Rankiem w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia po Mszy św. odprawionej w naszym kościele o godz. 6.30 wyruszyła 128. Rudawska Piesza Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na tegoroczną pielgrzymkę zapisało się …. osób. Podążaliśmy trasą znaną pielgrzymom od wielu lat. Wieczorem strudzeni drogą, ale szczęśliwi dotarliśmy przed oblicze Kalwaryjskiej Pani.
Następnego dnia wczesnym rankiem wyruszyliśmy na Dróżki Pana Jezusa. Popołudniu uczestniczyliśmy w barwnej Procesji zaśnięcia NMP.
Uroczystości Pogrzebu NMP rozpoczęły się o godz. 15.00 Nieszporami przy kaplicy Domku Matki Bożej w obecności abpa Marka Jędraszewskiego. Modlitwie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który wygłosił kazanie.
Dróżki Kalwaryjskie – urokliwa przyroda Beskidów, urzekająca barokowa i manierystyczna architektura kaplic, barwna mieszanina głosów modlitw, śpiewów i muzyki orkiestr dętych.
To wszystko sprawia, że w tygodniu odpustowym w Kalwarii są tłumy pielgrzymów.
Kto choć raz był w tym czasie w Kalwarii już zawsze będzie chciał tu być, zatopić się w cudownej atmosferze tego miejsca.
Poczuć moc kilkuwiekowej tradycji kalwaryjskich modlitw.
Czy ten wielogłos modlitw może pozostać w Niebie niezauważony…?
Mamy nadzieję, że nie, bo Jezus powiedział: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.” (Mt 7,7-8).
Ale myliłby się ten, kto myśli, że Kalwaria jest skostniała i zupełnie niezmienna.
Przeciwnie, widać tu, że można połączyć tradycję z nowoczesnością nie ujmując nic tradycji.
Można z platformy Google Play ściągnąć aplikację „Dróżki Kalwaryjskie” przygotowaną przez Ojców Bernardynów, gdzie znajdziemy mapę dróżek oraz rozważania dostosowane do współczesnych realiów życia.
Aplikacja działa w systemie Android i iOS.
W sobotę przed południem modliliśmy się na Dróżkach Matki Bożej. Sobota w czasie odpustu Wniebowzięcia NMP to DZIEŃ MŁODYCH. W tym roku Młodzi przeżywali ten dzień jako pierwszą stację w przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku. Przed południem odbyło się nabożeństwo pokutne, a o godz. 15.00 – Droga Krzyżowa. Wieczorne nabożeństwo przygotowali młodzi zrzeszeni w Grupie Apostolskiej w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bieńkówce, którzy uczestniczyli w ŚDM w Panamie.
Przy sanktuarium – jak co roku – spotkaliśmy naszego rodaka ks. prałata Bronisława Siekierskiego, który z nieskrywaną radością co roku wypatruje w Kalwarii rudawskich pielgrzymów, żeby z nimi zamienić słowo, pobłogosławić i towarzyszyć w przeżywaniu kalwaryjskiego odpustu.
Wieczornej Eucharystii sprawowanej na Placu Rajskim przed bazyliką przewodniczył bp Jan Szkodoń. Po Mszy św. późnym wieczorem Ci, którym nie zabrakło sił brali udział w koncercie znanego zespołu NiemaGotu.
Bardzo cieszy obecność na pielgrzymce wielu młodych i dzieci z rodzicami i bliskimi.
Jezus powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.” (Mk 10,14)
Siostra Łucja dos Santos, która była świadkiem objawień maryjnych w Fatimie, jeszcze przed śmiercią w 2005 roku mówiła, że kluczowa bitwa między Chrystusem a szatanem będzie toczyła się o małżeństwo i rodzinę.
To dobrze widzieć w Kalwarii dzieci. Nasiąkają atmosferą modlitwy, co daje nadzieję, że kiedy dorosną i będą samodzielnie dokonywać wyborów, wybiorą drogę świadomej wiary. Że ich wiara będzie autentyczna, ich bliskość z Maryją będzie prowadziła do Jezusa, a świadectwo miłości bliźniego w codziennym życiu będzie innych przyprowadzać do Boga.
W niedzielny ranek uczestniczyliśmy w Mszy św. sprawowanej w Kościele Grobku MB, po czym najwytrwalsi pielgrzymi – zgodnie z wieloletnią tradycją – pieszo wyruszyli w drogę powrotną do rodzinnej parafii.
Wróciliśmy do Rudawy późnym popołudniem może nieco osłabieni fizycznie, ale z pewnością wzmocnieni duchowo. Doświadczyliśmy znów błogosławieństwa Maryi, pokrzepieni Bożym słowem i życzliwością napotkanych ludzi.
Bogu Wszechmogącemu niech będą dzięki za ten szczególny czas łaski.
Oby ta długoletnia tradycja pielgrzymowania pieszo do Kalwarii nigdy w naszej parafii nie zanikła.
Kto zakocha się w Kalwarii będzie tu wracał i u Maryi czerpał siły i łaski, aby w codziennym życiu dawać świadectwo żywej wiary, miłości Boga i bliźniego.