Niedziela Chrztu Pańskiego /08. 01. 2017/

Dziś obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Zgodnie z tradycją do święta Ofiarowania Pańskiego / tj. 2 lutego / zachowujemy liturgiczny charakter Bożego Narodzenia. Od poniedziałku rozpoczyna się w liturgii Kościoła okres zwykły.

Przed kościołem strażacy z OSP kwestują na rzecz rodziny Ziembów z Sowiarki poszkodowanych przez pożar domu. Okażmy im życzliwość i ofiarność.

Kalendarz liturgiczny:
Piątek – wspomnienie św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła

Modlitwa Żywego Różańca:
Poniedziałek – Róża św. Józefa
Piątek – Róża Matki Bożej Fatimskiej
Niedziela – Róża Matki Bożej Bolesnej

Informujemy, że w przyszłą niedzielę / tj. 15 stycznia / odbędzie się na plebanii „spotkanie opłatkowe” Róż Różańcowych, Zespołu Charytatywnego, Honorowej Straży Serca Pana Jezusa, Krągu Biblijnego  oraz Rady Parafialnej. Początek spotkania o 15.oo. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania.

Składamy podziękowanie za ofiary składane na remont naszego kościoła. Do 3 stycznia br. powróciło do parafii 853 koperty na łączną sumę 141 tys. 270 złotych, 20 euro.

Dziękujemy parafianom z Sowiarki, za posprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. W przyszłym tygodniu troskę o nasz Dom Boży polecamy rodzinom z Pisar od pp. Buniak do pp. Michalskich.

Jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia składamy życzenia błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Pani Rudawskiej.

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Zofia Karbownik z Pisar, śp. Mieczysław Korbel z Radwanowic. Polecajmy ich dusze miłosierdziu Bożemu: „dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczny odpoczynek”.

Zapraszamy do lektury prasy katolickiej. Niech znakiem pragnienia przeżycia razem z Bogiem Nowego Roku będzie również troska o swoją chrześcijańską formację. W dzisiejszym Gościu niedzielnym o tym, jak Zbigniew Cybulski chodził do spowiedzi i jak władze państwowe starały się ukryć, że był osobą wierzącą. Niedziela – W Polsce obchodzimy Rok św. Brata Alberta, który rozpoczął się 25 grudnia 2016 r, w setną rocznicę urodzin Biedaczyny z Krakowa. Warto się wybrać do Krakowa i pospacerować szlakiem „Brata Alberta”. Źródło – jubileusz 25 lecia gazety, Cuda i łaski

W tym tygodniu mieszkańców naszej parafii odwiedzimy według następującego porządku:

Poniedziałek / 09.01.17 /

Młynka / Podborze / g.15.00 /

Środa / 11.01.17 /

Rudawa / domy pod plebanią / g.15.00 /

Młynka / Kamieniołom / g.15.00 /

Czwartek / 12.01.17 /

Rudawa – Rynek:  ul. Ks. Łobczowskiego, ul. Niepodległości, ul. Rudawska ul. Polaczka, ul. Wyspiańskiego, ul. Konińskiego /g. 13.00 /

Piątek / 13.01.17 /

Rudawa  – Borek: ul. Polaczka, ul. Zielona ul. Wojtasa, ul. Suski / g. 13.00 /

Kochanów / lewa strona/ g. 15.00 /

Sobota / 14.01.17 /

Rudawa – Podłonie ul. Na Skarpie, ul.  Łąkowa, ul. Nad Rudawką / g. 9.00 /

Rudawa – szosa – prawa strona / ul. Śląska, ul. Kalwaryjska, ul. Werbownia, ul. Trzaskowskiego, ul. Podgórska, ul. Krakowska /do p. Bożka / g. 9.00 /

 

Podsumowanie roku 2016.

Popatrzmy do naszych parafialnych ksiąg. Co nich zostało zapisane dla potomnych? I tak w naszej parafialnej księdze chrztów dokonaliśmy w tym minionym roku 64 wpisów, rok wcześniej 69. A więc mniej. Nie widać zatem jeszcze efektu 500 + w naszej parafii. Choć, jak podaje GUS więcej się rodzi dzieci w Polsce, więcej jest ślubów a mniej rozwodów.
Sakramentu Namaszczenia Chorych, który udzielamy każdego miesiąca przy okazji wizyty u chorych w I sobotę miesiąca przyjęło 122 osoby. Sakrament małżeństwa przyjęło w naszej parafii 18 par. W roku 2015 przy ołtarzu wypowiedziało sobie sakramentalne Tak 23 pary. Zauważalny zatem spadek zawieranych małżeństw o 5 par. W mijającym roku do wieczności odeszło z naszej parafii 66 parafian. Zdecydowanie mniej niż roku 2015. Rok temu pochowaliśmy aż 81 osób.
/…/ Jak wiemy oprócz tego wymiaru czysto duchowego parafii, związanej z naszym życiem sakramentalnym, więzią każdego nas z Chrystusem, naszą osobistą świętością, pobożnością, parafia ma jeszcze jeden wymiar już czysto materialny.
/…/ To te wszystkie przyziemne sprawy związane z funkcjonowaniem parafii, bez których, nie może funkcjonować żadna wspólnota parafialna. Począwszy od finansów, od troski o wystrój kościoła, plebani, itp.
/…/ Jaka jest parafia zależy od nas wszystkich? Jak jest spostrzegana przez gości, zależy tylko od nas. Od naszej wrażliwości, ofiarności, pracy na rzecz parafii. Oczywiście, dużo zależy od gospodarza, od duszpasterzy pracujących w parafii. Ale i od Waszej życzliwości. Wyrażającej się między innymi w ofiarności.
/…/ Udało się nam dokonać remontu muru cmentarnego i ułożenie kostki na chodnikach na cmentarzu. Koszt 61 tys. zł. W kościele zostały wymienione okna i zostały poddane renowacji witraże. Koszt witraży 10 tys. zł. W tym roku rozpoczęliśmy wielką inwestycję, remont kościoła. Potrwa zapewne jeszcze długo. Będzie kilka etapów tej inwestycji. Chcemy na wiosnę położyć nową elewację kościoła. Później remontować fundamenty, następnie otoczenie kościoła i mury. Szukamy środków z poza parafii na to zadanie. Zostały złożone wnioski o dofinansowanie tych działań do Ministra Dziedzictwa i Kultury. Będzie pisać nowe do Urzędu Marszałkowskiego w celu pozyskania środków unijnych, jak i do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: