Kościół katolicki w Polsce obchodzi 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Główne obchody uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski odbyły się jak co roku na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów. W katedrze na Wawelu uroczystą Msze świętą w intencji Ojczyzny odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
W Rudawie uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli Władz Gminy Zabierzów została odprawiona na Mszy św. o godz. 9.30. Wzięli w niej udział między innymi Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów, radni naszej parafii, sołtysi naszych sołectw a także licznie zebrani parafianie. Nie zabrakło strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości uświetniły liczne Poczty Sztandarowe. Podczas Mszy św. okolicznościową homilię wygłosił ks. Jacek Szydło z Siedlca.
Po zakończonej Eucharystii strażacy zaprosili na „Piknik Strażacki”. Na Rynku w Rudawie odbył się pokaz ratownictwa drogowa. Festyn strażacki potrwał do późnych godzin popołudniowych. Niestety pogoda nie dopisała uczestnikom festynu.

„Vivat maj , 3 maj”. Niech żyje 3 maj!

Zwracając się do Polaków, w czasie audiencji na placu Świętego Piotra, papież przypomniał: „Dzisiaj przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe”. Papież Franciszek wezwał Polaków, aby podążali „drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości”. Podczas audiencji generalnej w środę, Ojciec Święty nawiązał do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i święta Konstytucji 3 maja. – Niech żyje Polska – powiedział.