Trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego 2 sierpnia br. byłego arcybiskupa metropolity krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego (1927-2016).

Dzisiaj o godz. 16.30 w Bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie licznie zgromadzeni wierni odmówili różaniec w intencji swojego ukochanego Arcypasterza. O godz. 17.00 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki z Poznania, odprawił Msza Św., którą wraz z nim koncelebrowało wielu biskupów i kapłanów.

W słowie wprowadzenia arcybiskup Gądecki zaznaczył, że żegnamy wielkiego Polaka, biskupa, który wyświęcił ponad tysiąc kapłanów, wybudował przeszło dwieście kościołów, w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ks. kard. Marian Jaworski w homilii podkreślał wielokrotnie, że zmarł kapłan, pokorny kapłan, który pozwolił się prowadzić Chrystusowi do samego końca i dzięki temu dokonał wielkich rzeczy.

Po Mszy Św. trumna z ciałem ks. kard. Franciszka Macharskiego w kondukcie pogrzebowym została przeniesiona ulicą Grodzką do katedry na Wawel, gdzie jutro zmarły zostanie pochowany.