Bł. Władysław Bukowiński znalazł miejsce w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

W sobotę (4 listopada br.),  w liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza, bp Michalik poświęcił w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Kaplicę Świętych Zesłańców i Męczenników Wschodu. Kaplica otrzymała imię dwóch świętych: św.  abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i błogosławionego Księdza Władysława Bukowińskiego.

W uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Józef Michalik, który wygłosił okolicznościowe słowo. Koncelebrowało ponad 50 kapłanów z diecezji krakowskiej i z poza diecezji.

W kazaniu – kaznodzieja  – przypomniał nie tylko życiorysy św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i bł. Władysława Bukowińskiego ale także przypomniał drogę wielu naszych rodaków umęczonych na Wschodzie, na nieludzkiej ziemi w czasach carskiej Rosji i sowieckich łagrów. „Dziękujemy Panu Bogu za trud wielkich świętych: abp. Felińskiego i ks. Bukowińskiego. Ale ten trud się nie skończył. Trzeba bowiem wspomnieć również tych kapłanów, którzy obecnie poszli w chłonny duszpastersko teren na Wschodzie, krzewiąc wiarę i polskość” – dodał arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.

Po uroczystej Eucharystii relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i Bł. Władysława Bukowińskiego zostały przeniesione do nowo powstałej Kaplicy Świętych Zesłańców i Męczenników Wschodu.

Kaplica powstała dzięki staraniom Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz Stowarzyszenia „Ocalenie” im. ks. Władysława Bukowińskiego. W jej centrum znajduje się wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego oraz portrety świętych zesłańców, obok których zostały umieszczone ich relikwie. Na ścianach zostały umieszczone również cytaty z wypowiedzi patronów kaplicy oraz poświęconych im słów Jana Pawła II.