Henryk Sienkiewicz kilkakrotnie odwiedzał Rudawę, zwiedzając okolice. Tu miedzy innymi pisał Noblista w „Pustyni i w puszczy”.
Podczas swojego pobytu w Rudawie  Henryk Sienkiewicz wpisał się do parafialnej księgi  pamiątkowej.

Autentyczność  wpisu potwierdził znany historyk Stanisław Smółka (1854 – 1924) profesor i rektor Uniwersytetu  Jagielońskiego, który od 1910 roku mieszkał w Rudawie.Był doradcą  Sienkiewicza przy pisaniu powieści Krzyżacy.

Ten fakt potwierdził anons, który ukazał się w „Tygodniku Chrzanowskim” dnia 30 maja 1908 r.
„Niemały zaszczyt  spotka nasz powiat. Oto do Rudawy zjeżdża  w przyszłym miesiącu najznakomitszych nasz powieści pisarz Henryk Sienkiewicz i zamieszka tam przez lato w willi prof. dr Stanisława Domańskiego „.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: