W tym roku rekolekcje wielkopostne nietypowo rozpoczęły się w naszej wspólnocie, w piątek wieczorną eucharystią. Było to spowodowane przygotowaniem się do przyjęcia Ikony Świętej Rodziny, peregrynującej po parafiach archidiecezji krakowskiej. Nasza parafia jako jedna z czterech dekanatu krzeszowickiego dostąpiła zaszczytu goszczenia Ikony. Rekolekcje poprowadził ks. Jerzy Krupa, redemptorysta. W niedzielę o godzinie 16:00 powitaliśmy w naszej parafii Ikonę Świętej Rodziny, która pozostała z nami do poniedziałku. Ikona przybyła do Rudawy w asyście wozów strażackich i została uroczyście powitana na Skwerze Bukowińskiego. Obraz wnieśli do kościoła mieszkańcy Brzezinki ubrani w stroje ludowe. Kulminacyjnym punktem peregrynacji obrazu była wieczorna Eucharystia w intencji rodzin naszej wspólnoty. Przez cały poniedziałek trwała modlitewna adoracja przy Ikonie. Koronką do Bożego Miłosierdzia i Litanią do Świętej Rodziny pożegnaliśmy Ikonę, która spędziła z nami całą dobę. Samochód kaplica wraz z Ikoną odjechał do parafii Tenczynek. Dziękujemy Dobremu Bogu za spotkanie z Matką Bożą w Ikonie Świętej Rodziny, mając nadzieję, że ten czas przyczyni się do wzrostu wiary w naszych rodzinach.

25 marca br. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego na wieczornej Eucharystii nasi parafianie przystąpili do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Niestety niewielu naszych parafian podjęło to piękne dzieło ratowania zagrożonego życia. Także w tym dniu papież Franciszek dokonał poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi po wtargnięciu wojsk rosyjskich na teren Ukrainy.

W środę 2 lutego zgromadziliśmy się w kościele aby przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego, które przypomina nam, że Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Jest to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego dlatego szczególną modlitwą otaczamy Siostry Służebniczki, dziękując za ich trud całorocznej posługi w naszej parafii.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną powszechnie jako Święto Trzech Króli odbył się w naszej parafii IV Rudawski Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy Rudawy i sąsiednich miejscowości w koronach na głowie, wyruszyli z trzech miejsc, aby wspólnie oddać pokłon czekającemu przed kościołem nowo narodzonemu Chrystusowi. Na zakończenie została odprawiona uroczysta Msza św. Również mieszkańcy Nielepic po Mszy w kaplicy udali się w orszaku do parku, gdzie czekała żywa szopka. Także w Brzezince i Niegoszowicach miało miejsce wspólne kolędowanie.

Dostrzegamy, że dni odchodzą bezpowrotnie, mijają niepostrzeżenie, jak niepostrzeżenie rośnie trawa, nagle okazuje się, że już urosła i obumarła. Jesteśmy coraz starsi, nawet jeśli, czujemy się młodzi. Jako ludzie wierzący wiemy; że, „w świetle wiary, czas zyskuje znaczenie religijne. Chrystus jest Panem czasu. Każda chwila ludzkiego czasu pozostaje pod znakiem Odkupienia Chrystusa”. Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń: w Kościele, w Ojczyźnie, w naszej parafii, i zapewne w naszym życiu osobistym, rodzinnym. I tak w naszej parafialnej księdze chrztów dokonaliśmy w tym minionym roku 50 wpisów, rok wcześniej 58. A więc mniej było chrztów. Choć kilkoro dzieci było ochrzczonych z poza parafii. Sakrament małżeństwa przyjęło w naszej parafii tylko 14 par. W mijającym roku do wieczności odeszło z naszej parafii 74 parafian. Zdecydowanie mniej niż ubiegłym roku. Mistrz Eckhart powiedział, że: „Gdyby jedyną modlitwą, jaką odmówisz w życiu było słowo Dziękuję – to wystarczy. Panie Boże dziękuję!”

W piątek, 24 grudnia, zgromadziliśmy się w naszym kościele, aby wspólnie radować się z narodzenia naszego Zbawiciela. Mszę św. odprawił ks. Proboszcz wraz z księżmi wikariuszami. Tegoroczna pasterka po raz pierwszy miała bardziej regionalny charakter, który podkreśliła Liturgiczna Służba Ołtarza w strojach krakowskich oraz śpiew Klubu Seniora z Rudawy.  

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia, dzieciom, które przygotowują się do I Komunii Świętej, zostały wręczone pobłogosławione medaliki, które mają być pamiątką tego szczególnego czasu w ich życiu. Jest to znak przynależności do Boga i do Jego Matki. Ma on być także pamiątką tego, co się dokonało podczas chrztu św., kiedy staliśmy się dziećmi Bożymi i zobowiązaliśmy się do dawania świadectwa o Bogu w swoim codziennym życiu.

Jak co roku, 6 grudnia, w naszym kościele wyczekiwaliśmy przybycia św. Mikołaja. Przybyły gość spotkał się z dziećmi, wytrwale chodzącymi na roraty i wręczył im prezenty.

W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości została odprawiona w naszej parafii uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminy i lokalnych samorządów, strażacy, poczty sztandarowe szkół z Rudawy i Nielepic a także licznie zgromadzeni parafianie. Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się na cmentarz, gdzie zostały złożone okolicznościowe wiązanki dla uczczenia pamięci tych, którzy oddali życie walcząc w obronie ojczyzny.

W Niedzielę 31 października – Wigilię uroczystości Wszystkich Świętych – zgromadziliśmy się na uroczystej Mszy Odpustowej aby wspominać i modlić się do tych wszystkich, którzy przebywszy trud ziemskiego pielgrzymowania, cieszą się chwałą zbawionych w niebie a także przypomnieć sobie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Mszy św. przewodniczył o. Jacek Burnus, redemptorysta który w wygłoszonej homilii mówił o świętości i jak możemy do niej dążyć, zachęcając by nasze życie było świadectwem świętości. Po Eucharystii wyruszyliśmy wspólnie na procesję wokół kościoła śpiewając litanię do Wszystkich Świętych – patronów parafii i każdego z nas.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: