W czwartek, 16 listopada br., o godzinie 705 grupa pielgrzymów z naszej parafii udała się na pielgrzymkę do Torunia.

Po dotarciu do Grodu Kopernika rozpoczęliśmy zwiedzanie Starówki. Pani przewodnik pokazała nam najważniejsze punkty na terenie starej części miasta, m. in. Krzywą Wieżę, dom Mikołaja Kopernika,  pomnik Wielkiego Astronoma, pomnik osiołka, pomnik gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej i Ratusz Staromiejski. Udało się nam również wejść do katedry śś. Janów, a także pomodlić w kościele NMP, gdzie spoczywa bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski.

Po spacerze odwiedziliśmy Żywe muzeum piernika. Tu, każdy własnoręcznie przygotował dla siebie pamiątkę z Torunia – piernika (wyrobił ciasto, nadał kształt, położył na blachę i poczekał kilka minut zanim jego dzieło…  się upiecze). Wędrówkę po tej części miasta zakończyliśmy wizytą w Domu legend toruńskich, gdzie wybrane osoby miały szansę wcielić się w legendarne postaci i na własnej skórze poznać… historię średniowiecznego Torunia.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na zasłużony posiłek i nocleg w Domu pielgrzyma im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

17 listopada zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Ojciec kustosz Andrzej Laskosz CSsR przybliżył nam historię tego kościoła i podpowiedział na co powinniśmy zwrócić uwagę podziwiając świątynię.

W tym szczególnym miejscu pielgrzymi uczcili relikwie św. Jana Pawła II oraz przyjrzeli się obrazowi, przed którym przez 25 lat modlił się Papież Polak. Pobyt w Kaplicy pamięci o Sprawiedliwych pozwolił uzmysłowić sobie, jak wielu Polaków w czasie II wojny światowej ratowało Żydów z narażeniem własnego życia i dobra swojej rodziny. Również wielkie wrażenie wywarł na wszystkich Panteon narodowy przedstawiający postaci najwybitniejszych Polaków, począwszy od księcia Mieszka I a skończywszy na bł. ks. Jerzym Popiełuszko.

O 1130 wzięliśmy udział w Różańcu, a następnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. Z Sanktuarium przejechaliśmy do siedziby Radia Maryja. Tutaj zobaczyliśmy stacje drogi krzyżowej wokół budynków studio, a także modliliśmy się w kaplicy radiowej. (Miłą niespodzianką było spotkanie z Ojcem dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem CSsR).

O 1500 wybrane osoby miały możliwość współprowadzenia koronki do Miłosierdzia Bożego oraz pozdrowienia swoich bliskich na antenie radiowej. Po modlitwie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rudawy, gdzie dotarliśmy na 2215.

ks. Krzysztof

© Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie.
Dołącz do nas: