14 kwietniaTo wyjątkowy dzień dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. 1050 lat temu, dokładnie 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest razem z całym swoim dworem. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, ceremonia odbyła się w Wielką Sobotę.

Historycy są zgodni zarówno co do daty, jak i co do faktu, że chrzest Polski radykalnie wpłynął na losy narodu, państwa i Kościoła. Choć zapewne nigdy nie dowiemy się, gdzie dokładnie się odbył, historycy podają bowiem jedynie hipotetyczne miejsca, trzeba Panu Bogu podziękować za przyjęty przez nasz kraj chrzest, a tym samym włączenie Polski w zachodnią cywilizację europejską.

Z tej okazji w Poznaniu odbyło się uroczyste Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, po raz pierwszy poza Warszawą. Obok parlamentarzystów wzięli udział: Prezydent RP dr Andrzej Duda, Rada Ministrów z Premierem Panią Beatą Szydło, członkowie Episkopatu Polski z Prymasem Polski ks. biskupem Wojciechem Polakiem a także liczni goście. Jubileuszowemu świętowaniu przewodniczył legat papieża Franciszka, watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.

Mennica Polska ku upamiętnieniu tego wielkiego wydarzenia wypuściła kolekcjonerski banknot 20 złotowy z podobizną Mieszka I i Dobrawy.

W naszej parafii strażacy z OSP Rudawa przyłączając się do upamiętnienia tego historycznego wydarzenia zapalili „ognisko Ducha Świętego” o godzinie 20.00  na Rynku Rudawskim przy „drodze Końskiej”.

Przy śpiewie Apelu Jasnogórskiego pomodliliśmy się w intencji Ojczyzny, Kościoła i naszej parafii. Tego wieczoru tysiące podobnych ognisk zapłonęło od Tatr do Bałtyku w całej naszej Ojczyźnie. Symbolizowały one Ducha Świętego, który od chrztu Mieszka rozpoczął wielką przygodę po naszej ziemi…