Dziś Pan Jezus przechadzał się ulicami naszej parafii… Jak co roku, w Uroczystość Bożego Ciała, przeszła po naszej parafii barwna procesja eucharystyczna.  Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła po Mszy świętej o godzinie 9.3o.   Wyjątkowo licznie tego roku parafianie uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. Pan Bóg jeszcze raz okazał swoją łaskę… Mimo nie wyraźnej pogody została odprawiona Msza św. przy polowym ołtarzu, aby następnie wyruszyć w procesji eucharystycznej. Najmłodsze dzieci w strojach krakowskich usypały barwny dywan z kwiatów dla Pana Jezusa. A On szedł i błogosławił naszym rodzinom, domom, gospodarstwom. Zaglądał w każdy zakątek naszej parafii. W kronice parafialnej możemy zapisać, że procesja Bożego Ciała w Rudawie  odbyła się. Bogu niech będą dzięki!

W procesji  uczestniczyły Poczty Sztandarowe, młodzież niosąca feretrony, dzieci komunijne i liczna rzesza małych dzieci w strojach krakowskich. Procesję zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Pochód rozpoczynali ministranci naszej parafii. Mszę świętą sprawowali: Ks. Andrzej Badura Proboszcz tutejszej parafii oraz księża wikariusze: Ks. Mirosław Cupek. ks. Krzysztof Jobda. Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował za udział w procesji Bożego Ciała i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Przypomnijmy, że święto to ma charakter dziękczynny za ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W Boże Ciało katolicy oddają hołd obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski.

Święto to zostało ustanowione po widzeniach, które miała bł. Julianna z Cornillon (1193-1258) we Francji. Ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z ciemną plamą. Zgodnie z ówczesną interpretacją, przyczyną tego był brak wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. Pod wpływem tych widzeń biskup Robert ustanowił w 1246 roku takie święto dla diecezji Liege. W 1264 roku papież Urban IV – bullą „Transiturus” – święto Bożego Ciała ustanowił dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

« z 2 »