Przygotowanie do I Komunii św. w Parafii pw. Wszystkich św. w Rudawie 2017/2018 I semestr

 

Każda niedziela– Msza św. z udziałem dzieci godz. 11.00

17.09- spotkanie z Rodzicami

Październik- nabożeństwo różańcowe pół godziny przed wieczorną Mszą św.

30.09- przygotowanie „stacji ołtarza” przed procesją różańcową godz. 10.00

01.10- procesja różańcowa, w której uczestniczą dzieci o godz. 17.00 oraz wręczenie różańców

31.10- odpust parafialny ku czci Wszystkich Świętych godz. 18.00

19.11- spotkanie z Rodzicami po Mszy św. o 11.00

03.12- spotkanie z Rodzicami po Mszy św. o 11.00 (salka)

08,12- wręczenie medalików na Mszy św. o godz. 17.00

Roraty- Msze św. ku czci Matki Bożej o godz. 17.00 (Adwent wyznaczają cztery niedziele poprzedzające Uroczystość Bożego Narodzenia)

06.01- Objawienie Pańskie- wręczenie Książeczek do nabożeństw na Mszy św. o godz. 18.00

 

 

 

         

 

 

 

Komunia, przygotowania w rodzinie

Już od najwcześniejszych lat życia w sposób naturalny trzeba tłumaczyć dziecku, po co chodzimy do kościoła. Można wyjaśnić, co oznaczają poszczególne części mszy świętej, i wspólnie zastanowić się, jak się podczas nich zachowywać, o czym rozmawiać z Bogiem. Nie powinniśmy się martwić, gdy mimo wszystko spotkamy się z protestem młodego człowieka przeciwko chodzeniu do kościoła. Jest to naturalny objaw, gdyż dziecko ma dużo obowiązków i po prostu brakuje mu sił. Właściwie dobrze, że szczerze wypowiada własne zdanie – oznacza to, iż ma zaufanie do rodziców.

Uczulajmy dziecko na różnicę między chlebem zwykłym a eucharystycznym. Jest to niezwykle istotne.

Często słyszałam takie zdanie: „Podnieś chleb z ziemi, bo to jest Jezus”. Tymczasem nie jest to Syn Boży, tylko kromka chleba. W głowie małego człowieka powstaje zamieszanie. Może on zagubić to, co najistotniejsze – a skoncentrować się na sprawach błahych. Oczywiście żywność trzeba szanować, lecz argumenty można przywołać inne.

Wiem, że nie zawsze udaje się wspólnie spotkać w ciągu tygodnia, aby spokojnie porozmawiać, a tym bardziej znaleźć czas na wspólną modlitwę. Jednak pamiętajmy o niej.

Wspólna modlitwa w domu pomaga również dziecku lepiej utrwalić modlitwy zadane do nauczenia się. Ich zaliczanie wzbudza sporo emocji; wydaje mi się, że niepotrzebnie. Dziewięciolatki są je w stanie opanować. Poznają przy tym podstawowe prawdy wiary – a nierzadko jest to jedyna taka okazja

Trzecioklasiści mają także spotkania w kościele. Pilnujmy, by nie opuszczali ich bez powodu. Podczas tych zajęć poznają życie i naukę Jezusa.

Uroczystość pierwszej komunii w kościele jest zazwyczaj ubogacona i nie przebiega tym samym rytmem co każdej niedzieli. Zwykle następuje procesjonalne wprowadzenie do kościoła, aktywny udział w liturgii dzieci i rodziców.

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: