ZA NAMI ODPUST …

Tradycyjnie już, w ostatni dzień października (poniedziałek), rozpoczęliśmy świętowanie odpustu ku czci Wszystkich Świętych w Rudawie. W tegoroczną uroczystość odpustową wpisało się wyjątkowe wydarzenie. Mianowicie do naszego kościoła, zostały wniesione relikwie Księdza Władysława Bukowińskiego, „naszego rodaka”, beatyfikowanego 11 września br. w Karagandzie.
Relikwie błogosławionego Księdza Władysława wniósł do kościoła sam Proboszcz tutejszej parafii Ksiądz Andrzej Badura. W asyście Służby Liturgicznej Ołtarza, Pocztów Sztandarowych, strażaków z OSP podczas procesji został wniesiony do kościoła piękny relikwiarz wykonany w Pracowni Brązowniczej w Rudawie przez Janusza Wąchola.
Uroczystości odpustowe poprzedziła modlitwa różańcowa odmawiana przez Róże Żywego Różańca. Sumie odpustowej przewodniczył nasz rodak Ksiądz Kanonik Ryszard Matuszek, proboszcz z Roczyn (diecezja bielsko – żywiecka). Mszę św. koncelebrowali Ksiądz Andrzej Zwoliński, profesor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, który wygłosił także okolicznościowe kazanie, Ksiądz Andrzej Badura, proboszcz rudawski, Ksiądz Sebastian Baster, rodak pracujący w Świątnikach Górnych, a także Ksiądz Krzysztof Jobda, wikariusz z Rudawy.
Ksiądz kaznodzieja w długim i pięknym kazaniu, mówiąc o powołaniu człowieka do świętości, ukazał niezwykłość postaci Księdza Władysława w jego zwyczajności życia. To, co najbardziej uderzyło w postawie nowego błogosławionego Kościoła, to jego zwyczajność. Wielkie umiłowanie ludzi, dla których poświęcił zdrowie i życie. Nie opuścił ich nawet w chorobie. Pozostał do śmierci jako jedyny kapłan na całą Karagandę.
Po zakończeniu Mszy św. przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Na całą parafię rozbrzmiewały w głuszy nocy imiona kolejnych przyzywanych świętych, przeplatane gorącą prośbą parafian „módlcie się za nami”.
Następnie Ksiądz Proboszcz złożył swoim parafianom, jak i przybyłym gościom, życzenia z racji przeżywanej uroczystości. Życzył parafianom opieki i wstawiennictwa świętych patronów a nawiązując do relikwii Księdza Władysława, wyraził wdzięczność Panu Bogu, że już na zawsze pozostanie błogosławiony w doczesnych szczątkach w kościele rudawskim, aby orędować za nami wstawiać się u Boga.
Księża z dekanatu krzeszowickiego swoją obecnością i modlitwą uświetnili uroczystość odpustową w Rudawie. Na Mszy św. byli obecni przedstawiciele Stowarzyszenia „Ocalenie”, które dokumentuje i szerzy kult Księdza Władysław Bukowińskiego. Miłą niespodzianką była obecność telewizji z Krakowa z programu katolickiego, która nagrywała przebieg uroczystości odpustowej.

W ciągu dnia parafianie nawiedzali kościół uczestnicząc w Mszy św., podczas której  kaznodzieja odpustowy przypominał prawdę o powołaniu do świętości, przywołując osobę i życie błogosławionego Księdza Władysława Bukowińskiego.
Po południu na cmentarzu o 14. 00 została odprawiona Msza Święta na zmarłych parafian, połączona z modlitwą wypominkową.
Pogoda w tym dniu wyjątkowo dopisała, nawet podczas Eucharystii na cmentarzu, zaświeciło piękne słońce, w tym znaku można było dostrzec uśmiech świętych, którzy czekają na nas w niebie. Do zobaczenia w raju.