27 maja 2016 r. wczesnym rankiem wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę na ziemię kielecką. Pobyt w tej części Polski rozpoczęliśmy od zejścia do najpiękniejszej jaskini w Polsce – Jaskini Raj, odkrytej w latach 60. XX wieku przez uczniów technikum z Krakowa. Następnie udaliśmy się do Kielc. Tu zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki miasta: katedrę, muzeum zabawek, dom Stefana Żeromskiego oraz manufakturę słodyczy, podziwialiśmy pomniki H. Sienkiewicza, biskupa C. Kaczmarka, J. Piłsudskiego oraz… pszczoły miodnej. Spacerowaliśmy główną ulicą Kielc – ul. Sienkiewicza. Z Kielc pojechaliśmy do Oblęgorka, gdzie znajduje się dworek H.Sienkiewicza ofiarowany mu przez naród polski w 1900 r. Ostatnim punktem programu przewidzianym na ten dzień była wizyta w Zagnańsku, gdzie rośnie wiekowy Dąb Bartek. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Rudek na zasłużony odpoczynek.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od udziału w Eucharystii sprawowanej w kościele parafialnym w Rudkach. Po śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku starego opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu. Wędrując z Nowej Słupi przez Puszczę Jodłową dotarliśmy po godzinie do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tu uczciliśmy relikwie krzyża św. i zastanawialiśmy się nad przemijalnością ludzkiego życia przyglądając się zachowanym ciałom pochowanych tu mnichów. Po chwili wyciszenia i zadumy przeszliśmy w kierunku Gołoborzy, aby przyjrzeć się rumowisku skalnemu powstałemu w wyniku pękania skał pod wpływem niszczącej działalności wody i mrozu. Z Gołoborzy przejechaliśmy do Kielc, aby skorzystać z propozycji Energetycznego Centrum Nauki. Tu dzieci uczestniczyły w warsztatach poświęconych elektryczności i sprawdzały jak działają poszczególne urządzenia elektryczne. Pobyt na ziemi kieleckiej zakończyliśmy w Chęcinach, gdzie zdobyliśmy średniowieczną warownię przeżywającą czasy świetności za panowania Kazimierza III Wielkiego.

W godzinach wieczornych dotarliśmy do Rudawy.