Sobota, 15 lutego bieżącego roku, zapoczątkowała ważny etap w trosce o piękno naszego kościoła parafialnego. W tym dniu rozpoczęliśmy prace związane z renowacją ołtarza głównego w świątyni pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Rudawie. Zdemontowany ołtarz został przekazany w ręce specjalistów z pracowni konserwatorskiej. Cały harmonogram prac został szczegółowo uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Krakowie, co gwarantuje zachowanie jego historycznej i artystycznej wartości. Przewidujemy, że kompleksowe prace konserwatorskie potrwają kilka najbliższych miesięcy. Prosimy o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu renowacji, która przywróci naszemu ołtarzowi dawny blask.
W Niedzielę Słowa Bożego, 26 stycznia bieżącego roku, plebania w Rudawie stała się miejscem dorocznego spotkania opłatkowego przedstawicieli wszystkich Róż Różańcowych naszej parafii. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, której przewodniczył ksiądz Proboszcz Andrzej Badura, duchowy opiekun Żywego Różańca w naszej wspólnocie. Następnie nadszedł czas na wzajemne składanie życzeń oraz braterskie spotkanie przy kolędach, które umiliły ten czas. W tym radosnym wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele innych grup modlitewnych działających w naszej parafii, co podkreśliło jedność i wspólnotę naszej wiary.
W środę, 8 stycznia bieżącego roku, nasza wspólnota parafialna zgromadziła się w kościele w Rudawie, aby w modlitwie pożegnać śp. Urszulę Gędłek, mamę naszego rodaka, księdza Tomasza. Uroczystości żałobne rozpoczęły się modlitwą różańcową przy trumnie zmarłej. Następnie została odprawiona Msza Święta żałobna, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Damian Muskus, w otoczeniu licznie zgromadzonych kapłanów, kolegów rocznikowych księdza Tomasza. Po zakończonej Eucharystii, ciało śp. Urszuli zostało odprowadzone na miejscowy cmentarz parafialny i złożone w rodzinnym grobie. W modlitwie towarzyszyliśmy księdzu Tomaszowi i jego rodzinie w tym trudnym czasie żałoby.
W poniedziałek, 6 stycznia bieżącego roku, ulice naszej Rudawy rozbrzmiały kolędami i radosnym śpiewem uczestników VI Orszaku Trzech Króli. Barwna procesja wyruszyła z trzech różnych zakątków naszej parafii, by wspólnie spotkać się na rynku. Wśród maszerujących rodzin i dzieci nie zabrakło także pięknych koni ze stadniny Perrin, dodających uroku wydarzeniu. Kolorowy orszak, niosący ze sobą radosne melodie pastorałek, z daleka oznajmiał swoje przybycie. Na rynku odbył się wzruszający pokłon Trzech Króli przed symboliczną stajenką z Dzieciątkiem Jezus. Wspólne kolędowanie poprowadziły zespoły „Wesołe Nutki” oraz „Fonte”, umilając czas zgromadzonym.Ukoronowaniem tego świętowania była uroczysta Eucharystia o godzinie 11:00 w naszym kościele parafialnym.
Za nami X Spotkanie pod Choinką na rynku w Rudawie. Mimo deszczu, choinka pięknie zaświeciła, a na rynku było radośnie i wesoło. Panie z Koła Gospodyń przygotowały pyszne jedzenie. Podczas spotkania zbieraliśmy pieniądze na leczenie Stasia Szymbary, który zapalił choinkę. Bezpieczeństwa pilnowali Strażacy z OSP. Święty Mikołaj dał dzieciom prezenty.
W niedzielę, 1 grudnia 2024 roku, naszą parafię nawiedził Ksiądz Biskup Janusz Mastalski. Podczas wizyty spotkał się z grupami parafialnymi, przewodniczył uroczystej Mszy Świętej, podczas której pobłogosławił nowych ministrantów, oraz odwiedził siostry zakonne w Rudawie i Siedlcu. Wizytacja ta była ważnym wydarzeniem i umocnieniem dla całej wspólnoty parafialnej.
Spotkaliśmy się na Mszy Św. godz. 9:30 aby za dar Niepodległej podziękować przede wszystkim Bogu oraz uczcić pamięć tych, którzy oddali życie w jej obronie. Byli z nami obecni przedstawiciele władz samorządowych na czele ze Starostą Krakowskim – p. Elżbieta Burtan, radnymi i sołtysami okolicznych miejscowości, Poczty Sztanderowe, druhny i druhowie OSP oraz młodzież z naszych szkół. Po Mszy Św. udaliśmy się na cmentarz, gdzie zostały złożone wieńce na grobach poległych.
Uroczystość Wszystkich Świętych to dla naszej parafii rudawskiej dzień szczególny i wyjątkowy, ponieważ w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy odpust. Świętowanie związane z naszymi patronami z nieba rozpoczęliśmy już czwartkową wieczorną Eucharystią. Podczas okolicznościowego kazania o. Jacek, karmelita z Czernej, przypominał, że święci to nie tylko ci, którzy przez wielkie dokonania są wychwalani w niebie, ale każdy człowiek spełniający dobre uczynki tu na ziemi. Bo świętość to drobiazgi codziennego życia.
Niedzielne nabożeństwo Różańcowe było szczególne, z procesją wokół kościoła do pięciu stacji. Modlitwę poprowadziły dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej przygotowujące się do Pierwszej Konunui Świętej, które podczas Mszy Św. otrzymały poświęcone różańce. Mamy nadzieję, że modlitwa różańcowa jeszcze bardziej przybliży ich do Maryi a przez nią do Chrystusa.
Podczas dzisiejszej Mszy Św. o godz. 9:30 dziękowaliśmy za tegoroczne zbiory. Poszczególne sołectwa przygotowały wieńce dożynkowe z zebranych plonów, które zostały poświęcone oraz uświetniły uroczystość regionalnymi strojami. Dziękujemy za zaangażowanie i dbałość o podtrzymywanie lokalnej tradycji i kultury, a wszystkim pracującym przy zbiorach życzymy wytrwałości i Bożego błogosławieństwa.