Ogłoszenia duszpasterskie – Niedziela Palmowa /05.04.2020/

Przed nami Wielki Tydzień i najważniejsze wydarzenie całego Roku Liturgicznego Triduum Paschalne. Nikt nie ma wątpliwości, że te święta od strony zewnętrznej będą wyglądały zupełnie inaczej. Stan epidemii sprawia, że większość z nas nie będzie mogła wziąć udziału w wydarzeniach liturgicznych.

Nie będzie również bogatej zewnętrznej oprawy Triduum Paschalnego, która przynosiła wiele wzruszeń i pomagała w docieraniu sercem do celebrowanych tajemnic śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Tym razem tajemnicę Triduum Sacrum będziemy przeżywać w domowych kościołach. Będzie to jednak ta sama tajemnica. Wszystkim życzymy wielkiej wiary, by radość ze zwycięstwa Zmartwychwstałego Pana celebrować w swoich sercach i domach rodzinnych.

Dzisiaj na Mszy Św. o godz. 11.00 poświęcenie palm(transmisja online). Gorzkie Żale o godz. 17.00 (transmisja online).

W poniedziałek, wtorek, środę możliwość skorzystania z sakrament pokuty i pojednania od godz. 17.00 do 18.00. Istnieje możliwość przyjęcia Komunii Świętej bez udziału w Mszy Św. o godz. 17.00.

Wskazania Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na obchody Świąt Wielkiej Nocy na stronie internetowej parafii oraz w gablocie. Czytaj tutaj Zał. 1.

Ważne ogłoszenie!!! Przypominamy, że w każdym zgromadzeniu liturgicznym może uczestniczyć 5 osób (osoby zamawiające intencję mszalną), nie licząc osób sprawujących posługę (Liturgiczna Służba Ołtarza).

Program Triduum Paschalnego.

Wielki Czwartek. Dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa i eucharystii. Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 (transmisja online). Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 21.00.

Wielki Piątek. Dzień Męki i Śmierci Chrystusa. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00 (transmisja online). Obowiązuje post ścisły. Wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ścisły obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60. Droga krzyżowa w kościele o godz. 15.00 (transmisja online). Adoracja w Ciemnicy od godz. 8.00 do 18.00 według przyjętego zwyczaju. Prosimy, aby wyznaczone dwie osoby zmieniały się co pół godziny na adoracji. Adoracja będzie odbywać się w ciszy.  Pamiętamy o  obowiązku zachowania przepisu o 5 osobach w kościele. Gorzkie Żale – godz. 20.00 (transmisja online), Różaniec – godz. 22.00 (transmisja online), Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 23.00 (transmisja online). Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie wg. listy (zapisy na stronie internetowej parafii).

Wielka Sobota. Wigilia Paschalna. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 (transmisja online). Prosimy o przyniesienie świec. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób. W tym roku nie będzie w kościele błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Proponujemy poświęcenie pokarmów w naszych domach o godz. 11.00 za pośrednictwem  transmisji(online) z kościoła lub obrzęd poświęcenia w domu przed śniadaniem wielkanocnym dokonamy przez ojca rodziny. Tekst błogosławieństwa znajdziesz tutaj/ Zał. 2.

Niedziela Wielkanocna. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Od tego dnia w Mszach Św. i innych celebracjach religijnych może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników oraz sprawujących posługę. Nieszpory o godz. 17.30.

Poniedziałek Wielkanocny. Msze Św. wg. porządku niedzielnego. Chrzty dzieci o godz. 12.15. Mszy Św. wieczornej nie będzie.

Msza Św. w domu. Jak ją najlepiej przeżyć za pośrednictwem transmisji internetowej? Czytaj tutaj

Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu mieszkańcom Rudawy; ul. Trzaskowskiego, ul. Kalwaryjska, ul. Śląska, Niegoszowic, Pisar i Kochanowa. Z całego serca dziękujemy wszystkim parafianom, którzy w marcu wsparli ofiarą naszą parafię bądź to przelewem na konto, czy ofiarą w kopercie.

Dziękujemy parafianom z Brzezinki za posprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. W środę troskę o nasz Dom Boży polecamy rodzinom z Kochanowa od pp. Czepiec do pp. Wróbel. Będzie to sprzątanie świąteczne!!! W sobotę po zakończeniu Wigilii Paschalnej zapraszamy do przemycia kościoła rodziny od pp. Wożniak.

Są jeszcze do nabycia „baranki” wielkanocne( zakrystia lub kiosk z prasą).

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Władysław Głowacz z Rudawy, śp. Bronisław Wąchol z Pisar. Polecamy ich dusze  miłosierdziu Bożemu: „dobry Jezu, a nasz Panie… ”. 

