„Zostawić Kraków to nie jest prosta rzecz” – mówi bp Grzegorz Ryś, który decyzją Ojca Świętego Franciszka dnia 14 września 2017 r. został mianowany Metropolitą Łódzkim.

„Zostawić Kraków to nie jest prosta rzecz. Kraków jako miasto i ludzi, którzy są w Krakowie. Ale mam w sobie pokój, który bierze się z wiary i z posłuszeństwa Ojcu Świętemu”.

Ks. Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT.

Nominację biskupią otrzymał 16 lipca 2011 od papieża Benedykta XVI. Święcenia biskupie przyjął z rąk kardynała Stanisław Dziwisza.

Zawołaniem biskupa Grzegorza Rysia są słowa „Virtus in infirmitate” (Moc w słabości).