Pierwszy był król, potem prymas, wreszcie papież. Jan Kazimierz, kardynał Wyszyński, św. Jan Paweł II oddawali Polaków pod opiekę Maryi… 3 maja , w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski, na Jasnej Górze biskupi polscy ponowili akt zawierzenia Polski Matce Kościoła.

Nawiązali do wydarzenia, które miało miejsce 1 kwietnia 1656 roku, kiedy król Jan Kazimierz zawierzył Polskę Maryi i ogłosił Ją Królową Polskiej Korony. To królewskie ślubowanie zaczynało się od słów: „Wielka Boga Człowieka Matko…” Kolejne akty miały tę samą inwokację. Tak samo zaczyna się również tegoroczne ślubowanie. Podobnie było i w Rudawie….

Na wieczornym nabożeństwie majowym ponowiliśmy akt zawierzenia naszej parafii, rodzin i siebie samych Maryi. Uczyniliśmy to nie mniejszą miłością i troską, jak nasi biskupi na Jasnej Górze. Papież Franciszek odwiedzi Jasną Górę 28 lipca. Na wałach odprawi Eucharystię z udziałem episkopatu i władz. To będzie papieski akcent jubileuszu 1050. Rocznicy chrztu.

„Vivat maj, trzeci maj”. Do południa w naszej parafii została odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji naszej Ojczyzny. Przybyły zastępy druhów strażaków z całej parafii, Poczty Sztandarowe reprezentujące organizacje, wspólnoty naszej parafii. Nie zabrakło oczywiście naszych sędziwych kombatantów a także władzy Gminy Zabierzów, radnych i sołtysów. Mszy świętej przewodniczył i kazanie okolicznościowe wygłosił Ksiądz Piotr Wróbel z Krzeszowic. Nawiązując do wydarzeń historycznych, przypomniał aktualność ślubowań jasnogórskich, podkreślając wielką rolę wychowania w życiu narodu, rodziny i człowieka. Miły był widok wielu parafian obecnych na Mszy św. , którym miła i droga jest nasza Ojczyzna.

… Nadszedł znów uroczysty dzień dla naszej Ojczyzny, poświęcony Matce Bożej. Nasze polskie dzieje nauczyły nas czcić Ją jako naszą Królową. Serca naszych przodków podpowiedziały im, aby oddać się Jej całkowicie pod opiekę i we władanie. Nasze dzieje współczesne w pełni ten wybór potwierdzają. Możemy jedynie codziennie stawiać sobie pytanie, czy zdajemy sobie sprawę z tego, co oznacza ogłosić Matkę Jezusa swoją Królową?