Rankiem w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia po Mszy św. odprawionej w naszym kościele o godz. 6.30 wyruszyła 128. Rudawska Piesza Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na tegoroczną pielgrzymkę zapisało się …. osób. Podążaliśmy trasą znaną pielgrzymom od wielu lat. Wieczorem strudzeni drogą, ale szczęśliwi dotarliśmy przed oblicze Kalwaryjskiej Pani.

Następnego dnia wczesnym rankiem wyruszyliśmy na Dróżki Pana Jezusa. Popołudniu uczestniczyliśmy w barwnej Procesji zaśnięcia NMP.

Uroczystości Pogrzebu NMP rozpoczęły się o godz. 15.00 Nieszporami przy kaplicy Domku Matki Bożej w obecności abpa Marka Jędraszewskiego. Modlitwie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który wygłosił kazanie.

Dróżki Kalwaryjskie – urokliwa przyroda Beskidów, urzekająca barokowa i manierystyczna architektura kaplic, barwna mieszanina głosów modlitw, śpiewów i muzyki orkiestr dętych.

To wszystko sprawia, że w tygodniu odpustowym w Kalwarii są tłumy pielgrzymów.

Kto choć raz był w tym czasie w Kalwarii już zawsze będzie chciał tu być, zatopić się w cudownej atmosferze tego miejsca.

Poczuć moc kilkuwiekowej tradycji kalwaryjskich modlitw.

Czy ten wielogłos modlitw może pozostać w Niebie niezauważony…?

Mamy nadzieję, że nie, bo Jezus powiedział: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.” (Mt 7,7-8).

Ale myliłby się ten, kto myśli, że Kalwaria jest skostniała i zupełnie niezmienna.

Przeciwnie, widać tu, że można połączyć tradycję z nowoczesnością nie ujmując nic tradycji.

Można z platformy Google Play ściągnąć aplikację „Dróżki Kalwaryjskie” przygotowaną przez Ojców Bernardynów, gdzie znajdziemy mapę dróżek oraz rozważania dostosowane do współczesnych realiów życia.

Aplikacja działa w systemie Android i iOS.

W sobotę przed południem modliliśmy się na Dróżkach Matki Bożej. Sobota w czasie odpustu Wniebowzięcia NMP to DZIEŃ MŁODYCH. W tym roku Młodzi przeżywali ten dzień jako pierwszą stację w przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie w 2022 roku. Przed południem odbyło się nabożeństwo pokutne, a o godz. 15.00 – Droga Krzyżowa. Wieczorne nabożeństwo przygotowali młodzi zrzeszeni w Grupie Apostolskiej w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Bieńkówce, którzy uczestniczyli w ŚDM w Panamie.

Przy sanktuarium – jak co roku – spotkaliśmy naszego rodaka ks. prałata Bronisława Siekierskiego, który z nieskrywaną radością co roku wypatruje w Kalwarii rudawskich pielgrzymów, żeby z nimi zamienić słowo, pobłogosławić i towarzyszyć w przeżywaniu kalwaryjskiego odpustu.

Wieczornej Eucharystii sprawowanej na Placu Rajskim przed bazyliką przewodniczył bp Jan Szkodoń. Po Mszy św. późnym wieczorem Ci, którym nie zabrakło sił brali udział w koncercie znanego zespołu NiemaGotu.

Bardzo cieszy obecność na pielgrzymce wielu młodych i dzieci z rodzicami i bliskimi.

Jezus powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.” (Mk 10,14)