Ważny komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odnośnie praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc. Więcej informacji: tutaj

Kilka uwag niezbędnych do godnego, owocnego przeżycia Mszy Św. za pośrednictwem transmisji internetowej. Przygotowanie do Mszy św. warto rozpocząć wcześniej, już w sobotę, a więc…

Po pierwsze: Zaplanuj godzinę https://stacja7.pl/styl-zycia/msza-swieta-w-domu-jak-najlepiej-ja-przezyc/

Tak jak w normalnej sytuacji Msza św. jest pewnego rodzaju zaplanowanym świątecznym wydarzeniem, tak powinna być i w czasie zagrożenia epidemicznego.

Zaplanujcie sobie w rodzinie, o której godzinie zbierzecie się na Mszy św. Skorzystajcie z wielu propozycji przygotowanych przez telewizje, radia, portale. A może z transmisji z naszej parafii?

Uczestnictwo w takiej formie tym bardziej udowodni istnienie wspólnoty naszej parafii. Choć uczestnictwo będzie wirtualne, w ten sposób dodacie sobie otuchy!

Jednym słowem: sprawdźcie godziny, dokonajcie wyboru i ustalcie, o której Msza św. nasza transmisja dostępna na YouTube parafii Wszystkich Świętych w Rudawie.

Po drugie. Przygotuj się do niedzieli

Dzięki transmisji Mszy św. ocaleje to, co w Mszy św. kluczowe: Uczta Słowa Bożego. Aby dobrze przygotować się do Liturgii Słowa warto wcześniej poznać, jakie będą czytania, pogłębić ich niezwykłą treść. Wszak to sam Bóg mówi!

Warto, by przygotowanie do niedzieli przeprowadzić wcześniej, w gronie rodzinnym. Można przeczytać czytania, które będą czytane w niedzielę podczas Mszy św., następnie opracowania, można o tym podyskutować, porozmawiać. Przekonacie się, jak zupełnie inaczej brzmi Liturgia Słowa, kiedy będziecie już uzbrojeni w profesjonalną wiedzę!

Po trzecie. Przygotuj miejsce

A właściwie – przygotujcie. Ważne, by przygotowania do Mszy św. były wspólne. Niech każdy członek rodziny otrzyma odpowiednie zadanie, będzie za coś odpowiedzialny. Działajcie wspólnie, niech nikt nie będzie bierny! Zaplanujcie sobie miejsce uczestniczenia we Mszy św.

W każdym razie, warto skoncentrować się nie tylko na technologii, ale także na uroczystym udekorowaniu pokoju. Zestaw kolędowy, czyli krzyż i dwie zapalone świece, to dobry pomysł. Możecie także postawić jakiś swój ulubiony obraz, ikonę, figurkę. Chodzi o to, by to nie telewizor był w centrum domowego zgromadzenia, ale krzyż właśnie.

Po czwarte. Niedzielny strój

 Przygotować się należy nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Mimo że nie wychodzimy do kościoła, warto założyć niedzielny, uroczysty strój. Panowie – garnitur, panie – eleganckie garsonki (może niedzielny makijaż), dzieci – biała koszula i mucha! Zamiast domowych kapci – odpowiednie buty. Tak zawsze przygotowujemy się na wizytę naszych gości, tak zwykle przyjmujemy księdza po kolędzie, tak też zróbmy i tym razem.

Strój często świadczy o tym, jaką rangę przywiązujemy do wydarzenia. A to przecież Msza św.!

Po piąte. Pro memoria

Zbierzcie się 15-10 minut wcześniej. Zapalcie świecie. Mogą to zrobić dzieci (starsze), by też czuły się zaangażowane w przygotowania, ale też w ten sposób poczuły wagę wydarzenia.

Jeśli macie w domu wodę święconą możecie zrobić nią znak krzyża, podobnie jak robicie to wchodząc do kościoła. Pomódlcie się wspólnie o dobre przeżycie Eucharystii. Wypowiedzcie intencje. Jeśli są dzieci, niech także powiedzą swoje intencje.

Czas przed Mszą św. warto przeżyć w milczeniu. Nie rozmawiajcie. Jeśli chcecie możecie wspólnie zaśpiewać pieśń lub pomodlić się w ciszy, poszukać skupienia.

Po szóste. Bierzcie aktywny udział

Podczas Mszy nie wahajcie się odpowiadać na wezwania, śpiewać wspólnie pieśni, czy psalm responsoryjny. Kiedy stoimy – stójcie, podczas czytań – można usiąść. Na czas przeistoczenia i Komunii św. – uklęknijcie. To wyraz czuwania, tęsknoty za Panem, którego tym razem nie możemy przyjąć, jak zwykle to czynimy.

Po zakończeniu Mszy św., pomódlcie się chwilę.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: