Bieżący rok jest dla nas Polaków wyjątkowy z racji przypadającej 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nasza parafia przygotowanie do tego ważnego wydarzenia rozpoczęła już w lutym Jubileuszową Nowenną.

W pierwszą sobotę gromadziliśmy się na modlitwie różańcowej i uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Prosząc o potrzebne łaski i błogosławieństwo dla jej obywateli. Podczas homilii kaznodzieja przypominał postacie polskich świętych i błogosławionych, którzy na przestrzeni dziejów zapisali się w naszej historii. Szczególnie w to nabożeństwo zaangażowały się róże różańcowe, a zwłaszcza męska, która przygotowywała rozważania.

Listopadowe świętowanie zainaugurowała Wieczornica Patriotyczna w Nielepicach. W świetlicy wiejskiej licznie zgromadzeni mieszkańcy i zaproszenie goście –  wizytator z krakowskiego kuratorium, sekretarz gminy, ks. Proboszcz, radni, sołtysi wzięli udział w montażu słowno – muzycznym.

Uczniowie Szkoły Podstawowej słowami poezji, pieśnią patriotyczną i polskim tańcem przypomnieli drogę, jak nasza Ojczyzna pokonała odzyskując wolność. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do Parku im. Pileckiego, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica. Złożono kwiaty, zapalono znicze i wspólnie odmówiono modlitwę za poległych.

Na zakończenie uroczystości członkowie Klubu Seniora „Teraz My” zaśpiewali pieśni ludowe i patriotyczne w tradycyjnej aranżacji, a zespół „Contra” z Zabierzowskiego Centrum Kultury porwał publiczność oryginalnym wykonaniem pieśni żołnierskich.

« z 4 »

10 listopada, w przeddzień obchodów wielkiego Jubileuszu, w świetlicy wiejskiej w Rudawie odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych.

Słowo wstępu wygłosił Piotr Kuruc, pracownik IPN. Przypomniał rolę mieszkańców Rudawy w walce o wolność i niepodległość. W koncercie wystąpili: dziecięcy chór ze Szkoły Podstawowej w Rudawie, siostry Korzonek, organista Piotr Być oraz Klub Seniora „Sami Swoi”.

W repertuarze znalazły się znane i popularne pieśni patriotyczne, dzięki czemu do ich wykonania włączyła się także publiczność. Słowa poezji i inne ważne dla Polaków utwory zaprezentowali w swoim występie uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Nielepicach, wprowadzając zebranych w podniosły, uroczysty nastrój. „Warto się czasem zasłuchać… w listopadów przemijanie. Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć. One mówią.” (S. Wyspiański „Noc listopadowa”).

Tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości wypadło w niedzielę.

W piękny, słoneczny i ciepły poranek parafianie licznie wypełnili naszą świątynię. Przybyli także zaproszeni goście a wśród nich wójt Gminy Zabierzów – Elżbieta Burtan, radni, sołtysi oraz poczty sztandarowe OSP i szkół podstawowych. Mszę Świętą koncelebrowali ks. Proboszcz Andrzej Badura i ks. Jacek Szydło z Siedlca. Rozpoczęła się ona niecodziennie – od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W homilii ks. Jacek wyjaśnił znaczenie słów: „Bóg, honor Ojczyzna”. W procesji z darami przedstawiciele Domowego Kościoła oprócz chleba i wina przynieśli Kapsułę Czasu.

Po Mszy Świętej odczytano fragmenty dokumentu opisujące nasze czasy.

Do Kapsuły zostały włożone miedzy innymi: monety i zdjęcia. Na stopniach ołtarza zaprezentował się przed publicznością zespół „Credo”. Świątynia wypełniła się dźwiękami pieśni patriotycznych. Podczas koncertu parafianie wpisywali się do kroniki parafialnej.

Następnie udano się na skwer ks. Władysława Bukowińskiego, gdzie została odsłonięta i poświęcona okolicznościowa tablica pamiątkowa z wymownym cytatem św. Jana Pawła II „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” oraz wmurowana kapsuła czasu. W niebo wzleciały gołębie pokoju. Kolejnym punktem uroczystości była modlitwa za poległym na parafialnym cmentarzu.