Emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uhonorowany został najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Nadanie orderu odbyło się w sobotę, 28 stycznia 2017 roku w kapitularzu katedry wawelskiej, bezpośrednio po uroczystości ingresu abp. Marka Jędraszewskiego.

Podczas ceremonii nadania orderu prezydent Polski Andrzej Duda przypomniał, że ma on głęboką symbolikę związaną z wolną Polską i jest nadawany za znamienite zasługi dla Rzeczypospolitej. „Całe dotychczasowe życie było znamienitą zasługą dla Rzeczpospolitej. Ta służba, którą Eminencja rozpoczął wstępując do seminarium, była drogą służby dla Boga, Kościoła, bliźniego, ale przede wszystkim dla narodu Polskiego” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał szczególne znaczenie posługi Kawalera Orderu Orła Białego, jako sekretarza Jana Pawła II, zwłaszcza w momencie zamachu z 13 maja 1981 roku, kiedy to kard. Dziwisz podejmował decyzje, które papieżowi ocaliły życie. Prezydent podziękował za 11 lat posługi krakowskiej oraz za zgodę na pochowanie w podziemiach katedry wawelskiej ciał prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki.

Kardynał Dziwisz przyznał, że nadane mu odznaczenie przyjmuje jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski. „Służąc Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze miałem świadomość, że w ten sposób najlepiej służę człowiekowi, a także Polsce. Przecież nasz naród od ponad tysiąca lat, mniej lub bardziej wiernie, rzeźbi swoją tożsamość na fundamencie ewangelicznych wartości dobra i miłości, godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Ta sama świadomość towarzyszyła mi podczas wieloletniej pracy u boku Jana Pawła II w Watykanie” – powiedział arcybiskup senior.