Już z nami są symbole Światowych Dni Młodzieży w Krakowie…. 20 maja rozpoczęła się w diecezji krakowskiej peregrynacja Symboli ŚDM – Krzyża oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – i potrwa aż do samych wydarzeń ŚDM.

Symbole zostały przywiezione przez młodzież z katedry greckokatolickiej w Przemyślu do Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Wieczorem o godz. 17.00 została odprawiona uroczysta msza święta, podczas której homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy świętej uczestnicy eucharystii uczcili krzyż.

W czasie peregrynacji symbole nawiedzą 45 dekanatów, około 200 kościołów i kaplic, 50 szkół, kilkanaście szpitali, a także więzienia i ośrodki poprawcze na terenie całej Archidiecezji.

Będą także obecne w czasie koncertu ewangelizacyjnego na Rynku, który odbędzie się 25 maja. Młodzi z różnych środowisk poniosą je w czasie tradycyjnej procesji Bożego Ciała z Wawelu na krakowski rynek.

Symbole towarzyszą młodym od 1983 r., kiedy ojciec święty Jan Paweł II podarował je młodzieży przy okazji inauguracji Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Od tego czasu Symbole ŚDM peregrynują po całym świecie.

Zgodnie z tradycją, diecezja gospodarzy wydarzeń ŚDM, jest ostatnim miejscem peregrynacji. Peregrynacja rozpoczęła się już w kwietniu 2014 r. Symbole odwiedziły kolejno wszystkie diecezje Polski, a także państwa: Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację oraz Czechy.

Peregrynacja symboli niech się stanie ostatnią okazją do tego, aby zaangażować się w pomoc przy organizacji ŚDM w parafiach. Może być to szansa na rozwianie wątpliwości w kwestii przyjmowania pielgrzymów, być może ktoś jeszcze znajdzie natchnienie, żeby się w ogóle włączyć w organizację. Jest jeszcze kilka dni maja, więc jest to okazja do tego, żeby zarejestrować się jako wolontariusz. To jest także taki pierwszy moment, kiedy możemy poczuć klimat zbliżającego się spotkania z Panem Jezusem i Ojcem Świętym.

Peregrynacja potrwa do 25 lipca. W czasie tygodnia wydarzeń centralnych ŚDM symbole będą dostępne dla pielgrzymów w namiocie Adoracji znajdującym się w Parku Jordana (obok krakowskich Błoń, między ulicami: Al. 3 Maja, Reymana i Reymonta). Będą także obecne przy wszystkich celebracjach na Błoniach i Campus Misericordie.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: