W ostatnią sobotę września /tj. 24 .09.16/ odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Żywego Różańca do Krakowa – Łagiewnik. Już po raz siódmy wędrowali czciciele różańca świętego i Najświętszej Maryi Panny do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W tym roku pielgrzymka była wyjątkowa, jubileuszowa, z racji przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia.
Bazylika Miłosierdzia Bożego – jak nigdy – wypełniła się po brzegi uczestnikami Jubileuszowej Pielgrzymki Żywego Różańca. Do łagiewnickiej Bazyliki przybyli pielgrzymi z 64 parafii naszej diecezji. Nie zabrakło członków Żywego Różańca z parafii Rudawa.
Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy w sanktuarium św. Jana Pawła II. Uczestników pielgrzymki przywitał ks. Stanisław Szczepaniec moderator Żywego Różańca w naszej diecezji. Po słowie wprowadzenia wyruszyła procesja różańcowa do Bazyliki Miłosierdzia, podczas której rozważana była tajemnica Zwiastowania NMP. Ważnym punktem tegorocznej pielgrzymki było przekroczenie Bramy Miłosierdzia. Kolejnym punktem programu była wygłoszona w bazylice konferencja przez ks. Stanisława Szczepańca na temat tajemnic różańca św. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Jan Zając. W homilii biskup Jan nawiązując do kończącego się Roku Miłosierdzia w Kościele, podkreślił, wyjątkowe znaczenie miłosierdzia Bożego w życiu Kościoła i człowieka. Przypomniał, że modlitwa różańcowa jest potężnym narzędziem czynienia miłosierdzia wobec bliźniego. Ostatnim punktem programu pielgrzymki była modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem.
Siostra Łucja z Fatimy mówiła, że modlitwa różańcowa stanowi największą broń, ojciec Pio określał różaniec mianem „bicza na demony”, a Leon XIII najdoskonalszą formą modlitwy. Różaniec to modlitwa na której dokonują się cuda.