W pierwszą sobotę czerwca br. czciciele Matki Bożej ze wszystkich stron Polski przybyli do Częstochowy, by uczestniczyć w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca, która odbyła się pod hasłem: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. W pielgrzymce wzięli udział także przedstawiciele Żywego Różańca z naszej parafii.

Pielgrzymka odbyła się w roku wyjątkowej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyli członkowie wspólnot Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół, świat i Polskę opiece Matki Bożej. Było to już szóste czuwanie róż różańcowych przed wizerunkiem Królowej Polski.

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sł. Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie i zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce Żywy Różaniec stał się znany już pod koniec XIX w.

Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.

Tegoroczne spotkanie wspólnot Żywego Różańca rozpoczęło się w piątek apelem Jasnogórskim w kaplicy Cudownego Obrazu. W sobotę przed Szczytem Jasnogórskim została odprawiona uroczysta Eucharystia. Msza Św. została poprzedzona modlitwą różańcową i okolicznościową konferencją.

Mszy Św. koncelebrowanej przez wielką rzeszę kapłanów przewodniczył bp Zieliński, pomocniczy diecezji gdańskiej.

Ci, którzy wypraszają Boże łaski dla świata, Polski, swoich parafii, wspólnot, konkretnych ludzi, są nieocenionym skarbem. Ich wytrwała modlitwa, często niewidoczna, ukryta, zanoszona w cichości serca, nie tylko jest miła Bogu, ale przede wszystkim jest umocnieniem całego Kościoła. Warto do nich dołączyć i wspólnie się modlić.