Ogłoszenia duszpasterskie – 25 niedziela zwykła /18.09.2016/

Kiedy media przeszkadzają, a kiedy pomagają w porozumiewaniu się w rodzinie i między rodzinami? Jak rodzina jest przedstawiana w mediach? Czego rodzice mają prawo oczekiwać od Kościoła? – na te pytania odpowiada papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września (18 IX).

W liturgii Kościoła:

Wtorek – wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy

Środa  – święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Czwartek  – wspomnienie bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej, dziewicy

Piątek  – wspomnienie św. ojca Pio z Pietrelciny.

Modlitwa Żywego Różańca:

Poniedziałek – Róża św. Józefa

Czwartek – Róża św. Jana Pawła II

Niedziela – Róża Zwiastowania NMP

Sołtys Rudawy informuje, że dzisiaj 18 września br. o 17.00 w świetlicy Wiejskiej w Rudawie, ul. Rynek 2 odbędzie się zebranie wiejskie mieszkańców Rudawy.

W poniedziałek uroczysta Msza św. o 18.00 dla młodzieży gimnazjalnej /kl. I, II, III/ na rozpoczęcie spotkań w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Po Mszy św. spotkanie i katecheza dla młodzieży klasy I.

Informujemy, że najbliższą sobotę 24 września odbędzie się VII Pielgrzymka Członków Żywego Różańca do Krakowa – Łagiewnik. Serdecznie zapraszamy Róże Różańcowe do udziału w tej pielgrzymce. Zapisy w zakrystii /do środy/.

W przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.00 spotkanie z rodzicami młodzieży klasy III gimnazjum przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Serdeczne dziękujemy parafianom z Brzezinki, którzy w minionym tygodniu posprzątali kościół, i złożyli ofiarę. Na najbliższą sobotę zapraszamy do sprzątania kolejne rodziny od pp. Waldemara i Agnieszki Węgiel/kolejne 10 rodzin/.

W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Maria Danuta Gwizdała z Brzezinki, śp. Danuta Węgiel z Brzezinki. Polecamy ich dusze miłosierdziu Bożemu: „dobry Jezu, a nasz Panie…”. 

 Prasa katolicka: W dzisiejszym Gościu niedzielnym: Czy Polacy mieszkający w Anglii mają się czego bać? Reportaż z Harlow, gdzie niedawno zamordowano naszego rodaka. Za tydzień do „Gościa niedzielnego” zostanie dołączony film pt. „Bóg nie umarł”. Najgłośniejszy film religijny ostatnich lat. Niedziela – „Z Kazachstanu na ołtarze” – reportaż o beatyfikacji Księdza Władysława Bukowińskiego. Źródło – św. Teresa od ubogich.

Warto by dzisiaj zapytać samego siebie – przeżywając Dzień Środków Społecznego Przekazu – czy w moim domu gości prasa katolicka? Czy wspieram media katolickie  modlitwą i darem serca?

 

Z życia parafii.

Po beatyfikacji Ks. Władysława Bukowińskiego

Ks. Władysław Bukowiński – Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów został ogłoszony błogosławionym. Dokonał tego legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie.

Po akcie pokutnym biskup Kargandy,  Adelio Dell’Oro powtórzył wobec kard. Amato prośbę, skierowaną wcześniej do Ojca Świętego, o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego. Przedstawiono życiorys ks. Bukowińskiego.

Legat papieski uroczyście odczytał po łacinie list apostolski z decyzją papieża. „Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa, ordynariusza Karagandy  Adelio Dell’Oro, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 20 czerwca każdego roku” – brzmiał list beatyfikacyjny papieża Franciszka.

Po raz pierwszy publicznie oddano cześć ks. Bukowińskiemu poprzez odsłonięcie jego wizerunku. W katedrze rozległy się brawa i zabrzmiał śpiew. Do prezbiterium przyniesiono relikwie bł. Władysława.

Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. W 1920 r. rodzina przeniosła się do Święcicy w powiecie sandomierskim. W latach 1921-1931 studiował prawo, a następnie teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 roku z rąk abp. księcia Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego.

Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i Suchej Beskidzkiej wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od września 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1940 r. został uwięziony przez NKWD.

Cudem uniknął śmierci w likwidowanym przez Sowietów łuckim więzieniu po rozpoczęciu wojny niemiecko-radzieckiej w 1941 r. Pomagał uciekinierom i jeńcom podczas niemieckiej, a następnie radzieckiej okupacji. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej, kilkunastogodzinnej pracy odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze, udzielał sakramentów i prowadził rekolekcje w różnych językach. Napisał i potajemnie wykładał w łagrze historię Polski.

W roku 1954 został zesłany do Kazachstanu, do Karagandy, z obowiązkiem podjęcia pracy stróża. Praca ta umożliwiała mu dalszą tajną pracę duszpasterską wśród zesłańców. Chrzcił, spowiadał i błogosławił małżeństwa zesłanych tam Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości.

Dobrowolnie przyjął obywatelstwo Związku Radzieckiego, aby mógł pozostać wśród powierzonych swej opiece wiernych. Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata i zesłany do łagrów na Syberii: w Czumie w obwodzie irkuckim oraz obozie dla „religiozników” w Sosnówce. W sumie spędził w łagrach i więzieniach 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni.

Po odbyciu kary kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską w prywatnych domach. Pod koniec życia trzykrotnie przyjeżdżał do Polski, gdzie spotykał się m. in. z kard. Karolem Wojtyłą. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. do końca prowadząc pracę duszpasterską. Jego grób znajduje się w kościele pw. św. Józefa w Karagandzie.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: