział w Mszy Św. Czytaj tutaj

Dekret abp. Marka Jędraszewskiego w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego.

Wykonując zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (Zarządzenie nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 r.) wprowadzam niniejszym na terenie Archidiecezji Krakowskiej następujące postanowienia:

1. Na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

osobom w podeszłym wieku,

osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza,   że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. Polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji przed końcowym błogosławieństwem.

3. W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

zachęcam do korzystania z możliwości, jaką dają przepisy liturgiczne Kościoła, aby Komunię Świętą przyjmować na rękę,

znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy bez podawania rąk,

cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotykanie,

na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

kropielnice kościelne należy opróżnić.

4. Ponadto zarządzam:

przeniesienie liturgii z udzieleniem sakramentu bierzmowania na inne terminy,

odwołanie wydarzeń, spotkań formacyjnych oraz rekolekcji na poziomie diecezjalnym, rejonowym i dekanalnym.

5. Sprawę rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań parafialnych pozostawiam roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

6. Zachęcam wiernych, aby poza liturgią indywidualnie nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą, dlatego polecam duszpasterzom:

aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

7. Proszę o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

8. Polecam, aby treść niniejszego dekretu została odczytana na wszystkich Mszach świętych w najbliższą niedzielę, 15 marca 2020 r. oraz umieszczona w gablotach parafialnych.

Niniejszy dekret obowiązuje od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 29 marca 2020 r.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: