Ogłoszenia duszpasterskie – 1 niedziela Wielkiego Postu /14.02.2016/

   Przeżywamy dzisiaj I niedzielę Wielkiego Postu. Po mszy św. o godzinie 11.oo katecheza dla rodziców młodzieży bierzmowanej.  Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godzinie 17.oo. Droga Krzyżowa o godzinie 16.oo.

  Zachęcamy parafian, dzieci, młodzież a szczególnie przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania do udziału w nabożeństwie gorzkich żali. Za udział w tym nabożeństwie można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

  Przed kościołem ministranci zbierają ofiarę na rozbudowę Centrum Jana Pawła II w Krakowie.  Poświęcenia sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach dokona papież Franciszek podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.  

  Informujemy, że rekolekcje wielkopostne w tym roku rozpoczną się w naszej parafii w V niedzielę Wielkiego Postu /tj. 13 marca br./ Rekolekcje wygłosi i poprowadzi o. redemptorysta Jerzy Krupa.

  W liturgii Kościoła:

Piątek – Droga krzyżowa dla dzieci o godzinie 16.3o, dla dorosłych i młodzieży po wieczornej mszy świętej. Spotkanie „Kręgu Biblijnego” i oazy młodzieżowej o godzinie 18.oo.

Sobota – spotkanie woluntariuszy ŚDM w Krakowie po wieczornej mszy św./godzina 17.3o/. Zebranie Rady Parafialnej na plebanii o godzinie 18.oo.

  Modlitwa Żywego Różańca:

Poniedziałek – Róża NMP Matki Bolesnej

Wtorek – Róża Matki Bożej z Góry Karmel

Piątek – Róża św. Józefa

  Dyrektor Zespołu Szkół w Rudawie wraz ze społecznością uczniowską zaprasza na dni otwarte Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi, które odbędą się 20 lutego 2016 roku w godzinach od 10.oo do 13.oo. O godzinie 11.oo Dyrektor Zespołu Szkół w Rudawie zaprasza również na spotkanie Rodziców dzieci urodzonych w 2010 roku, w celu omówienia zasad rekrutacji na rok szkolny 2016/17. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.

    W przyszłym tygodniu troskę o nasz Dom Boży polecamy rodzinom z Sowiarki. W minioną niedzielę nikt z mieszkańców Kochanowa nie przyszedł do sprzątania kościoła.

   W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Krzysztofa Piwowońskiego z Niegoszowic, śp. Renata Kowalik z Kochanowa. Polecamy ich dusze miłosierdziu Bożemu: „dobry Jezu, a nasz Panie…”. 

  Prasa katolicka:

 W dzisiejszym Gościu niedzielnym o niezwykłym spotkaniu na wyspie. Po raz pierwszy w historii Kościoła papież spotka się z patriarchą Moskwy. A także dodatek: Rachunek sumienia przed spowiedzią, artykuł o naszej parafiance Joannie Adamik, która została ambasadorem ŚDM w Krakowie.

  W Niedzieli  przeczytamy z cyklu: Krzyże świata artykuł ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego – „Polityka bez zasad”.

Źródło – artykuł: ile razy można zyskać odpust? Cuda i łaski – Sanktuarium w Kamionce Buskiej. Dla najmłodszych Ola i Jaś

Z życia Kościoła krakowskiego:

OBLICZE MIŁOSIERDZIA

Słowo pasterskie Metropolity Krakowskiego

na Wielki Post 2016 roku

Drodzy Bracia i Siostry!

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu liturgia przybliża nam postać Chrystusa kuszonego przez szatana na pustyni. W tym roku jednak patrzymy na Jezusa nieco inaczej, mając w pamięci i sercu słowa Papieża Franciszka, że Jezus jest Obliczem Miłosierdzia. Twarzą Boga jest twarz Jezusa na pustyni – wychudzona czterdziestodniowym głodem, naznaczona dramatycznym zmaganiem z własną słabością i z natrętnym duchowym przeciwnikiem. Ta Twarz jest Obliczem Miłosierdzia Boga, podejmującego zdecydowaną walkę z ludzkim grzechem i zwyciężającego, ale nie z daleka, z bezpiecznego dla Siebie, niebieskiego dystansu! Bóg-Człowiek chciał być solidarnie z nami, w samym środku naszego doświadczenia słabości i pokusy. On wyprowadza nas z naszego zniewolenia grzechem nie za pomocą teoretycznych dobrych rad i taniego moralizowania, ale stając się uczestnikiem naszej duchowej walki.

Czy nie dlatego między innymi Bóg stał się człowiekiem, żeby doświadczyć dramatycznej pokusy, przed jaką staje człowiek zdesperowany głodem? Być może chciał doświadczyć napięcia i emocji, jakie wzbudza w nas perspektywa przejęcia władzy? Może chciał doświadczyć, jak łatwo można się pogubić nawet w mieście i świątyni Boga, szukając dla siebie poklasku i chwały, należnych jedynie Panu? Po trzykroć Święty Bóg chciał wejść z człowiekiem – z każdym z nas – w sam środek każdej z naszych pokus do zła. Nie chciał zostawić nas samych w takim zmaganiu także wtedy, gdy je przegrywamy, gdy zostajemy duchowo pobici i poranieni. Wtedy, jako Miłosierny Samarytanin, obmywa i leczy nasze rany – już nie oliwą i winem, lecz wodą i krwią wypływającą ze swego zranionego Serca.

Czy nie czujemy się pociągnięci taką właśnie Twarzą naszego Boga, Twarzą Miłosierdzia? Czy jest jakiś powód, by przed nią uciekać, by się bać spotkania z takim Bogiem? Takim, jakim się nam objawia w Jezusie Chrystusie, a nie takim, jakiego sobie sami wyobrażamy i tworzymy, a potem się Go boimy? On jednak, na szczęście, nie jest na miarę naszych wyobrażeń. On – w radykalnej i bezinteresownej miłości – zbliża się do nas. Czy wyjdziemy Mu na spotkanie?

Zaproszenie do spotkania z Miłosiernym Bogiem słyszymy w Kościele z nową mocą od minionej Uroczystości Niepokalanego Poczęcia. W tym dniu – jak wiemy – Papież Franciszek otworzył ROK ŚWIĘTY MIŁOSIERDZIA. Ojciec Święty zaprasza nas, by wybrać się w drogę – nawet wielokrotnie – na spotkanie z Jezusem, który objawia nam Miłosiernego Ojca. Ta droga musi mieć najpierw wymiar duchowy. To droga do własnego sumienia, do usłyszenia w nim mocnego głosu Ducha Świętego, który „przekonuje nas o grzechu”. To droga do własnego serca, w którym możemy odkryć złożoną w nim przez Boga zdolność do miłości – tęsknotę za tym, by pokochać Go całym sercem, całą duszą i całą mocą. Ta droga łatwo znajdzie później przedłużenie do któregoś z kościołów jubileuszowych (w Krakowie, w Nowym Targu, Zakopanem, Trzebini, Wadowicach i Kalwarii), gdzie możemy przejść przez Bramę Miłosierdzia, prosząc Kościół o dar jubileuszowego odpustu, zdolnego uleczyć pozostawione w nas przez grzech duchowe rany.

Serdecznie Was namawiam, drodzy bracia i siostry, do podjęcia – do ciągłego podejmowania – w tym Roku tejże drogi.

Pielgrzymujcie do kościołów jubileuszowych, i do ich Bram Miłosierdzia. Pielgrzymujcie we wspólnotach parafialnych, i stanowych, w małych grupach, i indywidualnie. Rok Święty to szczególny czas zbawienia. To moment łaski. Nie zmarnujmy jej.

Wśród wielu jubileuszowych pielgrzymek i wydarzeń Roku Świętego wyjątkowe miejsce zajmuje Światowy Dzień Młodzieży, który Papież Franciszek ogłosił jako Wielki Jubileusz Miłosierdzia dla młodzieży całego świata. Będziemy go przeżywać w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca. Jeszcze raz chcę wszystkich zaprosić do Krakowa na ten czas. Zapraszam nie tylko do udziału w celebracjach, którym przewodniczył będzie Ojciec Święty, ale również do udziału w katechezach głoszonych przez biskupów i we wszystkich wydarzeniach tego wielkiego święta wiary. Zapraszam także do współodpowiedzialności! Poczujmy się wszyscy gospodarzami tych dni. Przyjmijmy z radością nie tylko Następcę Piotra, ale również wielką rzeszę młodych z Ojczyzny i ze świata.

Bądźmy hojni! Podzielmy się naszym domem i naszym chlebem. To będzie dobry czas, by podjąć konkretnie i wypełnić podpowiadane nam w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu czyny miłosierdzia: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, przyjąć w dom przybyszów…

Kto doświadczył miłosierdzia od Boga, kto odkrył Jego Twarz, kto przekroczył Bramę Miłosierdzia, sam staje się miłosierny. Chce kochać tak, jak został pokochany przez Boga. Chce kochać innych tą miłością, której doświadczył od Niego. Tego nas uczą wielcy świadkowie miłosierdzia w naszym Krakowskim Kościele: święty Brat Albert, którego setną rocznicę urodzin dla Nieba obchodzimy w tym roku, święta Siostra Faustyna, święty Papież Jan Paweł II. To od nich przejęliśmy zadaną przez Pana krakowskiemu Kościołowi „Iskrę Miłosierdzia”. Teraz mamy szansę przekazać ją następnemu pokoleniu – być może dwumilionowej rzeszy młodych ludzi z całego świata i z Polski.

Dla młodych Polaków podjęcie tej „Iskry” będzie także pierwszą i konkretną odpowiedzią na dar chrztu, którego wartość i moc uświadamiamy sobie szczególnie mocno w tym roku – w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Osobistym obchodem tej ważnej rocznicy dla każdego z nas będzie (u kresu Wielkiego Postu) Wigilia Paschalna, i odnowienie w jej trakcie naszych przyrzeczeń chrzcielnych. Już teraz, na progu Postu, prośmy Pana, by nas przygotował do tej najważniejszej w całym roku liturgicznym chwili.

Kościół w Polsce będzie obchodził 1050-lecie Chrztu w trakcie wielu obchodów: w Poznaniu i Gnieźnie, i na Lednicy. W Krakowie obchody te złączymy z tradycyjną procesją i Liturgią na Skałce ku czci św. Stanisława, 8 maja br. Już teraz zapraszam do licznego udziału w tym wydarzeniu. Mszy świętej na Skałce będzie przewodniczył abp poznański Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi ks. Prymas, abp Wojciech Polak. Osobę Ojca Świętego będzie, jak zwykle, reprezentował Nuncjusz apostolski w Polsce.

Jak widać, przed nami wspaniały, ale i bardzo intensywny czas, pełen wielkich wydarzeń. Przyjmijmy je jako dar i zadanie. Odnajdźmy się w nim – każdy osobiście, ale również jako wspólnota wierzących sióstr i braci! Zaczerpnijmy najpełniej ze źródeł Bożego Miłosierdzia! Zapatrzmy się w Oblicze Boga, jakim jest Twarz Jezusa Miłosiernego! Pozwólmy Mu ukształtować siebie na Jego obraz i podobieństwo!

Na doświadczenie tej łaski z serca Wam błogosławię!

Stanisław kard. Dziwisz

Metropolita Krakowski

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: